Pachnące kwiaty, czyli 8 najbardziej pachnących roślin do ogrodu i na balkon
Pachnące kwiaty w ogrodzie dodają mu wiele uroku. Oto byliny i kwiaty sezonowe, które napełnią go intensywnym aromatem.
Pachnące kwiaty ogrodowe
Odczuwanie zapachów to sprawa indywidualna. Jednemu dusząca woń kwitnących wczesną wiosną hiacyntów wyda się słodka, kto inny zaś może ją odbierać jako zbyt intensywną i duszącą. Niektóre gatunki, chociaż ładnie pachną, nie wyglądają zbyt efektownie albo mają krótki okres kwitnienia (np. maciejka, rezeda, fiołek, zioła). Powinny więc rosnąć w towarzystwie innych roślin.
10 najpiękniej pachnących roślin domowych
Pachnące rośliny w ogrodzie
Mając do obsadzenia kilka rabat, starajmy się tak dobierać rośliny, by przez cały sezon kwitło coś pachnącego. Jeśli zależy nam na efekcie, pamiętajmy, by sadzić wonne rośliny w dużych kępach (dotyczy to szczególnie drobnych okazów). Ale uwaga: nie powinny rosnąć w miejscach, gdzie wieje wiatr (tam zapach nie będzie wyczuwalny). Dla roślin pachnących idealne są stanowiska słoneczne i zaciszne. A do tego położone jak najbliżej domu, najlepiej tuż pod oknem - aby zapachami można było się rozkoszować również we wnętrzu - albo w sąsiedztwie tarasu, ławki lub pergoli, gdzie często wypoczywamy. Kępę o wonnych, ładnych, a przy tym długo kwitnących kwiatach warto posadzić także w pobliżu wejścia na posesję. Przy furtce szczególnie ładnie prezentują się pasy lawendy, dumne lilie czy plamy roślin cebulowych. Jest jeszcze jeden sposób wykorzystania pachnących roślin w ogrodzie - obsadzić nimi miejsce, gdzie wydzielają się nieprzyjemne zapachy, aby je zminimalizować. Jest to zwykle kompostownik lub okolica śmietnika.
15 najbardziej aromatycznych kwiatów na balkon. Pachną od wiosny do jesieni
Jakie pachnące kwiaty sprawdzą się na tarasie i balkonie?
Nie brakuje również pachnących roślin, które możemy uprawiać w pojemnikach na tarasie lub balkonie. Świetnie nadają się do tego celu bratki, rośliny cebulowe, heliotrop peruwiański, niektóre odmiany surfinii i petunii, większość ziół, maciejka, groszek pachnący, tytoń ozdobny, dziwaczek Jalapa, lewkonia, a z krzewinek lawenda. Pamiętajmy jednak, że na małym balkonie duża liczba pachnących roślin może męczyć. Dobierajmy więc je tak, by rozwijały się stopniowo, jedna po drugiej.
Płomyk wiechowaty (Phlox paniculata)
Inaczej floks wiechowaty. Jest byliną o sztywnych pędach wysokości 80-120 cm. Lubi przepuszczalne, żyzne podłoże i osłonięte miejsca. Kwitnie od lipca do września na różowo, fioletowo, czerwono lub biało. Kwiaty słodko pachną i wabią motyle.
Pachnące kwiaty - Piwonia lekarska (Paeonia officinalis)
Osiąga ok. 80 cm wysokości, tworząc ładne gęste kępy. Może rosnąć na każdym podłożu. Jej różowe lub białe, zwykle pełne kwiaty rozwijają się w czerwcu i mają bardzo przyjemny zapach.
Pachnące kwiaty cebulowe
Szafirek (Muscari)
Niska roślina (10-20 cm) kwitnąca na przełomie kwietnia i maja na niebiesko, fioletowo lub biało. Nadaje się na obwódki, do ogródków skalnych i do pojemników.
Narcyz (Narcissus)
Osiąga wysokość 15-35 cm. Ma żółte lub białe kwiaty. Najlepiej prezentuje się z innymi roślinami cebulowymi. Wykorzystywany w przemyśle perfumeryjnym.
Hiacynt (Hyacinthus)
Dorasta do wysokości 30 cm. Najsilniej pachną odmiany ciemnoniebieskie. Z kwiatów hiacynta uzyskuje się olejek do aromatyzowania perfum.
Pachnące kwiaty wieloletnie - Heliotrop peruwiański (Heliotropium peruvianum)
Roślina wieloletnia, ale niezimująca u nas w gruncie. Osiąga wysokość 90 cm. Lubi próchniczne i przepuszczalne podłoże. Kwitnie od lipca do września zwykle na fioletowo. Zapach jej kwiatów przypomina wanilię.
Pachnące kwiaty do ogrodu - Konwalia majowa (Convallaria majalis)
Niska bylina do cienia (20-30 cm). Lubi próchniczne podłoże. Kwitnie w maju, a jej drobne kwiaty intensywnie pachną, zwłaszcza gdy rośnie w łanie. Potem ozdobą rośliny pozostają ciemnozielone liście. Nadaje się głównie do dużych ogrodów, gdyż silnie się rozrasta za pomocą podziemnych rozłogów. Uwaga, trująca.
Pachnące kwiaty latem - Goździk brodaty (Dianthus barbatus)
Dwuletnia roślina wysokości 25-40 cm. Lubi lekko wilgotne, żyzne podłoże i słoneczne stanowiska. Kwitnie od połowy czerwca do sierpnia. Olejek goździkowy służy do produkcji perfum.
Najpiękniej pachnące kwiaty - Goździk brodaty
Rośliny o pachnących liściach
Ciekawą grupą jest grupa roślin, których liście pachną. Dzieje się to o różnych porach dnia. Poznajcie te rośliny.
- dyptam jesionolistny różowy
- kłosowiec
- floks wiechwaty
- rudbekia nibykutnerowata
- pysznogłówka
- lawenda
- kocimiętka Fassena
- Więcej o:
15 pomysłów na zabawę z dzieckiem
Uprawa szpinaku w przydomowym ogrodzie warzywnym
Żywopłoty liściaste. Najlepsze rośliny liściaste na żywopłoty
Kruszyna pospolita (Frangula alnus) uprawa. Ciekawe odmiany
Jesienne cebulki kwiatowe - które z nich warto posadzić w ogrodzie?
Laurowiśnia wschodnia (Prunus laurocerasus). Uprawa i pielęgnacja wiśni laurowej
Niesamowity judaszowiec - uprawa i pielęgnacja
Hebe roślina [Uprawa i pielęgnacja]