Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Granat - drogocenny owoc

dr Magdalena Narkiewicz, KJ

Liczne badania naukowe potwierdzają, że granaty bronią nas przed wieloma groźnymi chorobami. Grono amatorów tych owoców szybko się więc powiększa.

owoce granatu - Fot. Shutterstock/burakhek

Punickie jabłka

Zwieńczone koroną z resztek kwiatu czerwonawe skórzaste owoce, dawniej znane jako punickie jabłka, dziś noszą nazwę granatów (łac. granatus znaczy ziarnisty). We wnętrzu mają białe komory wypełnione setkami nasion. Każde z nich znajduje się w osłonce z soczystym miąższem. Jego sok orzeźwia i dostarcza unikalnego zestawu związków cennych dla organizmu.

Na zdjęciu powyżej: Owoce Granatu odmiany 'Kashmir blend'

Granaty w kuchni [Nasze przepisy]

sok z granatu - Fot. Shutterstock/OlegSam

Granat właściwości

Sok z granatów pomaga przy niedokrwieniu serca i miażdżycy, uszczelnia naczynia krwionośne, wzmacnia odporność, niszczy też komórki niektórych nowotworów. Jego litr kosztuje od 14 zł (uzyskuje się go z 30 owoców). Mniej zapłacimy jedynie za sok rozcieńczony. Znacznie droższa jest grenadyna - syrop z granatów używany do drinków.

Granat - Fot. Shutterstock/fpolat69

Granat -nasiona lub sadzonki

Owoce te rodzi granatowiec właściwy (Punica granatum) - gubiący jesienią liście 2-4-metrowy ciernisty krzew lub drzewo pochodzące z basenu Morza Śródziemnego i południowo-zachodniej Azji. Najbardziej odpowiadają mu półpustynne tereny o upalnych latach i łagodnych zimach. Długie okresy mrozu są dla granatowca zabójcze, więc w naszym klimacie nie rośnie. Jednak zapaleńcy uprawiają go w pojemnikach, a ryzykanci nawet w gruncie, osłaniając rośliny na zimę chochołem i namiotem z folii.

Na zdjęciu powyżej: Granat odmiana 'Black'

Jak pielęgnować granat?

Granatowiec - Fot. Shutterstock/irinaorel

Granat - sadzenie

Rośliny łatwo uzyskamy z nasion wydobytych z owoców (by owoce nie pleśniały, trzeba usunąć miąższ i błonki). Na wilgotnym podłożu siewki pojawią się już po 10 dniach, jednak zaczną owocować po 5-7 latach. Lepiej więc kupić młody krzew, np. w sklepie internetowym, ewentualnie ukorzenić półzdrewniały wierzchołek gałązki pobrany latem z owocującego okazu. Na ich owoce będziemy czekać krócej.

Na zdjęciu powyżej: Granatowiec w naturze występuje  zarówno na terenach o klimacie tropikalnych, jak  i na stokach gór, gdzie temperatura spada niekiedy do -15 °C

Egzotyczne owoce

Owoce granatu 'Purple Sunset' - Fot. Shutterstock/suradech_sribuanoy

Granat - podlewanie

Granatowce podlewamy z umiarem, zimą powinny mieć prawie sucho. Ich liście bywają niszczone przez przędziorki. Inwazję tych maleńkich pajęczaków ograniczymy wiosną, spryskując nagie pędy preparatem olejowym Promanal i w upały zraszając rośliny wodą. Podobne szkody sprawiają mączliki (białe muszki). Z nimi batalię trudno jest wygrać.

Na zdjęciu powyżej: Owoce granatu 'Purple Sunset'

Owoce granatu 'Gainey Botan' - Fot. Shutterstock/enzodebernardo

Stanowisko dla granatu

Roślinie początkowo wystarczy doniczka, a gdy podrośnie, 10-litrowy pojemnik z ziemią uniwersalną. Od wiosny do jesieni powinna stać w słonecznym miejscu na zewnątrz, ewentualnie przy południowym oknie w domu, a zimą w pomieszczeniu o temperaturze 5-10°C. Młode rośliny uszczykujemy, by się rozkrzewiły.

Na zdjęciu powyżej: Owoce granatu 'Gainey Botan'

kwiaty granatu - Fot. Shutterstock/NinaM.

Jakie kwiaty mają granaty

Kwiaty owocowych odmian granatowca mają średnicę około 3 cm oraz pomarańczowy kolor, natomiast ozdobnych są większe, także różowe, kremowe, białe, dwubarwne oraz pełne. Jedynie u doniczkowej miniaturowej odmiany 'Nana' dorastają do 1,5 cm (jej równie drobne owoce są niesmaczne). Na roślinach przeważają kwiaty męskie o lejkowatym kształcie. W owoce mogą się przekształcić tylko nieliczne, które są beczułkowate i mają pęk pręcików oraz dobrze wykształcone organy żeńskie. W zależności od odmiany owoce i sok mogą mieć barwę od bardzo jasnej do prawie czarnej.

Granat - Fot. Pixabay/Michael-T

Jak obierać granat?

Kupując granata wybieraj te sztuki które mają ciemniejszą skórkę i zagłębienia na niej - wówczas będziecie mieli pewność nie tylko, że owoc będzie dojrzały, ale też łatwiej go będzie obrać. Najpierw dokładnie myjemy skórkę i przecinamy owoc na pół. Bierzemy połówkę do ręki i uderzamy w tę część pokrytą skórką czymś twardym np. drewnianą łyżką nad miską. Pestki powinny wypaść do miski.

Jak otworzyć granat?

Jeśli chcemy na przyjęciu podać granata efektownie otwartego to znamy na to sposób. Ścinamy górną cześć owocu - do pierwszej warstwy pestek. Potem nacinamy boki tam gdzie widzimy wewnętrzne błonki w owocu. Ostatni krok to wycięcie na samej górze trójkącików i podzielenie owocu.

Poniżej filmik ze sposobem na otwieranie granatu>>>

Read more!

Granat - jak jeść?

Granat możemy jeść wprost z łupinek po otworzeniu owocu, możemy także użyć łyżeczki i po przepołowieniu owocu wyskubywać pestki. Kolejnym sposobem na jedzenie granatu jest wyłuskanie wszystkich pestek do miseczki i zjadanie ich łyżeczką.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Rośliny z biblijnym rodowodem
Egzotyczne przyprawy
Ananas i jałowiec [Nasze przepisy]

Skomentuj:

Granat - drogocenny owoc

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej