Owocowa kuracja cery po zimie
Zima to trudny czas dla naszej cery - zimny wiatr, mróz i brak witamin sprawiają, że skóra jest zmęczona i poszarzała. Jeśli więc chcemy powitać wiosnę w świetnej kondycji, zadbajmy również o swoją urodę i kondycję skóry. Pomogą nam w tym cudowne substancje zawarte w owocach.
Truskawka
Owoce truskawek zawierają mnóstwo witaminy C, dlatego odżywiają skórę i skutecznie walczą z wolnymi rodnikami. Przyrządzona z nich maseczka ujędrnia i odświeża każdą skórę, niezależnie od jej właściwości. Dlatego 1-2 razy w tygodniu warto rozgnieść 3-4 truskawki (mogą być świeże lub mrożone), utrzeć je na miazgę, dodać łyżeczkę śmietanki i położyć na twarz oraz szyję. Po 20 minutach maseczkę zmywamy ciepłą przegotowaną wodą.
Banan
Jeśli przeglądając się w lustrze widzimy poszarzałą i zmęczoną twarz, a nasza skóra jest słabo nawilżona, zdecydujmy się na maseczkę z bananów. Owoce te działają bowiem dobroczynnie na taką właśnie cerę - nawilżają ją, wygładzają i odżywiają. Raz w tygodniu rozgniećmy więc połowę owocu, dodajmy odrobinę miodu i łyżkę przegotowanego, schłodzonego mleka. Maseczkę nakładamy na twarz na 30 minut, po czym zmywamy ją na przemian ciepłą i zimną wodą. Maseczka taka może być stosowana doraźnie, kiedy zależy nam na błyskawicznym odmładzającym efekcie.
Awokado
Owoc awokado (a właściwie sporządzona z niego maseczka) wspomaga pielęgnację cery suchej i zmęczonej, działa też przeciwzmarszczkowo. Maseczkę z awokado można kupić gotową - w drogerii. Ale równie skuteczną łatwo sporządzić w domowym zaciszu. Wystarczy rozgnieść widelcem miąższ z połówki owocu, wymieszać go z żółtkiem i dodać kilka kropli soku wyciśniętego z cytryny. Taką papkę nakładamy na twarz i szyję. Po 20 minutach zmywamy ją ciepłą wodą.
Cytryna
Nie od dzisiaj wiadomo, że cytryna pomaga zwalczać przebarwienia skóry, lekko ją rozjaśnia, wygładza i wysusza (dlatego polecana jest przede wszystkim osobom z tłustą cerą). W jakiej postaci ją stosować? Miejsca obsypane zaskórnikami można po prostu przecierać plasterkiem owocu lub watką zmoczoną w wyciśniętym soku. Można też sporządzić maseczkę cytrynową; wystarczy ubić jajko, wymieszać je z sokiem z cytryny, papkę nałożyć na szyję, twarz i spłukać po około 20 minut.
Mocniej wybielające właściwości ma maseczka sporządzona z białka, 4 łyżeczek soku cytrynowego, 3 łyżeczek jogurtu naturalnego i 2 łyżeczek miodu. Nałożona na twarz złuszczy obumarły naskórek, wybieli blizny potrądzikowe, a jej cytrynowo-miodowy zapach odpręży nas i zrelaksuje. Maseczkę można przechowywać w lodówce (nie dłużej niż przez tydzień), w szczelnie zamkniętym opakowaniu.
Brzoskiwnia
Wygładza, nawilża, odżywia skórę, przywraca jej blask i świeżość, a nam - ładny wygląd. Wskazana jest zwłaszcza dla osób często korzystających z solarium. Najczęściej stosuje się ją w postaci maseczek nakładanych na twarz i szyję. Wystarczy wybrać dojrzały owoc, rozgnieść go na miazgę lub utrzeć na tarce. Taką papkę nakładamy na skórę i zmywamy po 15 min. ciepłą przegotowaną wodą.
Borówka
Ten mały owoc ma wielką moc - zawarte w nim substancje nie tylko ściągają pory, ale też wygładzają i ujędrniają skórę. Maseczkę sporządzoną z borówek warto polecić zwłaszcza osobom z tłustą cerą. Jak sporządzić ten cenny kosmetyk? Wystarczy rozgnieść dwie łyżki owoców, papkę położyć na twarz omijając skórę wokół oczu (można w nią wklepać krem). Po 30 minutach maseczkę spłukujemy naparem z kwiatu lipy.
Morela
Osoby o wrażliwej i zmęczonej, poszarzałej cerze powinny się zdecydować na maseczkę morelową. Substancje zawarte w morelach mają bowiem właściwości łagodzące i pojędrniające skórę. Wystarczą dwa roztarte na miazgę owoce, nałożone na twarz i szyję (z wyłączeniem delikatnej skóry wokół oczu, w którą wklepujemy krem). Po 20 minutach maseczkę zmywamy ciepłą wodą.
Jeżeli w sklepach brak świeżych moreli, można wykorzystać owoce suszone. Przed użyciem moczymy je w wodzie przez co najmniej pół godziny, a następnie rozgniatamy tak jak świeże owoce.
Jabłko
Maseczki owocowe z dodatkiem jabłek są polecane w szczególności do tłustej cery, skłonnej do wyprysków. Jak je przyrządzać? Najwięcej cennych dla naszej skóry substancji zawierają polskie, kwaskowate jabłka (np. antonówki). Wystarczy je zetrzeć na tarce, wymieszać z płaską łyżką miodu i łyżką płatków owsianych (można też dodać kilka kropli soku z cytryny). Uzyskaną papkę nakładamy na twarz (na 20 - 30 minut), a potem zmywamy letnią wodą. Zabieg ten można powtarzać 2-3 razy w tygodniu. Taka kuracja podziała na nasza skórę odświeżająco i oczyszczająco.
Skomentuj:
Owocowa kuracja cery po zimie