Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Zdrowy wysiłek

Małgorzata Wójcik
odpowiednia postawa - Fot. Shutterstock/Jill Chen

Schylasz się, klękasz, dźwigasz... Cóż, praca w ogrodzie to niemały wysiłek. Jak to robić, by sobie nie zaszkodzić?

odpowiednia postawa - Fot. Shutterstock/Jill Chen

Pielenie, koszenie...

Praca na świeżym powietrzu pomaga zachować zdrowie i kondycję. Nierzadko jednak zdarza się, że po pieleniu grządek czy koszeniu trawnika bolą nas plecy, rwą kolana i jesteśmy wyczerpani. Tymczasem takie zajęcia wcale nie muszą być okupione bólem i totalnym zmęczeniem. Warto nauczyć się tak wykonywać różne czynności, by nie nadwerężać kręgosłupa, stawów i mięśni. Pielenie, koszenie, przekopywanie warzywnika i inne zajęcia ogrodnicze nie będą torturą, jeśli będziemy się stosować do kilku podstawowych zasad.

Fot. Shutterstock/Iakov Filimonov

Na zdjęciu powyżej: Lepiej przykucnąć zamiast się schylać - dobra postawa podczas pracy ochroni kręgosłup

Odpowiednia postawa do pacy w ogrodzie. - Fot. Shutterstock/Silhouette Lover

Prawidłowe postawy podczas pracy w ogrodzie

Większość z nas przy schylaniu się ma tendencję do wyginania pleców w łuk. Aby nie obciążać kręgosłupa, trzeba jednak zmienić ten nawyk. Zamiast się pochylać, lepiej kucnąć i w takiej pozycji przystąpić do wykonywania zaplanowanej czynności. Jest to szczególnie ważne, gdy chcemy coś podnieść - nigdy nie powinniśmy tego robić, pochylając się. Jeśli ktoś woli wykonywać takie prace jak pielenie czy sadzenie roślin na klęczkach, warto korzystać ze specjalnych podkładek pod kolana wykonanych z gąbki lub styropianu bądź zakładać ochraniacze na kolana. Dzięki temu ochronimy nie tylko odzież przed zniszczeniem, ale i stawy przed dokuczliwym bólem.

Na zdjęciu powyżej: Odpowiednia postawa do pracy w ogrodzie.

Fot. Shutterstock/majivecka

Na zdjęciu powyżej: Zła postawa

Wyrywacz do chwastów na teleskopowym trzonku firmy Fiskars pozwala szybko pozbyć się intruzów z trawnika. - Fot. Shutterstock/Jari Hindstroem

Odpowiednie narzędzia ogrdnicze

Większość producentów narzędzi ogrodniczych dba o to, by były jak najlżejsze i wygodne w użyciu. Kupując sprzęt, zwróćmy uwagę na to, czy trzonki są teleskopowe (umożliwiają regulację długości oraz dostosowanie jej do wysokości ciała). Na rynku znajdziemy różne narzędzia na długich, regulowanych trzonkach: zrywacze do owoców, wyrywacze do chwastów, sekatory czy nożyce do cięcia żywopłotu.

Na zdjęciu powyżej: Wyrywacz do chwastów na teleskopowym trzonku firmy Fiskars pozwala szybko pozbyć się intruzów z trawnika

Fot. Shutterstock/DUSAN ZIDAR

Na zdjęciu powyżej: Miękka styropianowa podkładka umożliwia wygodne wykonywanie ogrodowych prac w pozycji klęczącej

Wysokie osłonki z technorattanu eksponują urodę kwiatów i umożliwiają ich pielęgnację bez pochylania się. Mają w komplecie mniejsze doniczki (tzw. wkłady) umieszczone u góry osłonki. To w nich sadzimy rośliny - Fot. Materiały prasowe

Doniczki XXI wieku

Nie muszą być wcale gliniane, a już na pewno nie ciężkie. W sprzedaży jest wiele pojemników na rośliny wykonanych z tworzyw imitujących nie tylko glinę, ale również kamień czy drewno. Jeśli więc często zmieniamy wystrój na tarasie, korzystajmy z lekkich pojemników. Wybierajmy także osłonki, do których można włożyć znacznie mniejsze doniczki z niewielką ilością podłoża. A jeśli już musimy przetransportować z miejsca na miejsce dużą skrzynię bądź wielką donicę, korzystajmy z podstawek na kółkach, specjalnych pasów albo uchwytów do przenoszenia ciężkich przedmiotów. Wymagające częstego podlewania rośliny sadźmy w pojemnikach zawieszanych na wysokości naszych bioder (np. na balustradzie balkonu). Możemy też ustawić je w wysokich osłonkach (patrz zdjęcie u góry) lub na regałach, które dodatkowo ozdobią balkon lub taras.

Na zdjęciu powyżej: Wysokie osłonki z technorattanu eksponują urodę kwiatów i umożliwiają ich pielęgnację bez pochylania się. Mają w komplecie mniejsze doniczki (tzw. wkłady) umieszczone u góry osłonki. To w nich sadzimy rośliny

Fot. Materiały prasowe

Na zdjęciu powyżej: Uchwyty z regulowanym pasem umożliwiają przenoszenie ciężkich donic

Taki pomocnik ułatwi nam pracę w ogrodzie. - Fot. Materiały prasowe

Schowek na narzędzia

Narzędzia ogrodnicze warto powiesić na wieszakach na ścianie, by sięgając po nie, uniknąć schylania się. Wąż ogrodowy najlepiej nawinąć na bęben na kółkach. Nie będziemy musieli go przeciągać po całym ogrodzie. Pamiętajmy, by zaopatrzyć się w płachtę z grubej agrowłókniny lub brezentu. Pozwoli nam to na wygodne przenoszenie dużych ilości ziemi lub materiałów budowlanych z miejsca na miejsce.

Fot. Jula

Podwyższone grządki - Fot. Materiały prasowe

Ogród przyjazny dla kręgosłupa

Osoby, które dopiero przymierzają się do założenia ogrodu, powinny pamiętać, że: Trawnik najwygodniej kosić, gdy ma regularny kształt, jest obrzeżony i założony na tym samym poziomie co ścieżki oraz podjazd. Podwyższone rabaty są dużo wygodniejsze w pielęgnacji. Pojemniki z roślinami sezonowymi warto wieszać na takiej wysokości, by łatwo było je podlewać.

Fot. Shutterstock/Alison Hancock

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Ekologiczne nawierzchnie w ogrodzie
Sypialnia w ogrodzie [Meble]
Dzieci w ogrodzie

Skomentuj:

Zdrowy wysiłek

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej