Kalendarz ogrodnika. Co robić zimą w ogrodzie, na balkonie i tarasie
Coraz częściej szron pokrywa srebrem wszystko wokół, już pojawi się pierwszy śnieg. Rośliny śpią, ale ogrodnik powinien czuwać, aby ich sen przebiegał bez zakłóceń. Grudzień to spokój zimowego ogrodu
Co robić gdy temperatura spada poniżej zera
Rabaty
-Kiedy temperatura spadnie do zera, rozkładamy ściółkę na rabatach, gdzie zimują roślin niedawno posadzone i byliny wrażliwe na mróz.
-Ziemię na pustych grządkach wzbogacamy w fosfor i potas. Po 3-4 tygodniach (co 4 lata)możemy rozrzucić wapno nawozowe i zmieszać je z górną warstwą gleby.
Drzewa i krzewy
- Rośliny zimozielone solidnie podlewamy tuż przed zapowiadanymi mrozami. Wilgotną ziemię przykrywamy ściółką z kory lub zrębków z rozdrobnionych ściętych gałęzi.
- Róże odmian krzaczastych po lekkim zmarznięciu powierzchni gleby obsypujemy kopczykami, np. z kompostu.
- Odmiany pnące zdejmujemy z podpór, ich podstawę kopczykujemy, a położone na ziemi pędy okrywamy gałęziami iglaków. Róże pienne przyginamy do ziemi, przyszpilamy ich korony i obsypujemy ziemią. Podstawę pnia kopczykujemy, a środkową część osłaniamy gałązkami iglaków.
Balkon
- Puste pojemniki po kwiatach warto wypełnić gałązkami krzewów z barwnymi owocami, np. ognika, róży wielokwiatowej, oraz iglaków.
- Aby balkon w czasie długich wieczorów wyglądał atrakcyjnie, miejsca dobrze widoczne przez okna warto udekorować światełkami.
Dom
- Kwitnące rośliny, np. begonie zimowe, cyklameny i azalie, zasilamy dawkami nawozu niskoazotowego (nieco mniejszymi niż latem), by mogły tworzyć dużo nowych pąków. Okazy, które w ciepłych pomieszczeniach nadal wypuszczają liście, wymagają tzw. nawozu zimowego, dawkowanego zgodnie z zaleceniem producenta. Roślin, które przechodzą spoczynek i nie rosną, nie dokarmiamy.
- Zmniejszamy ilość dostarczanej roślinom wody, zwłaszcza tym, które stoją w chłodnych pokojach. Częstego podlewania wymagają nowo zakupione okazy, bo rosną w łatwo przesychającym torfie.
Zabiegi ochronne - rabaty, sad, dom
Powyżej: osłabiona peperomia. Poniżej: mączniak na cissusie
Fot. Anna Kulikowska
W słonecznych miejscach pnie i konary drzew i krzewów malujemy wapnem do bielenia, by zapobiec ich uszkodzeniu przez mróz. Z drzew owocowych usuwamy przemarzłe i zmumifikowane owoce.
Poświęcamy więcej uwagi kwiatom doniczkowym i wzmacniamy je Bioseptem Active Spray. Rośliny mogą być atakowane przez szkodniki: delikatna pajęczynka świadczy o występowaniu przędziorków, różnej wielkości brązowe tarczki, niektóre pokryte białym watowatym meszkiem to tarczniki, na wierzchu liści srebrzyste plamki, a od spod czarne grudki i bardzo małe żółte larwy to wciornastki. Zwalczymy je opryskiwaniem preparatem: Agricolle koncentrat lub Emulpar 940 EC. Większość plam na liściach jest objawem chorób grzybowych, które zwalczy opryskiwanie preparatem Agricolle Spray lub Signum 33 WG. Niewłaściwa pielęgnacja może wywołać choroby fizjologiczne powodujące różne rodzaje przebarwień liści. Zapobiegnie im zastosowanie odżywki np. Siła Natury. Rośliny kwitnące wzmacniamy pałeczkami nawozowymi. Panujące w mieszkaniu suche powietrze powoduje zasychanie brzegów i wierzchołków liści. Zapobiegnie mu zraszanie roślin i nawilżanie powietrza.
Poniżej: bielenie pnia drzewa
Fot. Anna Kulikowska
Po zakończeniu okresu wegetacji warto podsumować jakie szkodniki i choroby atakowały nasze rośliny i które preparaty zastosowane do ich zwalczania dały najlepsze rezultaty.
Ochronne eliksiry szyszek jodły i z grapefruita
Zbieramy pestki grapefruita i suszymy je w temp. 65 - 70 st. C aż ich łuska się pomarszczy. Krótko je mielimy i przesiewamy przez sitko, by oddzielić łuski od proszku. Proszek zamykamy w szklanym naczyniu. Do zabiegów używamy zawiesinę z 1 g proszku i 1 l wody. Po 3 godzinach filtrujemy ją i opryskujemy lub podlewamy rośliny. Zabieg ten wzmacnia je i zapobiega chorobom grzybowym.
Zbieramy szyszki Jodły, które zimą rozpadają się na łuski z nasionami. Najlepiej oberwać je z gałązek i zapakować w papier. Nasiona przydadzą się do odstraszania ślimaków. Suche przechowujemy w papierowych torebkach. Wiosną i latem przygotowujemy z nich wyciąg. Zalewamy 5 g nasion litrem wody. Po 12 godzinach płyn odcedzamy i opryskujemy nim ziemię wokół roślin atakowanych przez ślimaki.
Uwaga! Preparaty polecane do upraw ekologicznych zaznaczono kursywą (np. Agricolle Spray).
Skomentuj:
Kalendarz ogrodnika. Co robić zimą w ogrodzie, na balkonie i tarasie