Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

14 roślin na balkon. Co posadzić w skrzynkach balkonowych?

Alicja Gawryś, KJ
Pelargonia rabatowa (Pelargonium zonale) - Fot. Shutterstock

Rośliny na balkonie? Chcesz mieć ukwiecone skrzynki, ale brakuje ci czasu lub ogrodniczego doświadczenia? Sięgnij po jednego z 14 bujnie kwitnących pewniaków.

Pelargonia rabatowa (Pelargonium zonale) - Fot. Shutterstock

Rośliny na balkon. Co sadzić na balkonie?

Jest wiele roślin, które bez szwanku znoszą palące słońce czy ulewy, nasze błędy pielęgnacyjne i zwykłe zapominalstwo. Żeby jednak dobrze się rozwijały, pamiętajmy, by wybierać gatunki dopasowane do warunków na naszym balkonie. Jeśli więc jest on ocieniony przez drzewa, nie sadźmy roślin wybitnie światłolubnych, a tam, gdzie silnie operuje słońce - wrażliwych na jego nadmiar. Wybierajmy też odmiany możliwie odporne na choroby - te z pewnością nas nie zawiodą.

Pelargonia  rabatowa (Pelargonium zonale)

Dekoracyjna i odporna na przesuszenie podłoża. Kwitnie obficie do mrozów. Nic więc dziwnego, że jest najczęściej spotykana na naszych balkonach. Do wyboru mamy odmiany różnej wysokości, o kwiatach w odcieniach czerwieni, różu i bieli. Żeby bujnie kwitła, nawozimy ją co 7-10 dni, regularnie podlewamy i obrywamy zaschnięte części.

Jak pielęgnować rośliny na balkonie?

Nawet najbardziej odporne rośliny sezonowe będą się lepiej rozwijać, gdy o nie zadbamy.

Podłoże: W skrzynkach i donicach wymieniamy ziemię corocznie. Zazwyczaj używamy podłoża lekkiego oraz przepuszczalnego dla wody i powietrza. Ziemia do kwiatów powinna być żyzna, jednak dostępne na rynku mieszanki tworzone są zwykle na bazie torfu wysokiego, który trzyma wilgoć, ale jest ubogi w składniki pokarmowe. Dlatego posadzone w nich rośliny trzeba regularnie nawozić.

Sadzenie: Rozsadę umieszczamy na takiej samej głębokości, na jakiej rosła dotychczas. Poziom ziemi w skrzynce powinien sięgać ok. 2 cm poniżej jej brzegu. Sadząc kilka okazów w jednym pojemniku, zachowujemy odstępy, by umożliwić roślinom rozrost. Podlewamy je i na kilka godzin ustawiamy w cieniu.

Nawożenie: Czasem producenci wzbogacają ziemię w nawóz o długotrwałym działaniu, który wystarczy kwiatom na cały sezon. Jeśli podłoże nie było wzbogacone, rośliny zaczynamy zasilać po 2-3 tygodniach od posadzenia. Stosujemy odżywki dla roślin kwitnących lub balkonowych. Dostępne są też specjalne dla pelargonii, surfinii, begonii.

Lobelia przylądkowa (Lobelia erinus) - Fot. Shutterstock

Rośliny balkonowe: Lobelia przylądkowa (Lobelia erinus)

Ta niewysoka jednoroczna roślina ma drobne, ale liczne kwiaty - najczęściej niebieskie i fioletowe, rzadziej białe lub różowe - które jeszcze jesienią zdobią skrzynki. Oprócz lobelii o wzniesionych pędach dorastających do 10-20 cm, są też odmiany o lekko zwisłym pokroju z łodyżkami długości ok. 30 cm.

Surfinia (Surfinia) - Fot. Shutterstock

Rośliny na balkon: Surfinia (Surfinia)

Ten mieszaniec międzygatunkowy jest spokrewniony z petunią, ale wyróżniają go bardzo długie pędy dorastające do 50-60 cm. Dzwonkowate kwiaty o średnicy kilku centymetrów rozwijają się bardzo licznie aż do jesiennych przymrozków. Paleta ich barw obejmuje fiolety, różowości, amaranty i biele. Rośliny wymagają stałej wilgoci w podłożu i cotygodniowego dokarmiania. Uwaga: są wrażliwe na silny wiatr.

Uczep rózgowaty (Bidens ferulifolia) - Fot. Plantpol Zaborze

Rośliny na balkonie: Uczep rózgowaty (Bidens ferulifolia)

Nazywany jest także złotym deszczem, bo tworzy niezliczone ilości żółtych kwiatów (o śr. 1-1,5 cm), które wyrastają na długich i cienkich pędach. Podziwiamy je aż do przymrozków. Uczep silnie się rozrasta i ma krzaczasty pokrój, natomiast nowe odmiany mają budowę zwartą. Tę wytrzymałą roślinę często dodajemy do kompozycji.

Ak-sa-mit-ka roz-pierz-chła (Ta-ge-tes pa-tu-la) - Fot. Shutterstock

Rośliny na balkon słoneczny: Aksamitka rozpierzchła (Tagetes patula)

Występuje w licznych odmianach, z kwiatami w formie małych aksamitnych główek w wielu odcieniach żółtego, pomarańczowego, rudego, brązowego. Utrzymują się one do pierwszych mrozów, są też wytrzymałe na wiatr. Rośliny gęsto się krze-wią, tworząc kopułki o wysokości 15-30 cm. Aksamitki można wysiewać wprost do skrzynek w kwietniu albo w maju kupić gotową rozsadę.

Smagliczka nadmorska (Lobularia maritima) - Fot. Plantpol Zaborze

Rośliny na balkon: Smagliczka nadmorska (Lobularia maritima)

Jej pachnące białe, różowe bądź fioletowe kwiatki rozwijają się licznie od chwili posadzenia do późnej jesieni. Smagliczka wyrasta do wysokości 10-15 cm. Po pierwszym kwitnieniu jej pędy przycinamy.

Zobacz jakie rośliny posadzić na balkonie południowym

Fot. Shutterstock

Osteospermum (Osteospermum ecklonis) - Fot. Flora Dania

Rośliny na balkonie: Osteospermum (Osteospermum ecklonis)

Odmiany oferowane do sprzedaży mają krzewiasty i zwarty pokrój. Dorastają do 30-50 cm. Kwiatostany w formie koszyczków występują w wielu różnych kolorach: białym, różowym, fioletowym, amarantowym, żółtym i pomarańczowym. Gdy przekwitną, trzeba je usunąć. Roślina kwitnie do jesiennych przymrozków.

Portulaka wielkokwiatowa (Portulaca) - Fot. Shutterstock

Rośliny na balkon kwitnące: Portulaka wielkokwiatowa (Portulaca)

Jej pędy (o dł. 25-30 cm) płożą się po ziemi, a cała roślina dorasta do wysokości ok. 15 cm. Pojedyncze lub pełne kwiaty w rozmaitych barwach rozwijają się przez całe lato. Portulaka jest sukulentem, tzn. gromadzi wodę w liściach i pędach, więc jest wyjątkowo odporna na suszę i upały.

Wilczomlecz 'Diamond frost' (Euphorbia) - Fot. Plantpol Zaborze

Rośliny balkonowe: Wilczomlecz 'Diamond frost' (Euphorbia)

Wilczomlecz ten ma lekką budowę i silnie się krzewi. Osiąga średnicę ok. 30 cm. Tworzy ogromne ilości drobnych białych kwiatów, dzięki czemu wygląda jak puszysta chmura. Jest odporny na brak wody. Doskonały do kompozycji, bo dodaje im lekkości.

Scewola (Scaevola aemula) - Fot. Arkadiusz Ścichocki

Kwiaty na balkon zwisające: Scewola (Scaevola aemula)

Roślina ma płożący pokrój, a jej pędy osiągają ok. 60 cm i są gęsto pokryte niewielkimi kwiatami o oryginalnej budowie. Paleta ich barw obejmuje odcienie fioletu, błękitu, różu i bieli. Cieszą oczy aż do pierwszych jesiennych przymrozków. Scewola świetnie prezentuje się w wiszących pojemnikach, ale warto ją też dodawać do kompozycji.

SHUTTERSTOCK

Rośliny na balkon słoneczny: Pelargonia bluszczolistna (Pelargonium peltatum)

Jej wiotkie pędy o lśniących liściach dorastają (zależnie od odmiany) do 40-100 cm. Rośliny tworzą pojedyncze lub pełne kwiaty w rozmaitych odcieniach różu i czerwieni albo bieli. Na balkonach podziwiamy je od maja aż do ostrzejszych przymrozków. Pelargonie bluszczolistne sadzimy w taki sposób, by ich pędy mogły swobodnie zwisać. Pelargonia bluszczolistna kocha słońce, udaje się także w miejscach zacienionych. Jest nieco mniej odporna na brak wody od pelargonii rabatowej.

Zobacz, czy wiesz wszystko o uprawie pelargonii

Fot. Shutterstock

Begonia wiecznie kwitnąca (Begonia semperflorens) - Fot. Shutterstock

Rośliny na balkon w cieniu: Begonia wiecznie kwitnąca (Begonia semperflorens)

Roślina ta ma kulisty pokrój i wyprostowane mięsiste pędy, dorasta do 30-35 cm. Jej niewielkie czerwone, różowe bądź białe kwiaty powstają tak licznie, że niemal zupełnie zasłaniają szerokie, lśniące liście. Kwitnie aż do przymrozków i jest dość odporna na niedobory wody. Na zdjęciu: begonia w kompozycji z kocankami włochatymi - rośliną o ozdobnych liściach i długich pędach, również bardzo odporną.

Tunbergia oskrzydlona (Thunbergia alata) - Fot. Shutterstock

Rośliny na balkon pnące: Tunbergia oskrzydlona (Thunbergia alata)

Jest pnączem wymagającym podpór, choć można ją też uprawiać jako roślinę wiszącą. Całe lato tworzy pomarańczowe, żółte lub białe kwiaty z ciemnym oczkiem.

Zobacz jakie rośliny posadzić na balkonie południowym

Fot. Shutterstock

Niecierpki (Impatiens) - Fot. Plantpol Zaborze

Rośliny na balkon: Niecierpki (Impatiens)

Na balkonach sadzi się zwykle niecierpek nowogwinejski (na zdjęciu) o wzniesionych pędach długości 30-40 cm i dużych kwiatach (4-5 cm), a także sułtański o lekko przewisających łodygach i kwiatach o średnicy 2-4 cm. Oba gatunki silnie się rozkrzewiają i kwitną wytrwale przez całe lato w wielu odcieniach różu, bieli, fioletu i czerwieni. Rośliny te lubią ciepłe, zaciszne miejsca i wilgotne podłoże.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Nowe odmiany róż do ogrodu, na taras i balkon. Róże odporne na choroby
Pachnące kwiaty, czyli 8 najbardziej pachnących roślin do ogrodu i na balkon
Tuje w donicach na zimę czyli jak zabezpieczyć na zimę iglaki w pojemnikach

Skomentuj:

14 roślin na balkon. Co posadzić w skrzynkach balkonowych?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej