Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Samojezdne kosiarki

Aldona Zakrzewska
Automatyczna kosiarka - Fot. Materiały prasowe

Automatyka wkracza do naszych ogrodów. Być może samojezdne roboty staną się wkrótce równie popularne jak domowe pralki? A my zyskamy więcej czasu na relaks...

Automatyczna kosiarka - Fot. Materiały prasowe

Automatyczna kosiarka, zwana również ogrodowym robotem, samodzielnie skosi trawnik - w określonym przez nas czasie i terenie wyznaczonym specjalnym przewodem. Dzięki pracy czujników nigdy nie przekroczy tej granicy. Może kosić trawnik non stop - kiedy wyczerpie się akumulator, maszyna samodzielnie powraca do stacji ładującej. Niektórym modelom (np. iMow MI 632P) na obsługę trawnika o powierzchni 2000 m˛ wystarczy 15 godzin aktywności w tygodniu. Są także kosiarki (np. Honda Miimo) wyposażone w dodatkowe źródło energii - baterię słoneczną.

Na zdjęciu powyżej: Pełen komfort - w czasie gdy maszyna kosi trawnik, my możemy się oddawać naszym ulubionym zajęciom.

Zobacz galerię automatycznych kosiarek

 

Fot. Materiały prasowe

Automatyczna kosiarka - Fot. Materiały prasowe

Robot jest przyjazny dla nas i dla środowiska - zasilany energią elektryczną nie wytwarza szkodliwych spalin. Jest też cichy - może pracować nawet w nocy, nie przeszkadzając domownikom ani sąsiadom. Kosi przy tym trawę równo i precyzyjnie: źdźbła są bowiem ustawiane do cięcia pionowo przez wentylator umieszczony pomiędzy nożami. Ścinki pozostają potem na trawniku - utrudniają wzrost chwastom, a przy tym stają się świetnym naturalnym nawozem dla murawy. Najbardziej skuteczne są pod tym względem kosiarki z funkcją mulczowania (czyli rozdrabniania skoszonej trawy).

Na zdjęciu powyżej: Zwierzęta mogą się czuć bezpiecznie przy pracującym robocie - napotykając je, urządzenie zmieni kierunek.

Renowacja trawnika krok po kroku

Fot. Katarzyna Dyrska

Kiedy maszyna zostanie podniesiona, przerywa pracę i włącza alarm - to utrudnia kradzież. - Fot. Materiały prasowe

Inteligentny robot

Jeśli urządzenie zostanie podniesione z ziemi, uruchamia alarm i natychmiast przerywa pracę. Wznawia ją dopiero po wprowadzeniu prawidłowego kodu. Niektóre kosiarki potrafią też wysłać... SMS (na wcześniej wprowadzony numer telefonu komórkowego), kiedy tylko pod nieobecność właściciela pojawi się jakiś problem.

Na zdjęciu powyżej: Kiedy maszyna zostanie podniesiona, przerywa pracę i włącza alarm - to utrudnia kradzież

Zobacz galerię automatycznych kosiarek

 

Fot. Materiały prasowe

Robot sam doładowuje akumulator w stacji ładującej - Fot. Materiały prasowe

Zastosowanie automatycznej kosiarki

Robot sprawdza się zarówno na płaskim, jak i pofałdowanym terenie - większość maszyn poradzi sobie na skarpach o pochyleniu do 35% (np. Automower, iMow), a napotykając po drodze przeszkodę (np. pień drzewa, głaz, domowy zwierzak), wycofa się, wykręci i odjedzie w innym kierunku. Tworzywo polimerowe, z którego jest wykonany, zapewnia mu odporność na uderzenia i zarysowania. Większość modeli wyposażona jest w systemy automatycznego dostosowania prędkości kół do gęstości, grubości i wysokości trawy, akumulator litowo-jonowy (zapewniający pracę przez kilka sezonów) i kod PIN (zabezpieczający przed kradzieżą).

Na zdjęciu powyżej: Robot sam doładowuje akumulator w stacji ładującej

Renowacja trawnika krok po kroku

Fot. Katarzyna Dyrska

Przewód ograniczający wyznacza obszar pracy kosiarki automatycznej - Fot. Materiały prasowe

Porada eksperta - Jarosław Ptak

Na rynku oferowanych jest aktualnie wiele modeli kosiarek automatycznych. W zależności od parametrów przeznaczone są one na powierzchnie od 400 do 4000 m˛. Obszar, po którym porusza się urządzenie, wyznaczony jest przewodem ograniczającym. Wytyczony kształt, można korygować w zależności od potrzeb. Oczywiście nie każdy ogród nadaje się do zainstalowania robota.

Na zdjęciu powyżej: Przewód ograniczający wyznacza obszar pracy kosiarki automatycznej

Fot. Materiały prasowe

Na zdjęciu powyżej: Instalację przewodu granicznego najlepiej zlecić specjalistycznej firmie/p>

Problemem może być duża liczba przeszkód na trawniku czy kilka oddzielonych od siebie powierzchni. Najlepiej, aby instalacje zaprojektował i wykonał autoryzowany dealer, który następnie będzie sprawować opiekę serwisową. Po zakończeniu instalacji urządzenie zostanie zaprogramowane zgodnie z życzeniem użytkownika. Plan koszenia może być w każdej chwili modyfikowany. Kosiarki automatyczne są praktycznie bezobsługowe - urządzenie samo informuje o konieczności wymiany noża. Maszyny te mają wiele innych zalet: wykonują za nas pracę, są przyjazne dla środowiska (ciche, niskie zużycie energii) a dzięki ciągłemu mulczowaniu wpływają bardzo korzystnie na jakość trawnika.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Ekologiczne nawierzchnie w ogrodzie
Jadalne chwasty
Szkodniki liści

Skomentuj:

Samojezdne kosiarki

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej