Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Aromaterapia: 9 roślin o magicznym zapachu

tekst: Anna Karska
Fot. Shutterstock/marco branchi

Czujesz przygnębienie? Masz problemy z zaśnięciem? A może czeka cię ważny egzamin? Skorzystaj z uzdrawiającej mocy aromatycznych roślin.

Fot. Shutterstock/marco branchi

Aromoterapia

Filiżanka małej czarnej, ulubiona muzyka czy lektura. Te metody na pobudzenie czy wyciszenie się zna chyba każdy z nas. Rzadko komu przychodzi jednak do głowy, żeby pomóc sobie zapachem. I nie chodzi tu o spryskiwanie się perfumami czy ustawianie w domu sztucznych pachnideł. Oto zdrowszy, prostszy i przyjemniejszy sposób - wdychanie aromatów, które kryją w sobie niektóre rośliny. Wystarczy je tylko umieścić tam, gdzie często przebywamy - na przykład przy tarasie albo w sypialni - i po prostu napawać się ich wonią. Oczywiście pamiętajmy przy tym, że odbiór zapachu bywa sprawą indywidualną - to, co jednego zachwyca, innemu może się wydawać przykre. Zdarzają się też przypadki uczuleń na pewne związki (choć wąchanie żywych roślin niesie o wiele mniejsze ryzyko alergii niż klasyczna aromaterapia). Tak czy inaczej, warto samemu wypróbować, co dobrze na nas wpływa.

Mechanizm oddziaływania zapachu na człowieka wciąż nie jest dobrze poznany. Eksperci uważają, że najprawdopodobniej receptory w nosie komunikują się z odpowiednimi strukturami mózgu (ciało migdałowate oraz hipokamp) przechowującymi emocje i wspomnienia. Gdy wdychamy cząsteczki olejku eterycznego, te obszary mózgu ulegają pobudzeniu, a to wpływa na nasz nastrój, zdrowie fizyczne i psychiczne.

Fot. Shutterstock/poemnist

Zrelaksuj się: Lawenda Lavandula

Olejek uzyskiwany z tej śródziemnomorskiej krzewinki jest jednym z najczęściej stosowanych w kosmetyce i perfumerii. Jest przy tym nie tylko źródłem miłych wrażeń, ale też niesie ulgę w stanach niepokoju i depresji, łagodzi bóle głowy, a nawet migreny. Jak wykazały badania, skutecznie ułatwia też zasypianie. Zamiast więc łykać tabletki czy godzinami "liczyć barany", postaw przy łóżku doniczkę z lawendą.

Fot. Shutterstock/ileana_bt

Zrelaksuj się: Rumianek Chamomilla

Aromat rumianku odpręża i relaksuje - wąchając to ziółko, czujemy się podobnie jak po wypiciu herbatki rumiankowej. Niektórzy badacze uważają wprawdzie, że jest to efekt placebo, ale jakie to ma znaczenie, skoro... działa?


Fot. Shutterstock/Irina Fischer

Fot. Shutterstock/hjochen

Zrelaksuj się: Drzewa i krzewy iglaste

Zapach iglaków łagodzi stres. W Japonii powszechny jest nawet zwyczaj relaksujących spacerów leśnych (shinrin-yoku, inaczej "kąpiel w lesie"), obniżających poziom kortyzolu (tzw. hormonu stresu), ciśnienie i tętno. Jak wykazały badania, dobroczynny wpływ miały spacery po lasach iglastych, zaś u grupy, która równolegle przechadzała się po mieście, nie stwierdzono takich efektów.

Fot. Shutterstock/Nikolay Kurzenko

Popraw sobie nastrój: Jaśmin Jasminum

Mowa nie o popularnym ogrodowym krzewie jaśminowca (Philadelphus), lecz o egzotycznym jaśminie (Jasminum). U nas można go kupić jako roślinę doniczkową, chociaż są dwa gatunki jaśminu, które w cieplejszych rejonach Polski mogą zimować w gruncie. Lekki mróz dobrze znosi różowo kwitnący jaśmin Stefana (J. stephanense) oraz - choć w mniejszym stopniu - żółto kwitnący jaśmin nagokwiatowy (J. nudiflorum).

Fot. Shutterstock/Yanavarut Phugongchana

Popraw sobie nastrój: Świeżo ścięta trawa

Uczeni z Australii odkryli, że dzięki związkom wydzielanym przez świeżo skoszoną trawę ludzie stają się bardziej radośni. Zapach ten ponoć w dużym stopniu zapobiega też następującemu z wiekiem spadkowi kondycji umysłowej. Teraz chętniej sięgniesz po kosiarkę, prawda?

Fot. Shutterstock/Roman Prishenko

Popraw sobie nastrój: Róża Rosa

Wprawdzie olejek różany nie figuruje na listach substancji przeciwdepresyjnych, ale przechodząc obok kwitnących róż, trudno oprzeć się pokusie ich powąchania. Słodkie różane nuty dodają skrzydeł, wywołują uczucie euforii. A zatem - cytując słowa znanej pieśni - sadźmy róże! Najlepiej te upojnie pachnące, na przykład wielkokwiatowe odmiany: 'Parole', 'Speelwark', 'Valencia', pnące: 'Laguna', 'Jasmina', różę parkową 'Westerland'.

Fot. Shutterstock/YuRi Photolife

Pobudź swój umysł i ciało: Mięta Mentha

Za działanie mięty odpowiada mentol, związek należący do grupy alkoholi terpenowych. Pozyskiwany jest głównie z mięty pieprzowej (Mentha piperita, ang. peppermint), a także zielonej (M. spicata, ang. spearmint). Mentol wywołuje uczucie świeżości i chłodu, dlatego stosuje się go w "orzeźwiających" szamponach, żelach pod prysznic, cukierkach czy gumach do żucia.

Fot. Shutterstock/ileana_bt

Pobudź swój umysł i ciało: Rozmaryn Rosmarinus

Jest idealny na poniedziałkowy poranek, jego woń stymuluje bowiem umysł, zmniejsza fizyczne i psychiczne wyczerpanie, łagodzi bóle głowy. W jednym z eksperymentów wykazano, że zapach rozmarynu ułatwił uczestnikom zapamiętanie skomplikowanych zadań. Naukowcy wiążą też z nim nadzieje w leczeniu zaburzeń pamięci.

Fot. Shutterstock/Alexey Fursov

Pobudź swój umysł i ciało: Cytrusy Citrus

Czujesz zmęczenie? Zamiast pić kawę, wąchaj cytrusy. Wykazano, że zapach tych owoców, zawierających dużo witaminy C, podnosi poziom energii i koncentracji. Okaże się więc bardzo pomocny, gdy masz przed sobą egzamin lub inną pracę wymagającą skupienia!Najbardziej uniwersalna jest w tej roli cytryna. Jej aromat nie tylko dodaje energii, ale również poprawia nastrój. Nieprzypadkowo producenci stosują go w środkach czyszczących - kojarzy się bowiem z higieną i świeżością. Korzystny wpływ ma nie tylko zapach owoców, lecz także kwiatów cytrusów. Warto więc zafundować sobie np. cytrynę, pomarańczę, kumkwat czy mandarynkę w doniczce (do kupienia np. w sklepach internetowych).


Fot. Shutterstock/Anna Kucherova

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Rododendron zachorował po zimie
Czy można skrócić starą tuję
Najlepsze zakwaszacze gleby w ogrodzie

Skomentuj:

Aromaterapia: 9 roślin o magicznym zapachu

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej