Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Żywopłoty liściaste. Najlepsze rośliny liściaste na żywopłoty

tekst: dr Magdalena Narkiewicz, KJ

Żywopłoty liściaste? Dzięki barwnym odmianom drzew i krzewów zieleń żywopłotu można zastąpić innym kolorem albo dodać jej jaskrawe desenie.

Pieris - Fot. Shutterstock

Krzewy na żywopłoty liściaste

Eleganckie żywopłoty można tworzyć z drzew i krzewów. Ważne, aby sadzić gatunki, które nie tylko po przycięciu łatwo się regenerują i mocno zagęszczają, ale też dobrze znoszą klimat naszej okolicy. Klasyczne żywopłoty kojarzą się z jednolitą zielenią. Warto jednak przełamać jej monopol, wykorzystując krzewy o barwnych liściach albo obsypujące się kwiatami czy kolorowymi owocami.

Rośliny na żywopłot. 14 Najlepszych roślin na formowane żywopłoty

Żywopłoty liściaste odmiany

Na kolorowe żywopłoty najlepiej nadają się berberysy, derenie, irgi i pęcherznice - są mało wymagające i odporne na mróz. Jeśli szczególnie ujęła nas uroda mało wytrzymałych gatunków (np. pierisów), można czasem zaryzykować, tworząc z nich niewielki żywopłot, który przed zapowiadanymi ostrymi mrozami będziemy mogli ewentualnie okryć. Ciekawe efekty uzyskuje się też, łącząc dwa lub więcej rodzajów roślin o różnych odcieniach zieleni, np. iglaki z gatunkami liściastymi.

Ekspresowy żywopłot. Rośliny szybko rosnące na żywopłot

Żywopłoty liściaste zimozielone

Pieris japoński (Pieris japonica) należy do krzewów zimozielonych. Niektóre jego odmiany, choć ładnie kwitną, ceni się głównie za czerwień młodych liści, które dopiero po kilku tygodniach stają się zielone. Krzewy przycięte w czerwcu znów odrastają i czerwienieją. Niestety, silny mróz może je zniszczyć.

O czym warto pamiętać?

Rośliny sprzedawane w pojemnikach dobrze się przyjmują o dowolnej porze roku, byle tylko ziemia nie była zmarznięta. Są jednak drogie.

Jesienią i wczesną wiosną w niektórych szkółkach po kilka złotych kupimy wykopywane z gruntu młode siewki pospolitych u nas krzewów i drzew. Świetnie nadają się do tworzenia żywopłotów, zwłaszcza długich. Zanim się jednak dobrze przyjmą i zaczną szybko rosnąć, upływają zwykle 2-3 sezony. Trzeba zatem liczyć się z tym, że uzyskanie gęstej bariery z siewek potrwa od 5 do 10 lat.

Żywopłoty z roślin iglastych liściastych. Jak odmłodzić i prawidłowo pielęgnować żywopłot?

Żywopłoty formowane liściaste

Gatunki, które jesienią gubią liście, pierwszy raz przycinamy pod koniec zimy lub wczesną wiosną, a jeśli szybko rosną, powtórnie także w lipcu.

Żywopłoty z iglaków i gatunków o zimozielonych liściach przycinamy dopiero, gdy miną późnowiosenne przymrozki, czyli najwcześniej w maju.

Trzmielina, irga i tawuła - Fot. Tomasz Ciesielski

Żywopłoty zimozielone liściaste: Trzmielina, irga i tawuła

Niskim krzewom można przycinać tylko te gałęzie, które wchodzą na ścieżkę.

Na zdjęciu od lewej: zimozielona trzmielina Fortune'a (E. fortunei) przebarwiająca się jesienią, owocująca do marca irga pozioma (Cotoneaster horizontalis) oraz kwitnąca na biało w kwietniu tawuła szara (Spiraea cinerea) 'Grefsheim'.

Fot. Tomasz Ciesielski

Nieformowane żywopłoty liściaste: Buk pospolity (Fagus sylvatica)

Buk pospolity (Fagus sylvatica) ma odmiany purpurowe, np. 'Atropunicea' (na zdjęciu), które wiosną, a także po letnim przycięciu tworzą efektowne czerwone przyrosty. Liście buka zasychają jesienią, ale opadają dopiero w marcu. Zimą żywopłot jest więc prawie tak gęsty jak latem.

dereń - Fot. Tomasz Ciesielski

Formowane żywopłoty liściaste: Dereń

Na żywopłoty - głównie do dużych ogrodów - nadaje się kilka gatunków dereni, które dobrze znoszą cięcie. Najczęściej wykorzystywany jest dereń biały (Cornus alba), wbrew nazwie niezwykle kolorowy. Wiele jego odmian ma biało-zielone liście, jesienią efektownie się przebarwia, a zimą ma żywoczerwone młode pędy. Na zdjęciu jego odmiana 'Sibirica'.

ognik - Fot. Lilianna Sokołowska

Żywopłoty liściaste: Ognik

Jeśli lubimy barwne desenie na tle zieleni, wybierzmy ognik szkarłatny (Pyracantha coccinea). Choć pochodzi z cieplejszego klimatu, jego liście zasychają tylko w czasie silnych mrozów. Wiosną krzew kwitnie na biało, a od jesieni do końca zimy zdobią go owoce: w zależności od odmiany czerwone, pomarańczowe lub żółte. Ponieważ kwiatostany tworzą się na dwuletnich pędach, żywopłot najlepiej przycinać, gdy pojawią się białe kwiaty, i część z nich pozostawić na gałęziach. Jeżeli je wszystkie usuniemy, owoce się nie pojawią i krzew będzie jednolicie zielony.

klon i cis - Fot. Lilianna Sokołowska

Żywopłoty liściaste: Klon i cis

Połączenie odcieni liści klonu polnego (Acer campestre) - wiosną jasnozielonych, latem ciemniejszych, a jesienią żółtych, z ciemnymi, wiecznie zielonymi igłami cisa (Taxus) daje doskonały efekt. Oba gatunki mocno się zagęszczają.

Pęcherznica kalinolistna - Fot. Tomasz Ciesielski

Żywopłoty liściaste szybko rosnące: Pęcherznica kalinolistna

Pęcherznica kalinolistna (Physocarpus opulifolius) ma małe wymagania co do gleby i wilgotności, dobrze rośnie w słońcu i półcieniu. Osiąga 3 m wysokości. Uprawia się głównie jej odmiany o purpurowych i żółtych liściach - najciemniejsze ma 'Diabolo' (na zdjęciu). W czerwcu roślina tworzy lekko różowe -bukieciki? kwiatków, a później czerwone owoce, które szybko zasychają i brunatnieją.

Berberys Thunberga - Fot. Tomasz Ciesielski

Żywopłoty liściaste szybko rosnące: Berberys Thunberga

Berberys Thunberga (Berberis thunbergii) w maju obsypuje się żółtymi kwiatami, jesienią pięknie się przebarwia, a od sierpnia do wiosny ma czerwone drobne owoce. Tworzy kolczaste zapory, które można przycinać. Na zdjęciu odmiana 'Purpurea' o liściach czerwonawych cały sezon.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Drzewa do małego ogrodu
Naturalne środki ochrony roślin
Wiosenna rabata

Skomentuj:

Żywopłoty liściaste. Najlepsze rośliny liściaste na żywopłoty

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej