Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Symbolika roślin. Jakie znaczenie mają kwiaty?

Zofia Knittel
Tatarak trawiasty (Acorus gramineus) w prostej powtarzalnej kompozycji. Jest to roślina wodna lub bagienna. Lubi podłoże mocno wilgotne i nasłonecznione stanowisko - Fot. Flora Dania

Czemu ludzie noszą tatarak, a róża kojarzy się z rewolucją? Wyjaśniamy, co takiego tkwi w powszechnie znanych kwiatach.

Tatarak trawiasty (Acorus gramineus) w prostej powtarzalnej kompozycji. Jest to roślina wodna lub bagienna. Lubi podłoże mocno wilgotne i nasłonecznione stanowisko - Fot. Flora Dania

W Zielone Świątki, tatarak w kątki

Czy wiesz dlaczego ludzie niosą naręcza tataraku? Po prostu w niedzielę mamy Zielone Świątki.

To potoczna nazwa uroczystości zesłania Ducha Świętego obchodzonego przez kościół katolicki. Dawniej w tym dniu domy obowiązkowo przebierano zielenią.

Brzezinę, jodłę, klon i tatarak do dziś w niektórych regionach Polski wtyka się w okna, za obrazy. Tradycja ta bardziej przetrwała na Ukrainie. Tam w wielu wiejskich domach zieleń pokrywa niekiedy całą podłogę. Tatarak umieszcza się również w furtkach i na płotach Jak mówią etnografowie, są to miejsca graniczne. Tatarak ma je zabezpieczać przed złymi duchami.

Poza tatarakiem istnieje wiele roślin, które na trwałe związały się z konkretnym świętem, datą bądź wydarzeniem.

Oprócz tego, że w kulturze ludowej pełnią funkcje magiczne, często są także nośnikami pewnych idei. Żonkile na przykład stanowią międzynarodowy symbol nadziei. Wiosną, kiedy kwitną, kampania o nazwie "Pola nadziei", przy pomocy tych kwiatów, przypomina nam o ludziach cierpiących. Polskie hospicja organizują w tym czasie zbiórkę funduszy.

Kwiaty zawsze pojawiały się podczas najważniejszych wydarzeń historycznych. Dosłownie - gdy wtykano je w lufy karabinów lub symbolicznie - jak pierwszomajowe goździki. Kwiatowych symboli jest mnóstwo. Najbardziej kwiecistym ruchem był oczywiście ruch hipisowski, ale były też inne, które na stałe związały się z goździkiem czy różą.

niezapominajki - fot. anikas7296

Niezapominajka

W 2002 roku z inicjatywy radiowego dziennikarza Andrzeja Zalewskiego zaczęto 15 maja obchodzić  święto przyrody i ekologii - Święto Polskiej Niezapominajki. "Niezapominajka stała się elementem naszego krajobrazu, symbolizującym pamięć o wszystkich ważnych wartościach naszej kultury " - mówił Andrzej Zalewski.

róże - Fot. Shutterstock

Róża

Kwiat ten stał się symbolem demonstracji w Gruzji w 2003 roku. Doszło wtedy do masowych demonstracji, które doprowadziły do ustąpienia prezydenta Eduarda Szewardnadze. Opozycjoniści, wkraczając do parlamentu trzymali w rękach róże. Stąd wzięła się nazwa protestu "Rewolucja róż", nawiązująca nazwą do portugalskiej "Rewolucji goździków". Z początku Szewardnadze ogłosił stan wyjątkowy. Później jednak ustąpił, a jego miejsce zajął Michaił Saakaszwile.

konwalie - Fot. Shutterstock

Konwalia

We Francji od początku XX wieku 1 maja, podczas Święta Pracy paniom wręcza się bukiety konwalii. Kwiaty te stanowią symbol wiosny oraz szczęścia. Tego dnia ulice Francji zapełniają sprzedawcy konwalii.

KWIATY NA BALKON. Goździk brodaty lubi słońce i żyzne, dość wilgotne podłoże.

Goździk

Kwiat ten przez lata towarzyszył wszystkim pochodom pierwszomajowym. Ale ma także swoją rolę w portugalskiej rewolucji. W 1974 roku, kiedy dokonano zamachu stanu i obalono dyktaturę António Salazara - Marcelo Caetano, żołnierzom powkładano w lufy karabinów goździki. Zamach ten, zwany "Rewolucją goździków" doprowadził do dekolonizacji posiadłości portugalskich w Azji i Afryce.

Tulipany na wystawie w poznańskiej Palmiarni - Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Gazeta

Tulipan

W XVII wieku w Holandii zapanował istny szał na punkcie tych kwiatów. Sprowadzane z zagranicy cebulki były sprzedawane na giełdach za niewyobrażalnie wysokie ceny. Holendrzy opętani tulipanowym szałem potrafili wydać na nie swoje ostatnie pieniądze. Wielu z nich tulipan doprowadził do bankructwa.

Mak - Papaver (owocostany) Wszystkie gatunki zarówno jednoroczne jak i wieloletnie kwitną w czerwcu i lipcu. Do suszenia zbieramy owocostany - popularne makówki. - Fot. Wiesław Gawryś

Maki

Te kwiaty kojarzą nam się przede wszystkim pieśnią autorstwa Feliksa Konarskiego oraz Alfreda Schütza powstałej w nocy z 17 na 18 maja 1944. "Czerwone maki na Monte Cassino", którą uczcił zdobycie przez Polaków wzgórza i klasztoru.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Co zrobić, by dwukolorowa monstera miała jasno wybarwione liście?
Na co choruje forsycja? [Porady eksperta]
6 sposobów na pielęgnację róż jesienią i zimą

Skomentuj:

Symbolika roślin. Jakie znaczenie mają kwiaty?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej