Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Cięcie drzew i krzewów owocowych [Wiosenne cięcie]

Małgorzata Wójcik
cięcie wiosnenne - Fot. Mak Media/ F. Strauss

Większość roślin ozdobnych wymaga cięcia. Termin tego zabiegu zależy od kilku czynników, np. pory kwitnienia czy tempa wzrostu.

cięcie wiosnenne - Fot. Mak Media/ F. Strauss

Jak odmłodzić rośliny?

Przycinanie pędów roślin sprzyja ich rozkrzewianiu się i wcale nie trzeba się bać, że po takim zabiegu będą słabiej kwitły lub gorzej się rozwijały. Wręcz przeciwnie. Tak jak nasze włosy po wizycie u fryzjera, tak i rośliny po przeprowadzonym cięciu zyskają na urodzie. Dzięki skróceniu pędów pobudzamy je do wytwarzania nowych przyrostów. Poprzez cięcie możemy rozluźnić roślinę zbyt zagęszczoną, a w rezultacie doprowadzić światło do liści. Usuwając chore gałęzie, zapobiegamy rozwojowi chorób. Niektóre gatunki pobudzamy w ten sposób do tworzenia pąków kwiatowych.

Okazy prowadzone na podporze skracamy tak, by jej nie przerosły - Fot. Shutterstock

Jak ciąć pnącza?

Gatunki pnące pierwszy raz tniemy zaraz po posadzeniu, aby zagęściły się u podstawy. Potem każdego roku ścinamy te pędy, które zbyt mocno się rozrosły (wspinają się na okna, rynny, dach, przerastają krzewy ozdobne czy rabatę). Wycinamy też suche pędy. Poza tym pozwalamy pnączom rozrastać się swobodnie. Pnącza kwitnące wiosną na pędach zeszłorocznych skracamy w marcu lub kwietniu na wysokości 1-2 m. Te gatunki, które kwitną na młodych pędach tegorocznych, ścina się wiosną na wysokości 30-60 cm od podłoża. Ta ostatnia zasada dotyczy powojników. Trzeba pamiętać, że dwa rodzaje pnączy tnie się w innym terminie. Są to winorośl i aktinidia, u których występuje zjawisko tzw. płaczu, czyli intensywnego wyciekania soku. Aby temu zapobiec, ich pędy skracamy albo jesienią, albo późną zimą, zanim zaczną krążyć soki w roślinie (styczeń-luty). U większości pnączy co 5-6 lat warto przeprowadzić cięcie odmładzające, tnąc je mocniej niż zwykle.

Na zdjęciu powyżej: Okazy prowadzone na podporze skracamy tak, by jej nie przerosły

Fot. Shutterstovk

Na zdjęciu powyżej: Pnące róże tniemy wczesną wiosną przed rozwojem liści, usuwając pędy wrastające w inne rośliny.

Forsycje tniemy mocno jedynie raz w roku, formując je np. w kulę lub owal. - Fot. Shutterstock

Jak ciąć gatunki kwitnące wiosną?

Wszystkie rośliny, które kwitną wczesną wiosną (zwykle przed rozwojem liści) i w tym okresie zachwycają nas masą kwiatów, zawiązują pąki kwiatowe dużo wcześniej, czyli jesienią. Dlatego za cięcie krzewów forsycji, migdałka trójklapowego, wierzb szczepionych na pniu oraz tawuł należy się zabrać dopiero wtedy, gdy przekwitną. Pamiętajmy, aby przycinając gałęzie, nadać całej roślinie ładny, regularny pokrój. Gałęzie można skrócić mocno, wtedy krzewy ładnie zagęszczą się i w kolejnym roku zakwitną obficie.

Na zdjęciu powyżej: Forsycje tniemy mocno jedynie raz w roku, formując je np. w kulę lub owal.

Fot. Shutterstock

Na zdjęciu powyżej: U jabłoni po przekwitnięciu z wnętrza korony wycinamy gałęzie, które nadmiernie ją zagęszczają.

Żywopłot równo przytniemy elektrycznymi lub spalinowymi nożycami. - Fot. Materiały prasowe

Strzyżenie żywopłotu

Jeśli chcemy, by żywopłot był gęsty także od dołu, nie bójmy się strzyc go często (2-3 razy w roku) i krótko. O cięciu pamiętajmy już przy zakładaniu żywopłotu. Jeśli sadzimy rośliny z tzw. gołym korzeniem, przycinamy sadzonkom zarówno korzenie, jak i pędy. W kolejnych latach, skracając żywopłot z gatunków szybko rosnących (np. ligustru, irgi), ścinamy pędy nawet do 10-15 cm od nasady krzewu. Taki zabieg pierwszy raz w sezonie przeprowadzamy w maju. Po 2-3 latach, gdy zielona ściana zagęści się zarówno z góry, jak i w dolnej partii, tniemy ją kilka razy w roku. Dzięki temu zapobiegniemy powstawaniu nieestetycznych prześwitów.

Na zdjęciu powyżej: Żywopłot równo przytniemy elektrycznymi lub spalinowymi nożycami

Fot. Shutterstock

Na zdjęciu powyżej: Roślinom z tzw. Gołym korzeniem przy sadzeniu można skrócić korzenie zbyt długie lub nadłamane.

Hortensje drzewiaste przycinamy każdego roku, zanim ruszy wegetacja. - Fot. Mak Media/F. Strauss

Cięcie krzewów kwitnących latem

Bardzo wczesną wiosną, zanim ruszy wegetacja, przycinamy krzewy kwitnące latem. Skracamy je dosyć nisko, nawet do 15-30 cm. Dzięki temu wypuszczą silne młode pędy wraz z zawiązkami pąków kwiatowych. Trzeba pamiętać, by w przypadku takich gatunków, jak hortensje bukietowe i drzewiaste, budleja Dawida, pięciornik krzewiasty czy karagana postępować w ten sposób każdego roku. W tym okresie przycinamy też krzewy róż (wycinając także przemarznięte pędy). U egzemplarzy kwitnących latem regularnie ścinamy przekwitłe kwiatostany, nie dopuszczając do zawiązywania owoców, co pobudzi rośliny do kolejnego kwitnienia.

Na zdjęciu powyżej: Hortensje drzewiaste przycinamy każdego roku, zanim ruszy wegetacja.

Fot. Flora Press

Na zdjęciu powyżej: Okazom szczepionym na pniu przycinamy pędy nawet o 3/4 długości.

Krzewy dereni tniemy przed sezonem. Przycinamy je zarówno z dołu, jak i góry. - Fot. Shutterstock

Cięcia odmładzające

Przeprowadza się je co kilka lat na większości gatunków roślin niezależnie od gatunku. Taki zabieg polega na wycinaniu starych pędów, krzyżujących się ze sobą lub zbyt długich. Pozostałe pędy skracamy o 20-40 cm. U roślin, których nie przycina się mocno co roku (np. magnolii, azalii, jabłoni rajskich, oczarów, leszczyn), usuwamy najstarsze pędy. Krzewy mocno rosnące można odmładzać częściej (np. derenie), zwracając przy tym uwagę, by zachować ładny pokrój rośliny. Mocne cięcie można również przeprowadzić u roślin słabo rozgałęzionych. Skracamy je tuż nad ziemią, aby się zagęściły.

Na zdjęciu powyżej:Krzewy dereni tniemy przed sezonem. Przycinamy je zarówno z dołu, jak i góry

Fot. Mak Media/ Shutterstock

Na zdjęciu powyżej:

1. Ogławianie przeprowadza się wyłącznie u roślin szybko rosnących, np. wierzb.

2. Wycięcie pędów u nasady krzewu spowoduje wytworzenie się nowych pędów i zagęści roślinę.

3. Rany po dużych gałęziach smarujemy środkiem z preparatem grzybobójczym, zapobiegając tym samym rozwojowi chorób.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Nagłe zamieranie roślin
Polski ogród jednym ze 100 najpiękniejszych na świecie
Wiosenne cięcie krzewów

Skomentuj:

Cięcie drzew i krzewów owocowych [Wiosenne cięcie]

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej