Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Kalendarz prac na listopad

Red.
jesień - Fot. Flora Dania

Jesień na dobre zagościła w naszych ogrodach, warto też powoli pomyśleć o zimie. Przygotowaliśmy kilka wskazówek na co zwrócić uwagę w listopadzie.

jesień - Fot. Flora Dania

Rośliny w domu

Doświetlamy
Nad stojącymi w głębi pokoju roślinami po zmroku na kilka godzin włączamy energooszczędne żarówki. Okazy uprawiane na parapecie co 2 tygodnie odwracamy inną stroną do szyby ? dzięki temu będą prosto rosły.

Podlewamy

Po włączeniu kaloryferów dostarczamy roślinom nieco więcej wody. Najszybciej mogą wysychać miniaturki rosnące w małych doniczkach wypełnionych torfem.

Zasilamy

Kwitnące okazy, np. begonii zimowej, cyklamenów i azalii, dokarmiamy nawozem niskoazotowym. Inne rośliny nie wymagają zasilania.

Na zdjęciu powyżej: Kalanchoe Blossfelda długo kwitnie, jest mało wymagające i doskonałe na prezent.

kalendarz prac - Fot. Shutterstock

Listopadowe prace w ogrodzie

Drzewa i krzewy ozdobne

Najlepszą porą sadzenia róż z tzw. gołym korzeniem jest okres od 15 października do pierwszych mrozów. Po zakupie owijamy je wilgotnym papierem, bo róże są bardzo wrażliwe na przesuszenie. Jak najszybciej sadzimy je do gruntu i obsypujemy ziemią do wys. 20-30 cm. Pędy przycinamy dopiero wiosną. Tuż przed zapowiadanymi mrozami solidnie podlewamy rośliny zimozielone. Wilgotną ziemię przykrywamy ściółką.

Rabaty

Wygrabiamy chore liście, by nie rozprzestrzeniały się patogeny. Usuwamy gnijące i chore łodygi bylin. Zdrowe kępy warto zostawić, szczególnie jeśli mają owoce jadane przez ptaki. Wysokie łamliwe pędy ścinamy 20 cm nad ziemią lub wiążemy w snopki ? przycięte przy ziemi źle zimują. Kiedy temperatura spadnie do zera, rozkładamy ściółkę na rabatach (zwłaszcza z gatunkami wrażliwymi na mróz i niedawno posadzonymi), a gałązki iglaków ? na roślinach zimozielonych (głównie w słonecznych miejscach).

Owoce i warzywa

Na pustych grządkach rozrzucamy obornik, kompost lub nawozy fosforowo-potasowe. Lekką ziemię wystarczy spulchnić i zagrabić, ciężką przekopujemy i zostawiamy w tzw. ostrej skibie.

Na zdjęciu powyżej:

Zbieramy marchew. Na rabatach nadal mogą
rosnąć np. radicchio, rukola, szpinak i szczypiorek.

Zbieramy marchew. Na rabatach nadal mogą rosnąć np. radicchio, rukola, szpinak i szczypiorek

Dynia - Fot. Shutterstock

Rośliny na balkonie w listopadzie

Podlewamy

Krzewy, byliny, kwitnące bratki i bakopę w czasie suszy nawadniamy, by ziemia nie przeschła. Tuż przed mrozem obficie podlewamy rośliny zimujące na balkonie. Sprawdzamy, czy nadmiar wody może wypływać z pojemników. W razie potrzeby udrożniamy otwory odpływowe.

Przenosimy

Gatunki, które w gruncie są mrozoodporne, dołujemy w ogrodzie lub wstawiamy do dużych pojemników, obkładając je np. papierem. Duże donice warto nieco ocieplić.

Owoce dyni (Cucurbita pepo) są wyjątkowo urodziwe, niekiedy mają wyszukane kształty
i oryginalne zabarwienie. Zbierane po osiągnięciu pełnej dojrzałości mają bardzo twardą skórkę,
a ich miąższ zawiera niewiele wody. Mogą leżeć na zewnątrz aż do przymrozków. Zanim trafią
do garnka, warto je wykorzystać do tworzenia dekoracji na rabatach i balkonach. Odmiany o drobnych owocach zwykle służą jedynie za ozdobę. Nawet w cieple mogą czasem przetrwać kilka lat.

Na zdjęciu powyżej: Owoce dyni (Cucurbita pepo) są wyjątkowo urodziwe, niekiedy mają wyszukane kształty i oryginalne zabarwienie. Zbierane po osiągnięciu pełnej dojrzałości mają bardzo twardą skórkę, a ich miąższ zawiera niewiele wody. Mogą leżeć na zewnątrz aż do przymrozków. Zanim trafią do garnka, warto je wykorzystać do tworzenia dekoracji na rabatach i balkonach. Odmiany o drobnych owocach zwykle służą jedynie za ozdobę. Nawet w cieple mogą czasem przetrwać kilka lat.

Parch jabłoni - Fot. Anna Kulikowska

Choroby i szkodniki w listopadzie

Brzoskwinie w okresie opadania liści opryskujemy preparatem miedziowym (np. Miedzian Extra 50 WP), zwilżając bardzo dokładnie drzewka. Zabieg ten zwalcza kędzierzawość liści brzoskwiń, ogranicza też występowanie raka bakteryjnego.

Na brzoskwini i moreli zwalczamy leukostomozę drzew pestkowych (Topsin M 500 SC).

Czereśnie i wiśnie chronimy przed rakiem bakteryjnym (Miedzian Extra 350 SC).

Kupujemy drzewka owocowe - wybierajmy odmiany, które są mało podatne na choroby, np. odmianę jabłoni odporną na parch, mączniak i zarazę ogniową - 'Free Redstar'; na raka bakteryjnego: czereśnie - 'Summit', wiśnie - 'Pandy'; grusze odporne na parch gruszy: 'Radana' i 'Kosui', a na zarazę ogniową - 'Konferencja'.

Zwalczamy nornice i inne gryzonie, np. zatrutym ziarnem. Opadłe liście pod drzewami opryskujemy mocznikiem, by się szybko rozłożyły i nie przetrwały w nich stadia zimujące chorób i szkodników. Zbieramy chore owoce i głęboko zakopujemy, a tzw. mumie i oprzędy palimy.

Na zdjęciu powyżej: Parch jabłoni

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Myjki ciśnieniowe
Jak zbudować domek dla owadów?[Wideo]
Polski ogród jednym ze 100 najpiękniejszych na świecie

Skomentuj:

Kalendarz prac na listopad

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej