Akacja [Prezentacja rośliny]
Złociste, upojnie pachnące kwiatostany oraz pokryte srebrnymi włoskami liście to atuty akacji srebrzystej.
Akacja
Roślina ta nie zdobyła u nas jeszcze popularności, ale warto spróbować jej uprawy. Można się postarać o dorosły już kwitnący okaz wysokości 50-60 cm albo tanio kupić nasiona akacji, a po wysianiu obserwować, jak roślina się rozwija i pięknieje. Opieka nad siewkami to jednak zadanie dla cierpliwych, bo upłynie kilka lat, zanim "dojrzeją" one do zawiązania pąków kwiatowych.
Na zdjęciu powyżej: Na południu Europy akacje zdobią miejskie ulice, parki i skwery
Uroda akacji
Akacja srebrzysta (Acacia dealbata) pochodzi z Australii, gdzie rośnie jako wysokie drzewo. W tamtejszych warunkach zakwita latem (czyli w styczniu i lutym), u nas, uprawiana w domu - wczesną wiosną. Kwiaty miło pachną, ale próżno by w ich budowie doszukiwać się płatków. Wyglądają jak małe puchate kuleczki i zbudowane są z samych żółtych pręcików oraz jednego słupka - podobnie jak u mimozy, której akacja jest bliską kuzynką. Kwiaty akacji, skupione w dość okazałych wiechach, są bardzo dekoracyjne. Na zachodzie Europy sprzedawane są często jako kwiaty cięte i np. we Włoszech panowie obdarowują nimi swoje damy na Dzień Kobiet. Efektownie wyglądają również liście akacji srebrzystej złożone z drobnych podłużnych listków. U tego gatunku mają one srebrny odcień dzięki pokrywającym je delikatnym włoskom. W doniczce akację uprawiamy jako małe drzewko lub krzew. Rośnie dosyć powoli, ale w dobrych warunkach obficie kwitnie. Jej owoce mają kształt szerokich strąków.
Na zdjęciu powyżej: Wystawienie latem akacji srebrzystej na taras lub balkon poprawia jej kondycję. Roślina ta potrafi stulać na noc drobne listki
Zastosowanie akacji
Akacja jest wrażliwa na mróz, dlatego większą część roku musi spędzać w domu. Ale od połowy maja można ją już postawić na balkonie lub tarasie, gdzie w słonecznym i osłoniętym od wiatru miejscu będzie bujnie rosła. Wcześniej oczywiście należy ją trochę zahartować, to znaczy wystawiać na zewnątrz na kilka godzin przez kilka dni, żeby stopniowo przywykła do zmiennej temperatury i silniejszego nasłonecznienia. Jesienią zabieramy akację do domu. Na zimę ustawiamy ją w dość chłodnym (temp. 10-15°C), widnym pomieszczeniu i podlewamy oszczędnie. Dzięki temu zapewnimy jej okres spoczynku (w tym czasie krzew nie rośnie). W marcu przenosimy roślinę do jasnego, cieplejszego pokoju i zaczynamy intensywniej podlewać oraz nawozić. Wkrótce powinna rozwinąć pąki kwiatowe. Nasiona akacji srebrzystej w cenie 3-14 zł (zależnie od liczby nasion) oferują sklepy internetowe: www.ogrodniczy.eu, www.24garden.pl, www.nasionaswiata.pl, www.ogrodymaryli.com, www. pannasionko.pl. Natomiast sadzonki akacji o wysokości 35-100 cm można kupić w centrach ogrodniczych w cenie 25-40 zł.
Na zdjęciu powyżej: Afrykańskie gatunki akacji to potężne drzewa o szerokich koronach. Ich liści mogą dosięgnąć tylko żyrafy
Tajniki uprawy akacji
Stanowisko: Akacja lubi miejsca zdecydowanie słoneczne.
Podłoże: Powinno być zasobne w próchnicę, lekko kwaśne, z warstwą drenażu.
Woda: Akację w ciągu sezonu podlewamy umiarkowanie, tak by ziemia była stale lekko wilgotna. Zimą ograniczamy dawki wody.
Nawożenie: Wiosną zasilamy akację nawozem dla roślin doniczkowych.
Na zdjęciu powyżej: Akacja ze względu na kształt kwiatów nazywana jest na całym świecie mimozą (choć to dwie różne rośliny). Acacia Paradoxa
Pielęgnacja akacji
Pielęgnacja: Po zakończeniu kwitnienia pędy rośliny skracamy o 1/3 długości.
Przesadzanie: Zabieg ten wykonujemy pod koniec okresu spoczynku. Wybieramy doniczkę niewiele większą od dotychczasowej, raczej płaską, z otworem w dnie. Najpierw sypiemy warstwę drenażu (np. keramzytu lub żwirku), a na nią podłoże.
Rozmnażanie: Nasiona (patrz informacja obok) trzeba zalać gorącą wodą i pozostawić w niej do ostygnięcia (do 10 godz.). Dzięki temu pęknie okrywa nasienna i nasiona łatwiej wykiełkują. Siewki uprawiamy podobnie jak egzemplarze dorosłe. Powinny zakwitnąć po paru latach.
Na zdjęciu powyżej: Acacia armata - Akacja uzbrojona
Robinia czy akacja?
W Polsce akacją nazywamy powszechnie (choć nieprawidłowo) robinię białą. Z akacją srebrzystą łączy ją podobna budowa liści oraz to, że obie rośliny są dużymi drzewami. Kwiaty są jednak zupełnie inne - w przypadku robinii zbudowane tak jak u fasoli (rodzina bobowatych), a w przypadku akacji złożone są z samych pręcików i mają kształt kulisty. U obu gatunków miło pachną. Robinia biała pochodzi z Ameryki Północnej, jest odporna na mróz. Akacja srebrzysta w naszym klimacie nie przetrwałaby w gruncie żadnej, nawet łagodnej zimy.
Na zdjęciu powyżej: Robinia biała zwana akacją
- Więcej o: