Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Storczyk Masdevalia - uprawa i pielęgnacja

Małgorzata Wójcik
MASDEVALLIA COCCINEA ma różowofioletowe płatki. Roślina osiąga 40 cm wys., a jego kwiatostan 60 cm - Fot. Flora Press

Skromne rozmiary masdewalia z powodzeniem rekompensuje oryginalnym kształtem kwiatów i ich bajeczną kolorystyką.

MASDEVALLIA COCCINEA ma różowofioletowe płatki. Roślina osiąga 40 cm wys., a jego kwiatostan 60 cm - Fot. Flora Press

Masdevalia

Oryginalne kwiaty masdewalii (Masdevallia) przyciągają uwagę nie tylko barwą, ale i kształtem - wyglądają jak małe diabełki lub egzotyczne owady. Storczyki te w środowisku naturalnym można spotkać jedynie w wysoko położonych (2-3 tys. m n.p.m.) deszczowych lasach Ameryki Południowej i Środkowej. Są epifitami rosnącymi w koronach drzew lub w zagłębieniach skał. Większość gatunków to miniaturki, z reguły nieprzekraczające 15 cm wysokości, które tak naprawdę dopiero z bliska prezentują pełnię urody.

Na zdjęciu powyżej: Masdewallia coccinea ma różowofioletowe płatki. Roślina osiąga 40 cm wys., a jego kwiatostan 60 cm

Fot. Wikimedia Commons

Na zdjęciu powyżej: Masdevallia tonduzii występuje w Panamie i na Karaibach. Ma biało-żółte kwiaty. Na zdjęciu okaz rosnący na drzewie, w naturalnym środowisku

MASDEWALIA 'ANGEL TANG' - Fot. Dariusz Szlachetko

Wygląd masdevalii

U masdewalii na jednym pędzie kwiatowym o długości 3-4,5 cm wyrasta tylko jeden kwiat. Jednak rośliny tworzą dużo przyrostów i rozrastają się w kępy przypominające bukiety. Swój zadziwiający wygląd kwiaty zawdzięczają wyrostkom (różnią się one u poszczególnych gatunków, których występuje w naturze około 500). Płatki bywają cieniutkie lub bardzo szerokie i zrośnięte u nasady. Często zdobią je delikatne paski, żyłki, plamki lub kropki, a niekiedy włoski. Przebogata jest również kolorystyka. Najczęściej spotyka się kwiaty białe, kremowe, żółte, pomarańczowe i czerwone. Znajdą się jednak i żyłkowane, dwubarwne, intensywnie fioletowe, zielone oraz wpadające w brąz.

Na zdjęciu powyżej: Masdewalia 'Angel Tang'

Fot. Wikimedia commons

Na zdjęciu powyżej: Masdevallia Veitchiana

MASDEVALLIA DYNASTES - Fot. Wikimedia commons

Warunki uprawy masdevalii

Masdewalia potrzebuje sporo światła (ale nie bezpośredniego słońca), a także powietrza w ciągłym ruchu. W domu najlepiej postawić ją w pobliżu nawilżacza, by zapewnić strumień chłodnego, wilgotnego powietrza. Wymarzonym miejscem jest oranżeria lub okno kwiatowe, gdzie powietrze jest wilgotne, temperatura w dzień wynosi 27-29°C, a nocą (jak w naturalnym środowisku) spada do 13-14°C. Sadzonki masdewalii to prawdziwe rarytasy, można je jednak okazjonalnie kupić w cenie 25-35 zł za sztukę. Pojawiają się w sprzedaży w marketach budowlanych w dziale ogrodniczym (np. Leroy Merlin, Obi) oraz na aukcjach internetowych.

Na zdjęciu powyżej: Masdewallia dynastes

Fot. Lilianna Sokołowska

Na zdjęciu powyżej: Masdewalie w doniczkach tworzą gęste kępy. Nie wymagają przezroczystych naczyń. Na zdjęciu odmiana 'Bellavallia'

Temperatura: Najlepsza to 27-29°C w dzień, 13-14°C w nocy. Można próbować uprawiać rośliny w temperaturze o 7-8°C niższej.

Stanowisko: Słoneczne; powietrze wokół roślin powinno być w ciągłym ruchu i stale wilgotne.

Podłoże: Luźne, przeznaczone dla storczyków, składające się z kory, perlitu i węgla drzewnego. Zaleca się przesadzać rośliny raz do roku, w sezonie zimowym. W oranżerii można sadzić masdewalie na pniu paproci drzewiastej, długosza (Osmunda) lub w zagłębieniu z mchem.

Nawożenie: Okazy rosnące w paproci lub mchu zasilamy co 3-4 tygodnie, uprawiane w doniczkach co 1-2 tygodnie. Używamy odżywek do storczyków.

Podlewanie i wilgotność powietrza: Od wiosny do jesieni podłoże powinno być umiarkowanie wilgotne. Zimą, podczas spoczynku roślin, podlewanie ograniczamy. Przez większą część roku roślina wymaga wysokiej wilgotności powietrza - ponad 70%. Zimą powinna być niższa - 70-60%.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Tanie sposoby na "drogi" wystrój mieszkania
Storczyk - 10 tajemnic uprawy i pielęgnacji storczyków
10 błędów popełnianych najczęściej przy pielęgnacji roślin doniczkowych

Skomentuj:

Storczyk Masdevalia - uprawa i pielęgnacja

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej