Kalendarz prac ogrodnika w lutym
Rozpoczął się nowy rok i znów ciepło zaczynamy myśleć o naszym ogrodzie. Ja już nie mogę doczekać się warzywnika. Zobaczcie o czym nie można zapomnieć w lutym.
Rośliny piękne w lutym
Ta efektowna sezonowa roślina doniczkowa popularnie zwana jest cynerarią. Wiosną, w pełni rozkwitu, wygląda jak bukiet złożony z kilkucentymetrowych kwiatków o efektownych barwach: bywają żywoniebieskie, amarantowe, różowe, fioletowe, ceglastobrązowe. Szczególnie ładnie prezentują się odmiany dwukolorowe mające białą nasadę płatków. Rośliny dorastają do wysokości 50 cm, a ich średnica, w zależności od odmiany, waha się od 40 do 80 cm. Należy je kupować, gdy mają jeszcze sporo pąków ? wtedy będą dekoracyjne przez kilka tygodni. Cynerarie lubią chłód (14-16°C), rozproszone światło, umiarkowaną wilgotność podłoża i dokarmianie nawozem dla roślin kwitnących (jeśli przedwcześnie żółkną ich liście, użyjmy nawozu dla surfinii). Zwykle przekwitłe okazy się wyrzuca, ale niektóre nowe odmiany po przycięciu mogą powtórnie zakwitnąć jesienią.
Luty na balkonie i tarasie
Osłaniamy przed słońcem
Rośliny wieloletnie nie powinny przedwcześnie rozpoczynać wegetacji. Na słonecznych balkonach już w lutym temperatura szybko wzrasta, mogą się więc rozhartować i zginąć, gdy powróci mróz. Najlepiej, by były ocienione, np. balustradą balkonu (jeśli balustrada jest wykonana z bezbarwnego szkła i przepuszcza słońce, warto zasłonić ją np. słomianą matą).
Podlewamy
Gdy słupek rtęci podnosi się powyżej zera, podlewajmy zimujące na zewnątrz w pojemnikach krzewy oraz byliny. Starajmy się też, by podłoże w donicach zanadto nie namakało. W tym celu podczas obfitych opadów deszczu lub śniegu (który topniejąc, może zalać korzenie) osłaniajmy rośliny, np. stawiając je pod zadaszeniem.
Wysadzamy kwiaty
Wiosenne ocieplenie z dodatnią temperaturą w dzień i nieco poniżej zera nocą pozwala na ustawienie na balkonie kompozycji z pochodzących z zimnych szklarni pierwiosnków, bratków, narcyzów i innych wiosennych kwiatów cebulowych.
Luty w domu
Podlewamy
Rośliny, które zaczynają rosnąć, nawadniamy nieco obficiej niż dotąd. Kaktusy przenosimy z zimowego chłodnego lokum w jasne, ciepłe (18°C) miejsce. Na początek wystarczy spryskać je letnią wodą.
Przycinamy, przesadzamy
Usuwamy wątłe zimowe przyrosty. Skracamy długie pędy i korygujemy kształt roślin. Mniejsze, szybko rosnące okazy przesadzamy do pojemników o 2-3 numery większych. Dużym roślinom wymieniamy wierzchnią warstwę ziemi. Dobrze jest też najpierw nieco przyciąć korzenie, by zaczęły tworzyć nowe przyrosty.
Kontrolujemy oświetlenie
Okazy wyginające się w kierunku okna co 2 tygodnie obracamy inną stroną do szyby. Wiotkie pędy przywiązujemy do podpórki.
Zasilamy
Nawożenia wymagają rośliny wypuszczające już nowe liście. Jeśli chcemy, by szybko rosły, wybierzmy nawóz dla roślin zielonych, zaś by przyspieszyć zawiązywanie pąków - nawóz dla gatunków kwitnących. Okazy, które osiągnęły optymalną wielkość, regularnie zasilamy preparatem na bazie biohumusu (dostarcza niezbędnych składników, nie pobudzając roślin do silnego rozrastania się). Zamiast niego możemy jednorazowo zastosować nawóz wolno działający.
Rośliny świeżo przesadzone zasilamy dopiero po 2-4 tygodniach.
Sadzimy cebulki kwiatów
Pod koniec miesiąca wysadzamy do świeżej, lekko wilgotnej ziemi rośliny domowe, które zimowały w postaci bulw i cebul lub mięsistych pędów (jak achimenes, glorioza, kaladium i hipeastrum). Początkowo jedynie spryskujemy im ziemię. Zaczynamy je podlewać, gdy ukażą się liście.
Luty w ogrodzie
Drzewa i krzewy
W dni bez mrozu można przyciąć najodporniejsze gatunki: agrest, jagodę kamczacką i porzeczkę czerwoną. Dzięki temu unikniemy później spiętrzenia prac. Natomiast nie spieszmy się z cięciem gatunków, które często są uszkadzane przez majowe przymrozki. Powtarzamy bielenie pni drzew, aby opóźnić wiosenne ruszenie soków, co zmniejsza ryzyko powstania głębokich spękań kory.
Rabaty, grządki i trawnik
Kiedy ziemia lekko rozmarznie, ostrożnie zgrabiamy z grządek butwiejące liście, aby nie utrudniały młodym pędom wzrostu. Na ich miejscu rozsypujemy dojrzały kompost. Usuwając je w późniejszym terminie, moglibyśmy uszkodzić wcześnie wschodzące kiełki.
Na trawniku czasem tworzą się kałuże, które grożą zniszczeniem murawy. Starajmy się jak najszybciej odprowadzić wodę, np. głęboko nakłuwając darń widłami.
Groźne w lutym - czym to zwalczać
W domu.
Zimą i na przedwiośniu dobre warunki do rozwoju mają tarczniki. Szczególnie często występują na paprociach, palmach, fikusach, oleandrach i kaktusach (zwalczy je Actellic 500 EC). Podobnie postępujemy z wełnowcami. Pojawiają się też przędziorki i wciornastki (Karate Zeon 050 CS, Agricolle AE). Roślinom doniczkowym ciągle zagrażają choroby grzybowe: szara pleśń - usuwamy chore części, a następnie roślinę opryskujemy wybranym środkiem (Teldor 500 SC, Switch 62,5 WG, Agricolle AE);
Zdarzają się też mączniak prawdziwy i plamistości liści (Baymat Ultra AE).
Słońce świeci coraz mocniej i południowe okna wymagają zacienia, by na liściach nie powstały plamy od oparzeń słonecznych. Osłabione w zimie rośliny wzmacniamy odpowiednimi preparatami (np. Biosept Active, Septovital 200 SL).
W ogrodzie.
W dalszym ciągu usuwamy z drzew i krzewów oprzędy oraz zaschnięte liście i mumie owoców. Sprawdzamy, czy na pniach i gałązkach nie ma zrakowaceń (chore miejsce wycinamy do zdrowego drewna i zasmarowujemy pastą Funaben Plus 03 PA), owocników grzybów (chore pędy, gałązki oraz całe silnie opanowane drzewa wycinamy i palimy) lub wycieków śluzu (wycinamy zniszczoną tkankę i ranę zasmarowujemy białą farbą emulsyjną z dodatkiem 2% Miedzianu 50 WP). Zwalczamy stadia zimujące szkodników (Promanal 012 AL, Treol 770 EC).
Pomysł z sercem
Zdjęcie powyżej: Jako podpórka falenopsisu służą elastyczne, wąskie wióry osikowe, uformowane w kształcie serca.
Zdjęcie powyżej: Tu pędy bluszczu opleciono na sercach ? podpórkach z grubego drutu i udekorowano włóczką.
Skomentuj:
Kalendarz prac ogrodnika w lutym