Wiosenne wysiewy. Kiedy wysiewamy pomidory i inne warzywa?
Kto chce sam przygotować rozsadę kwiatów i warzyw w domu, już wkrótce powinien wysiać nasiona w skrzynkach.
Rozsada na parapecie
Niektóre warzywa i rośliny ozdobne mają długi okres wegetacji, dlatego ich rozsadę trzeba przygotować nawet z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Gdy nasiona wysiejemy dużo wcześniej, gotową rozsadę uzyskamy w maju, czyli akurat w porze jej sadzenia w skrzynkach balkonowych albo na grządkach. Jeśli nie mamy ogrzewanego tunelu, zmuszeni jesteśmy do uprawy siewek na parapecie w domu. Wprawdzie powstała z nich rozsada nie będzie aż tak dobrej jakości jak ta ze szklarni, ale uzyskamy ją o wiele mniejszym kosztem.
Na zdjęciu powyżej: Siewki, w zależności od gatunku rośliny, rosną w różnym tempie. Pikujemy je, kiedy wytworzą 2-3 liście (albo 1-2 pary liści)
Sadzimy rozsadę
Trzy tygodniowe siewki wymagają przepikowania, czyli rozsadzenia pojedynczo do doniczek albo do nowej skrzynki w większych odstępach. Dzięki temu ich system korzeniowy będzie się dobrze rozwijać, a rozsada pozostanie zwarta.W ciągu kilku tygodni pielęgnacji siewek otrzymamy rozsadę gotową do sadzenia na balkonie, w gruncie lub tunelu foliowym (w przypadku niektórych warzyw). Wcześniej warto ją jednak stopniowo przyzwyczaić do warunków zewnętrznych (zahartować) poprzez coraz dłuższe wystawianie roślin na dwór - oczywiście przy dodatniej temperaturze.
Na zdjęciu powyżej: Lekko ogrzewany tunel świetnie nadaje się do wczesnej uprawy warzyw. Kilkutygodniową rozsadę wyjmujemy z doniczek i umieszczamy w ziemi w odstępach umożliwiających rozrastanie się
Jak i w czym siejemy
W pomieszczeniach używamy do wysiewów skrzynek, kuwet lub doniczek z otworami w dnie. Bardzo korzystne dla siewek są domowe miniszklarenki, w których powstaje wilgotny mikroklimat. Można też wykorzystać doniczki, które umieszczamy później w gruncie wraz z rozsadą, na przykład wykonane z drobnej siateczki (przez którą przerastają korzenie) bądź z tektury (które szybko się rozkładają w glebie). Praktyczne są również tzw. wielodoniczki ułatwiające pielęgnację roślin i ich transport. Wysiewamy w nich nasiona po jednym w każdym zagłębieniu.
Na zdjęciu powyżej: Ta rozsada sałaty ma dobrze rozrośnięty system korzeniowy oraz zwartą budowę. To gwarantuje jej dobry rozwój po posadzeniu w gruncie
http://www.e-ogrody.pl/Ogrody/56,113645,15486412,sadzimy-rozsade,,2.html
Klucz do sukcesu - Podłoże
Podłoże do wysiewów powinno być lekkie i przepuszczalne. Można zmieszać czysty piasek z przesianym przez sito lekkim torfem włóknistym (nie zawiera grzybów chorobotwórczych). Specjalnie przygotowaną, paczkowaną ziemię do wysiewów można też kupić w sklepach.Nasiona rozsypujemy równomiernie po powierzchni podłoża i przysypujemy cienką warstewką ziemi (albo piasku) przesianej przez sito. Ziemię w skrzynkach zwilżamy za pomocą małego zraszacza. Gdy siewki podrosną, używamy konewki z sitkiem. Nie wolno dopuścić, by podłoże przeschło choć na chwilę. Wokół siewek również należy utrzymywać wysoką wilgotność powietrza. Gdy jest gorąco, miniszklarenki trzeba wietrzyć.
Na zdjęciu powyżej:
1. i 4 . Nasiona drobne możemy wysiewać rzutowo. Większe umieszczamy w doniczkach pojedynczo, wciskając je w ziemię na głębokość 1 cm
2. Pojemnik z przykrywką zapewnia siewkom wilgotną atmosferę
3. Te zbiorcze doniczki (tzw. wielodoniczki) wykonane są z tektury, która rozkłada się w gruncie
Warunki dla siewek
Najwcześniejsza pora siewu przypada na okres, kiedy dzień jest jeszcze krótki, dlatego pojemniki z wysiewami najlepiej umieszczać przy dużym południowym oknie. Gdy długo panuje pochmurna pogoda, warto nad skrzynkami ustawić lampy doświetlające dla roślin. Możemy je także włączać na 2-3 godziny po zmroku. Jeśli siewki zaczną się wyciągać do okna, pojemniki przestawiamy o 180°.Warzywa psiankowate (np. papryka i pomidor) do wzejścia potrzebują umiarkowanej temperatury (15-18°C). Kapuście, kalafiorowi i brokułowi, a także sałacie, porowi i selerowi wystarczy nawet 10-15°C. Ale już dyniowate (ogórek, cukinia itp.) muszą mieć cieplej - 18-20°C. Ich siewki dobrze się czują w podobnej temperaturze. Nasiona większości kwiatów najlepiej wschodzą w temperaturze 20-23°C.
Na zdjęciu powyżej: Maleńkie siewki, np. begonii, pikujemy za pomocą patyczków
Jak wybierać nasiona
Najlepiej kupić paczkowane nasiona wyselekcjonowanych odmian kwiatów i warzyw, których cechy nam odpowiadają. Sprawdźmy na opakowaniu, czy mają aktualną datę ważności. Gwarancję dobrych wschodów dają np. nasiona otoczkowane, które zaopatrzone są w warstewkę środka przeciwgrzybowego.Można także wykorzystać nasiona zebrane jesienią w ogrodzie. Nie warto jednak zbierać takich, które pochodzą od odmiany oznaczonej jako F1, bo uzyskane z nich rośliny będą się różnić od okazów macierzystych. W przypadku warzyw oznacza to gorsze plony.Jeśli jednak mamy wartościową odmianę, która z roku na rok powtarza cechy, możemy wykorzystać jej nasiona. Przed siewem sprawdzamy siłę ich kiełkowania, wysiewając je na mokrą bibułkę i ustalając, ile z nich pęka. W zależności od tego określamy gęstość siewu.
Kiedy wysiewamy
Warzywa
Na początku marca: brokuł, por, seler, wczesne odmiany sałaty masłowej, kalafiora i kapusty, kapustę pekińską.
W połowie marca: kalarepę.Pod koniec marca: pomidor i miechunkę pomidorową.
Kwiaty
W lutym: begonię wiecznie kwitnącą i petunię.
Na przełomie lutego i marca: żeniszek, lobelię, werbenę, gatunki jednoroczne szałwii i celozję.
Artykuł pochodzi z lutowej Magnolii, dostępnej w kioskach
Skomentuj:
Wiosenne wysiewy. Kiedy wysiewamy pomidory i inne warzywa?