Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Robinia zwana akacją

Małgorzata Łączyńska, KJ

Akacja jest zaborcza, ekspansywna, wygrywa walkę o przestrzeń i światło z innymi drzewami. Groźna - ale jaka piękna!

robinia biała (Robinia pseudoacacia) - Fot. Wikimedia commons

Akcja drzewo

Któż z nas w czasach szkolnych nie czekał na kwiaty akacji z nadzieją na bliskie wakacje i nie wróżył z jej listków: "kocha, lubi, szanuje...". Tymczasem drzewo, z którym łączą nas te wspomnienia, to w rzeczywistości nie akacja, lecz pochodząca z USA robinia biała (Robinia pseudoacacia), inaczej grochodrzew.

Akcja (Acacia)

Właściwa akacja (Acacia) rośnie natomiast głównie w Afryce i Australii.

Akacja w Polsce

Robinia biała, inaczej akacjowa, jeden z 20 występujących na świecie gatunków robinii, to drzewo bardzo w Polsce zadomowione. Co więcej, jest to gatunek pionierski, czyli taki, który znosi najgorsze niewygody. Dzięki temu, że korzenie tych drzew współżyją z bakteriami glebowymi wiążącymi azot, można robiniami zazieleniać hałdy, poprzemysłowe nieużytki czy suche strome zbocza. Z płytko rosnących korzeni po zranieniu (np. przy uprawie ziemi) łatwo wybijają nowe pędy, czyli odrosty. W ten sposób roślina potrafi się regenerować nawet z kawałków korzeni. Ta cecha jednak zniechęca właścicieli ogrodów, ponieważ robinii białej trudno się pozbyć, jeżeli już zdziczeje i zaanektuje teren.

Złotolistna 'Frisia' - mniejsza i mniej ekspansywna odmiana robinii - przydaje się do kolorystycznych zestawień w ogrodach

Akacja [Prezentacja rośliny]

robinia 'umbraculifera' - Fot. Alamy

Robinia biała (Robinia pseudoacacia)

Robinie kochamy za wspaniałe, pachnące białe kwiaty, które, zebrane w groniaste kwiatostany, pojawiają się na przełomie maja i czerwca. Drzewo rośnie szybko, jest długowieczne, wysokie (dorasta do 25 m), a dzięki luźnej, lekkiej budowie korony rzuca miły, delikatny cień.

Akacja liście

Liście ukazują się stosunkowo późno na wiosnę. Zdarza się, że jesienią nie zdążą żółknąć i opadają zielone. Kora jest ciemna, głęboko spękana, a na gałązkach wyrastają mocne ciernie.

Akacja drewno

Lekkie i trwałe drewno, odporne na gnicie i ataki owadów, świetnie nadaje się na meble i jako opał.

Akacja (Robinia) uprawa

Robinia lubi miejsca słoneczne i ciepłe, a podłoża raczej zasadowe. Z powodu wspomnianej ekspansywności na lepszych glebach i w małych ogrodach lepiej jednak nie sadzić tego gatunku. W pobliżu "akacji" rośliny ozdobne w zasadzie nie mają szans przetrwania.

Robinia akacjowa. Drzewo atrakcyjne cały rok. Uprawa robinii

robinia 'pink cascade' - Fot. Shutterstock

Akacja (robinia) odmiany do ogrodu

Do wyboru mamy także inne odmiany, bardziej dekoracyjne i o mniejszych rozmiarach.

  • Na przykład Robinia × margaretta 'Pink Cascade' (mieszaniec robinii białej i szczeciniastej) kwitnie już w końcu maja, przez 2 tygodnie ciesząc oko ciemnoróżowymi kwiatami. A ponieważ rozmnażana jest przez szczepienie na robinii białej, należy systematycznie usuwać odrosty podkładki. Ze względu na kruche gałęzie lepiej sadzić ją w zacisznym miejscu i palikować.
  • Do obsadzania ulic i parkingów idealnie nadaje się robinia akacjowa 'Umbraculifera'. Jest to odmiana kulista, dorasta tylko do 5 m i również ma kruche gałęzie (starsze okazy są często "szczerbate"). Uwaga - nie kwitnie!
  • Z kolei odmiana 'Frisia' to nieduże drzewo, dorastające do wysokości 8-10 m, o wyprostowanej, luźnej koronie. Liście, złociste przez cały okres wegetacji, pojawiają się w połowie maja i opadają po pierwszych przymrozkach. Pojedyncze listki są nieco większe niż u typowego gatunku.
  • Z innych odmian warte uwagi są 'Myrtifolia' o drobniutkich liściach oraz miniaturowe 'Tortuosa' i 'Twisty Baby'.

Rośliny z biblijnym rodowodem

robinia biała (Robinia pseudoacacia) - Fot. Alamy

Dlaczego warto sadzić robinię?

Robinia biała to ratunek dla miast - odporna na suszę i zasolenie gleb, jest bezcenna dla zieleni miejskiej i stosowana do fitoremediacji, czyli oczyszczania środowiska. Jej liście wyjątkowo skutecznie zatrzymują groźne dla ludzkich płuc mikroskopijne i rakotwórcze pyły zawieszone.

Fot. Shutterstock

Na zdjęciu powyżej: Pachnące kwiaty Robinii białej są jadalne, stosuje się je także w zielarstwie

Miód z akacji

Robinie białe to cenne miododajne drzewa. Kwitną wcześniej niż lipy, dostarczając pszczołom świetnego, wysokocukrowego pożytku (nektar i pyłek). Jasny miód akacjowy jest tradycyjnym lekarstwem na wzmocnienie i przeziębienia, wspomaga również kuracje nerek, układu moczowego i trawiennego, koi układ nerwowy i łagodzi stany bezsenności.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Platan klonolistny [Prezentacja drzewa]
Najpopularniejsze zimozielone rośliny do ogrodu
Surmia, katalpa. Kwitnące drzewo do małego ogrodu

Skomentuj:

Robinia zwana akacją

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej