Myjki ciśnieniowe
Myjki wyręczą nas w czyszczeniu mebli, nawierzchni, grilla czy donic. Są szybkie, zręczne i dokładne.
Zastosowanie myjek
Właściciele ogrodów coraz częściej sięgają po myjki ciśnieniowe i wykorzystują je nie tylko do mycia samochodów czy rowerów, ale także do czyszczenia elementów ogrodowej architektury. Myjką w szybki i łatwy sposób, bez szorowania, usuniemy brud ze ścieżki i podjazdu, tarasu czy balkonu. A dzięki różnym końcówkom i środkom czyszczącym, które wlewa się do środka, można ją również wykorzystać do mycia donic, zabawek dla dzieci (np. ogrodowego domku, zjeżdżalni), schodków z kamienia, murków oporowych pokrytych mchem. Dodatkową zaletą myjki jest oszczędność wody (urządzenie zużywa jej około 10 razy mniej niż tradycyjny wąż ogrodniczy).
Na zdjeciu powyżej: Białe meble ogrodowe będą lśniły czystością - nawet uniwersalna myjka poradzi sobie z brudem na ich powierzchni
Jak działają myjki
Posługiwanie się myjką jest proste: podłączamy ją do węża ogrodniczego i uzupełniamy środek czyszczący. Zamontowana w korpusie pompka wytwarza wysokie ciśnienie wody. Z pompki woda zostaje przeprowadzona wężem wysokociśnieniowym do pistoletu natryskowego. Większość urządzeń może pobierać wodę także ze zbiorników, np. stawu, beczki czy wiadra, można zatem wykorzystywać do mycia np. wodę deszczową. Należy jednak unikać wody zanieczyszczonej. Dzięki silnemu strumieniowi myjką można umyć nawet mocno zabrudzoną powierzchnię. Rodzaj końcówki wybieramy w zależności od tego, co chcemy czyścić (szeroka i płaska służy do nawierzchni, do zakamarków zaś są przeznaczone lance, nieraz wygięte pod kątem).
Na zdjeciu powyżej: Dzięki myjce ogrodowy plac zabaw będzie lśnił przez cały rok
Parametry myjek
Kupując myjkę ciśnieniową, zwróćmy uwagę na to, jaką ma moc i ile zużywa wody. Ciśnienie określa moc, z jaką strumień uderza w powierzchnię (podstawowe myjki mają 100-130 barów, a nieco mocniejsze 180 barów). Istotne jest również zużycie wody liczone w litrach na godzinę pracy. Zależnie od urządzenia wynosi ono przeciętnie 400-500 l/h. Producenci podają też takie informacje jak wielkość powierzchni, którą myjka jest w stanie umyć w ciągu godziny (np. 20-40 m2/h).
Na zdjeciu powyżej: Wszystkie płaskie nawierzchnie czyścimy płaską końcówką z obrotową szczotką
Jak wybrać myjkę?
Wybór konkretnego modelu myjki i wyposażenia zależy od zadań, jakie stawiamy przed urządzeniem. Im większy zakres pracy, silniejsze zabrudzenia, tym bardziej wydajny sprzęt należy wybrać. Kierujmy się przy tym jego parametrami technicznymi: ciśnieniem roboczym (bar) oraz wydajnością pompy (l/h). Oprócz danych technicznych warto zwrócić uwagę na wyposażenie (standardowe oraz dodatkowe) oferowane z myjką oraz rodzaj materiału, z którego została wykonana głowica pompy. Dysza płaska, rotacyjna i zestaw do rozpylania środka czyszczącego to standardowe wyposażenie większości dostępnych na rynku urządzeń. Dzięki nim uzyskujemy odpowiedni strumień wody. Warto wiedzieć, że dysze rotacyjne służą do usuwania silnych zabrudzeń. Dodatkowym wyposażeniem może być przystawka do czyszczenia dużych powierzchni, obrotowa lub płaska szczotka. Do mycia samochodów i rowerów służy dysza kątowa, do czyszczenia murów i elementów metalowych z farby bądź rdzy - zestaw do piaskowania na mokro. Producenci myjek oferują również zestawy do udrażniania rur, a także wiele dodatkowych akcesoriów, takich jak przedłużki, filtry, węże wysokociśnieniowe, dysze i środki czyszczące.
Na zdjeciu powyżej: Do mycia basenu po lecie potrzebna będzie myjka z bardzo długim wężem
Zobacz galerię myjek do ogrodu
Fot.Materiały prasowe
- Więcej o: