Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Paw ptak. Klejnot w ogrodzie

Marcin Różewicz, KJ
paw - Fot. Shutterstock

Pawie - niegdyś ozdoba królewskich dworów - coraz częściej pojawiają się także w prywatnych ogrodach.

paw - Fot. Shutterstock

Paw królewski samiec

Niewiele jest ptaków, które mogłyby konkurować urodą z pawiem. A dokładniej z samcem pawia, bo samice są mało efektowne - brązowe lub białe (w zależności od odmiany). Natomiast upierzenie samca pawia królewskiego to prawdziwa feeria barw. Głowa, szyja oraz pierś i brzuch są niebieskie z metalicznym połyskiem, grzbiet ma kolor zielony, skrzydła - brązowy. Samiec dumnie obnosi swą urodę, ale największy atut zachowuje dla wybranki. Podczas ceremoniału godowego rozkłada przed nią jak wachlarz długi ogon z piór. Potrząsa nim, prezentując przepiękne kolorowe oka. To zachowanie przysporzyło mu nie najlepszej sławy. Puszy się jak paw - mówimy, i nie jest to komplement. A ptak uważany jest za symbol nie tylko elegancji, lecz także próżności.

Na zdjęciu powyżej: Największa ozdoba pawia - imponujący ogon - to w rzeczywistości tzw. tren z wydłużonych piór pokryw nadogonowych. Pojawia się po 3. roku życia samca i stanowi aż 60% długości dorosłego ptaka. Po okresie godowym ptaki zrzucają pióra, które co roku odrastają

Ogród marzeń

paw królewski - Fot. Shutterstock

Paw ptak przesądy

Urodę pawi doceniano od dawien dawna - oswajano je już w starożytnym Egipcie, bywały też ozdobą dworów królewskich i szlacheckich. Ich posiadanie także w Polsce podkreślało wysoki status właścicieli. Z tego też względu te egzotyczne ptaki bywały czasem wykradane, więc żeby się przed tym ustrzec, zaczęto rozpowszechniać przesąd, że pawie sprowadzają nieszczęście. Podobnie kojarzony był ich przejmujący krzyk - jako zapowiedź tragedii. Tymczasem tam, skąd pawie pochodzą, czyli w Indiach i na Cejlonie (obecnie Sri Lanka), z tego właśnie powodu są szczególnie cenione. Łatwo przyzwyczajają się do opiekunów, ale już każda obca osoba budzi ich nieufność, dlatego ostrzegają przed intruzami przenikliwym krzykiem. Wszczynają też alarm na widok drapieżnika (np. tygrysa), a że żywią się m.in. jadowitymi wężami i skorpionami, chronią także przed ich atakiem.

Na zdjęciu powyżej: Paw królewski zwany także indyjskim, jest ptakiem narodowym Indii

Ogród Muséhagen w Bergen

Młode pawie próbują stawiać ogon, nie mając jeszcze trenu (1), podobnie zachowują się także samice. - Fot. Shutterstock

Paw opis ptaka

Obecnie pawie są ozdobą parków miejskich - można je spotkać m.in. w warszawskich Łazienkach czy na dziedzińcu Pałacu Czartoryskich w Puławach. Ale mogą być hodowane także przez właścicieli ogrodów, gdyż mimo egzotycznego pochodzenia dobrze zaadaptowały się do naszych warunków klimatycznych. W cieplejszych miesiącach mogą się poruszać po ogrodzie, zimą wymagają schronienia w pomieszczeniu o powierzchni umożliwiającej im swobodne obracanie się, wyłożonej warstwą pociętej słomy lub trocin.

Na zdjęciu powyżej: Młode pawie próbują stawiać ogon, nie mając jeszcze trenu, podobnie zachowują się także samice

Zaskroniec zwyczajny. Nie bójcie się zaskrońca

SAMICA WYSIADUJE JAJA 28 dni. W hodowli jako matki zastępcze z powodzeniem wykorzystuje się indyczki, a nawet kury, które wysiadują jaja, a potem wodzą pawie pisklęta. - Fot. Marcin Różewicz

Paw ptak hodowla

Okres godowy, kiedy samce prezentują swoje treny, rozpoczyna się w zależności od warunków pogodowych od końca kwietnia do końca maja. Samice znoszą kilka jaj w gnieździe na ziemi. Po 28 dniach wysiadywania jaj wylęgają się pisklęta. Pawie są ptakami długowiecznymi (żyją ok. 20 lat), samice uzyskują zdolność do rozrodu w 2. roku życia, a samce w 3. - wtedy także wyrasta im charakterystyczny tren, który docelowe rozmiary osiąga mniej więcej w 6. roku życia ptaka. Po okresie godowym na przełomie lipca i sierpnia co roku samce gubią swe piękne pióra z charakterystycznymi okami. Pióra ponownie odrastają i w kolejnym sezonie godowym znowu są ozdobą ptaka. Samce nie toczą ze sobą walk, można więc trzymać jednocześnie kilka osobników.

Na zdjęciu powyżej: Samica wysiaduje jaja. W hodowli jako matki zastępcze z powodzeniem wykorzystuje się indyczki, a nawet kury, które wysiadują jaja, a potem wodzą pawie pisklęta

SAMICE SĄ TROSKLIWYMI MATKAMI, jednak w pierwszych tygodniach życia piskląt warto umieścić je w wolierze. - Fot. Marcin Różwicz

Co jedzą pawie?

Pożywienie pawi w naturze stanowią w większości nasiona traw, orzeszki ziemne, owoce, owady. W hodowli żywimy je mieszanką zbóż, takich jak pszenica, kukurydza, jęczmień oraz słonecznik. Uzupełnieniem mogą być biały ser, jajko na twardo oraz owoce i warzywa.

SAMICE SĄ TROSKLIWYMI MATKAMI, jednak w pierwszych tygodniach życia piskląt warto umieścić je w wolierze.

Na zdjęciu powyżej: Samice są troskliwymi  matkami, jednak w pierwszych tygodniach życia piskląt warto umieścić je w wolierze

Paw ptak hodowla

Hodowcy radzą: Pawie można trzymać razem z innymi ptakami ozdobnymi i domowymi. Samiec pozbawiony towarzystwa płci odmiennej może się stać agresywny - by tego uniknąć, warto dokupić samicę lub dwie. Pawiom, by nie uciekały, trzeba przycinać (lub sklejać) lotki, a na noc zamykać ptaki w wolierze. Aby założyć lub powiększyć hodowlę, można kupić pawie jaja (40-50 zł) i podłożyć je do wysiadywania indyczce lub kurze.

biały paw - Andrzej Głażewski

Pawie odmiany

Zielona - różni się od pawia królewskiego (zwanego także niebieskim lub indyjskim) głównie zielonym kolorem upierzenia szyi.

Biała - zarówno samce, jak i samice mają białe upierzenie. Ta odmiana jest dosyć rzadka, lecz ostatnio spotkać ją można także w polskich hodowlach.

Czarnoskrzydła - najbardziej ceniona; samiec ma podobne ubarwienie jak w odmianie podstawowej, wyróżniają go czarne pokrywy skrzydłowe.

Nakrapiana - nazywana także arlekinem; upierzenie podobne jak w przypadku odmiany standardowej, jedynie na ciele u obu płci występują białe plamki. Zakupu pawi warto dokonać w profesjonalnej hodowli, np. branta.pl.tl, kuryikoguty.pl, serama-hodowla-drobiu-ozdobnego.pl. Do transportu używa się specjalnych klatek lub pudeł. W pierwszych dniach po zakupie ptakom należy zapewnić spokój, podając jedynie pokarm i wodę.

Na zdjęciu powyżej: Biały paw prezentujący swój tren wygląda zjawiskowo

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Kot w ogrodzie
Ptaki w mieście
Jak nie szkodzić pszczołom i ptakom podczas oprysków

Skomentuj:

Paw ptak. Klejnot w ogrodzie

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej