Jak założyć mały ogródek skalny?
Chciałbym wybudować niewielki skalniak. Jak to zrobić, by wyglądał naturalnie, a nie jak sztuczna górka? Jarosław Bogdański
Budowa skalniaka
Przed rokiem założyłem w ogrodzie taki właśnie skalniak o wymiarach ok. 3,5×2 m. W 2012 r. w wybranym miejscu wykopałem dół o głębokości ok. 0,5 m. Wypełniłem go drenażem - gruzem pochodzącym z remontu domu. Dzięki temu skalniak ma teraz przepuszczalną strukturę i odpowiednie warunki wodno-powietrzne.
Etapy budowy
Wyjętą z wykopu ziemię (u nas piaszczysto-gliniastą) oczyściłem z wieloletnich chwastów, a następnie zmieszałem z piaskiem w proporcji 2:1. Z tej mieszaniny usypałem miniaturowy "masyw górski" w taki sposób, by długi bok miał ekspozycję południową. Tę stronę rabaty przeznaczyłem dla roślin światłolubnych. Przeciwna "północna" też jest dosyć dobrze oświetlona, ale ma również lekko zacienione miejsca. Następnie uformowałem kilka bocznych odgałęzień głównego "masywu" oraz parę "dolinek". Tak usypany kopiec (o wysokości ponad 1 m) pozostawiłem na zimę, by ziemia osiadła.
Na zdjęciu powyżej: Budowa skalniaka przebiegała etapami: Lato 2013 - skalniak po wyznaczeniu małych tarasów ograniczonych otoczakami. Przed posadzeniem roślin na każde "poletko" dosypałem warstwę podłoża
Na zdjęciu powyżej: Wiosna 2014 - część roślin przezimowała, te w doniczkach "przymierzają się" do odpowiednich miejsc
Skalniak rok później
Wiosną następnego roku wyrosło tu sporo chwastów, które oczywiście musiałem wyrwać. Na kolejny etap budowy nadszedł czas latem. Moim głównym budulcem były kamienne otoczaki różnej wielkości i trochę odłamków skalnych. Za ich pomocą wyznaczyłem granice pięter skalniaka. Formując je, starałem się nadać zboczom wzniesienia kształt zbliżony do naturalnych zboczy górskich (oczywiście w odpowiednich proporcjach). Tak powstały mniejsze i większe tarasy ograniczone kamieniami zagłębionymi w podłożu. Na krótszych bokach mojej ?góry? uformowałem stanowiska dla roślin, które zimą powinny mieć suche podłoże. W tym celu zrobiłem rodzaj nawisów skalnych, które stanowią osłonę przed deszczem dla ramond i lewizji. Potem wnętrza tarasów wypełniłem podłożem. Część skalniaka przeznaczyłem dla gatunków kwasolubnych (tu użyłem tłucznia granitowego zmieszanego z ziemią), a część ? dla roślin wymagających gleby zasadowej (tu do ziemi dodałem tłuczeń wapienny).
Na zdjęciu powyżej: Macierzanki (Thymus) występują w różnych odmianach. Na skalniaku przeznaczamy dla nich słoneczne miejsce
Na zdjęciu powyżej: Żólta smagliczka alpejska (Alyssum alpestre) i różowa gęsiówka alpejska 'Rosea' (Arabis alpina) zakwitają wczesną wiosną.
Dobór roślin na skalniak
W ogródku najpierw zamieszkały popularne gatunki skalne: rozchodniki, skalnice, rojniki, goździki, dzwonki i pierwiosnki. Potem dołączyły rarytasy: naradki, skrzydlinki, lewizje, zarzyczki, bożykwiaty i goryczki.Rośliny dobierałem w taki sposób, by zakwitały w różnych porach od przedwiośnia do jesieni. Posadziłem sporo odmian (rozchodników, macierzanek) o barwnych liściach, bo zachowują one atrakcyjny wygląd przez cały sezon.
Na zdjęciu powyżej: Goździk siny (Dianthus gratianopolitanus)
Na zdjęciu powyżej:
1. Lewizja gruboszowata (Lewisia cotyledon)
2. Krzyżownica skalna (Polygala calcarea)
Skomentuj:
Jak założyć mały ogródek skalny?