Rozgrzewające przyprawy [Przepisy]
Przed wiekami często były cenniejsze niż złoto. Dziś te przyprawy można kupić w sklepie spożywczym, a niektóre nawet uprawiać w doniczce
Przyprawy
Zimą warto częściej wykorzystywać pachnące dodatki do potraw, bo wiele z nich rozgrzewa i chroni przed infekcjami
Są to suszone pąki kwiatowe goździkowca korzennego - drzewa pochodzącego z Indonezji. Stosowane są do win, marynat, kompotów, ciast i sosów. Mają właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze i są silnymi przeciwutleniaczami.
Szynka z goździkami
Składniki:
1,5 kg surowej szynki z tłuszczykiem
2 szklanki bulionu
2 łyżki cukru
4 łyżki miodu
1 opakowanie goździków
sok z 1 cytryny
sól
biały pieprz
Przygotowanie: Mięso natrzeć solą, sokiem cytrynowym i białym pieprzem. Wbić goździki na całej powierzchni. Odstawić na 2 godziny. Następnie ułożyć w formie, polać odrobiną bulionu i wstawić do piekarnika nagrzanego do 200°C. Piec godzinę pod przykryciem, od czasu do czasu polewając bulionem. Potem zdjąć pokrywkę, posmarować mięso miodem wymieszanym z cukrem i piec jeszcze pół godziny. Szynkę podawać na gorąco lub zimno, pokrojoną w plastry.
Bylina ta występuje w tropikalnej Azji i Australii. Mięsiste kłącze o ostrym smaku dodaje się do potraw surowe lub w postaci proszku. Poprawia krążenie krwi i ułatwia trawienie. Działa rozgrzewająco i przeciwzapalnie oraz łagodzi nudności.
Imbir marynowany do sushi
Składniki:
1 duży korzeń świeżego imbiru
150 ml octu ryżowego
30 ml soku z buraków
100 g cukru
1 łyżeczka soli
Przygotowanie: Imbir obrać i pokroić w plasterki (0,5-1 mm). Włożyć do szklanej miseczki, zasypać solą i lekko wymieszać. Przykryć i wstawić na godzinę do lodówki. Wyjąć, odlać płyn i przełożyć do słoiczków. Do garnka wsypać cukier i wlać ocet. Doprowadzić do wrzenia, zestawić z ognia. Gdy zalewa trochę ostygnie, wlać do niej sok z buraków. Ciepłą zalewę wlać do słoiczków (imbir musi być całkowicie przykryty) i zakręcić. Po wystudzeniu wstawić do lodówki. Po 2 dniach imbir jest już gotowy.
Jest byliną uprawianą w Indiach, Chinach, Indonezji i Ameryce Środkowej. Jej nasiona mają korzenny smak. Dodawane do kawy lub herbaty wzmagają ich działanie pobudzające.
Indyjska Herbata Masala
Składniki:
2 szklanki wody
2 szklanki mleka
3 łyżeczki herbaty Assam lub Darjeeling
1 łyżeczka sypkiego kardamonu
6 goździków
pół łyżeczki cynamonu
szczypta imbiru
8 łyżeczek cukru (1-2 łyżeczki na 1 szklankę)
Przygotowanie: Mleko i wodę wlać do garnka, wsypać herbatę i przyprawy oraz cukier. Wszystkie składniki doprowadzić do wrzenia, uważając, żeby płyn nie wykipiał. Po zagotowaniu zmniejszyć ogień i podgrzewać jeszcze 2-5 minut, aż herbata nabierze aromatu. Przed podaniem przelać przez drobne sito, żeby odcedzić fusy i przyprawy.
To wysuszona kora cynamonowca cejlońskiego. Sprzedaje się ją jako proszek lub w kawałkach. Cynamon ma słodkawo-korzenny smak i silny aromat. Służy do przyprawiania słodkich potraw, wina grzanego i mięs. Olejek z cynamonu działa antyseptycznie.
Ślimaczki cynamonowe
Składniki:
0,5 kg mąki
4 dag drożdży
260 g cukru (60 g do ciasta, 200 g na posypkę)
200 ml mleka
100 g masła i 50 g do smarowania
1 łyżeczka cynamonu
1 łyżeczka kardamonu lub (dla odważnych) chili
100 g cukru pudru
5 kropli aromatu waniliowego lub cukier waniliowy
Przygotowanie: Do dużej miski wsypać część mąki, wlać część mleka, dodać drożdże oraz 60 g cukru. Wymieszać na jednolitą masę i wstawić na 20 minut do piekarnika nagrzanego do 50°C, aby ciasto wyrosło. Wyjąć, dodać roztopione masło, resztę mleka i mąki. Wyrabiać przez klika minut i wstawić na 30 minut do piekarnika, żeby dalej wyrastało w tej samej co wcześniej temperaturze. Wyjąć i chwilę wyrabiać. Rozwałkować na prostokąt o grubości kilku milimetrów, posmarować resztą roztopionego masła, posypać przyprawami zmieszanymi z cukrem. Zwinąć w roladę i pokroić na kawałki o długości około 3 cm. Poukładać je w odstępach na papierze do pieczenia. Włożyć na 20 minut do piekarnika ustawionego na 50°C, a potem zwiększyć temperaturę tak, by ciastka upiekły się na złoty kolor.
Laski wanilii
Są to niedojrzałe owocostany pnącza z rodziny storczykowatych poddawane fermentacji i suszeniu. Wykorzystuje się je w przemyśle spożywczym i perfumeryjnym, m.in. do produkcji likierów i przyprawiania czekolady. Najlepsze są laski giętkie i oleiste
Liście laurowe
Zbiera się je z krzewu - wawrzynu szlachetnego występującego w rejonie Morza Śródziemnego. Używane jako dodatek do wielu potraw. Są ważnym składnikiem hinduskiej mieszanki garam masala. W kosmetyce i farmacji stosuje się je m.in. przy zaburzeniach ukrwienia, kaszlu, schorzeniach skóry i reumatyzmie
Leczniczy olejek z liści laurowych
Składniki:
200 ml oliwy z oliwek
5-6 liści laurowych
Przygotowanie: Kilka liści laurowych podgrzewać w oliwie na małym ogniu przez 20 minut, nie dopuszczając do zagotowania się płynu. Zdjąć z ognia i pozostawić, aby liście laurowe zaparzały się jeszcze przez chwilę. Odcedzić i używać w razie potrzeby, wcierając przy bólach reumatycznych, zwichnięciach, opuchnięciach ścięgien, bólach pleców, żylakach, po użądleniach pszczół i os.
Skomentuj:
Rozgrzewające przyprawy [Przepisy]