Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Kwiaty redaktorek

Red.
rosa gallica - Fot. Danuta Młoźniak

Coraz bliżej wiosna. Wiecie już jakie kwiaty posadzicie w tym roku? Róże, hortensje, a może dziewanny? To niektóre z ulubionych roślin naszych redaktorów, którzy zdradzają tajniki ich uprawy. Zobaczcie ulubione rośliny zespołu redakcyjnego i autorów "Magnolii" .

Ołownik uszkowaty (Plumbago auriculata) - Fot. Flora Press

Ołownik uszkowaty (Plumbago auriculata) - poleca Anna Landowska

Przed laty kupiłam go na wyprzedaży. Chociaż wyglądał marnie, postanowiłam zaryzykować i... dobrze zrobiłam! Żadna moja roślina nie kwitnie tak bujnie. I ten wyjątkowy błękit... W dodatku ołownika nie nękają ani choroby, ani szkodniki. Nawożę go często biohumusem, a w listopadzie przycinam i przenoszę na strych, gdzie prawie nie-podlewany przesypia całą zimę. Wiosną zaś, po przesadzeniu, znów wędruje do ogrodu, by cieszyć się słońcem.

Na zdjęciu powyżej: "Ołownik to przybysz z Afryki - nic dziwnego, że kocha słońce" - mówi redaktor naczelna Magnolii

Fot. Shutterstock

Na zdjęciu powyżej: Ołownik może dorosnąć do 2 m. W słonecznym miejscu obficie nawożony kwitnie aż do późnej jesieni

rosa gallica - Fot. Danuta Młoźniak

Nasi autorzy polecają:

Chociaż za oknem zima, my coraz częściej myślimy o wiośnie. I z nostalgią wyglądamy przez okno, wypatrując naszych ogrodowych ulubieńców. Niestety, większość roślin jest skryta pod śniegiem, można je więc podziwiać tylko na zdjęciach lub... powspominać. Przedstawiamy Wam ulubione rośliny redakcji "Magnolii". Dlaczego właśnie one są naszymi faworytkami? Są urodziwe, obficie kwitną, a poza tym nie sprawiają większych kłopotów w uprawie. Kto wie, może któraś stanie się również Waszą pupilką? Warto już teraz się zastanowić, gdzie ją posadzić - zima to dobry czas na tego rodzaju plany...

Na zdjęciu powyżej: "Moja angielska róża cudnie wygląda na rabatach" - poleca Danuta Młoźniak. Rosa gallica 'Toscany Superb' ma lekko pachnące półpełne kwiaty

Fot. Shutterstock

Na zdjęciu powyżej: "Kocham gaurę za zwiewność i piękne kwiaty wabiące motyle. Moja ulubiona gaura Lindheimera kwitnie od lipca do przymrozków" - poleca Eliza Różowicz

LILIA BULWKOWATA (LILIUM BULBIFERUM) - Fot. Shutterstock

Lilia bulwkowata (Lilium bulbiferum) - poleca dr Magdalena Narkiewicz

Cenię ją za duże pomarańczowe kwiaty pojawiające się latem na czubkach ładnie ulistnionych łodyg. W porze kwitnienia widać je już z daleka. Ta efektowna lilia lubi pławić się w słońcu, oprócz tego nie ma większych wymagań (wystarczy ją od czasu do czasu dokarmić kompostem). Nie choruje i daje liczny przychówek z cebulek powietrznych, tworzonych w kątach liści. Dochowałam się już w ogrodzie wielu okazałych kęp tej pięknej rośliny.

Na zdjęciu powyżej: "Lilia ta pięknie wygląda w ogrodzie i na sudeckich łąkach" - poleca Magdalena Narkiewicz

Fot. Wikimedia commons

Na zdjęciu powyżej: Lilia bulwkowata lubi górskie łąki. W Polsce dziko rosnące okazy są pod prawną ochroną

MAGNOLIA GWIAŹDZISTA (MAGNOLIA STELLATA) - Fot. Tomasz Ciesielski

Magnolia gwiaździsta (Magnolia stellata) - poleca Małgorzata Wójcik

Jest niewielka, polecam ją więc nawet do małych ogrodów.  Ten niewielki (do 3-4 m wys.) krzew o zwartym pokroju zakwita wczesną wiosną. Gdy rozwijają się jego kwiaty podobne do gwiazd, nie sposób go nie zauważyć! Ich płatki są białe (czasami różowawe) i pięknie pachną. Gdy opadną, ozdobą krzewu są ładne skórzaste liście. W naszym klimacie magnolię tę sadzimy w zacisznych miejscach, tak by były widoczne z miejsca, gdzie najczęściej przebywamy. Moja rośnie przy tarasie, pod oknem.

Na zdjęciu powyżej: "Jest niewielka, polecam ją więc nawet do małych ogrodów' - mówi Małgorzata Wójcik

Fot. Stanisław Zymon

Na zdjęciu powyżej: Kwiaty tej magnolii są podobne do gwiazd - stąd gatunkowa nazwa rośliny

KOLOROWE DZIEWANNY (VERBASCUM) - Fot. Flora Press

Kolorowe dziewanny (Verbascum) - poleca Aldona Zakrzewska

Wśród kolorowych dziewann są byliny i rośliny dwuletnie. Podobają mi się dziewanny o kolorowych kwiatach (białych, żółtych, różowych, fioletowych). Kilka lat temu ujrzałam je na zdjęciach i od razu zaprosiłam do ogrodu. Zaczęłam od białej, dzisiaj mam żółtą i różową. Ich dodatkowymi walorami są smukły pokrój i spore rozmiary (dorastają do wysokości metra). Dzięki temu pięknie wyglądają solo i na rabatach. Służy im przeciętna gleba, nie trzeba ich często podlewać - co też jest dużą zaletą.

Na zdjęciu powyżej: "Wśród kolorowych dziewann są byliny i rośliny dwuletnie" - mówi Aldona Zakrzewska

Fot. Flora Press

Na zdjęciu powyżej: Smukłe kwiatostany dziewann wyglądają w ogrodzie jak kolorowe świeczniki

PIWONIA CHIŃSKA (PAEONIA CHINENSIS) - Fot. Lilianna Sokołowska

Piwonia chińska (Paeonia chinensis) - Małgorzata Łączyńska

Piwonia może rosnąć w jednym miejscu dziesiątki lat.  Lubię ją od dziecka. Jej przedziwny, ostry zapach kojarzy mi się z ciepłym latem. Jest wiele odmian piwonii, ale ja kocham te najstarsze, o pękatych kwiatach w wyrazistym różowym kolorze (np. odm. 'Showtime Pink'). Takie, jakie portretowali holenderscy mistrzowie. Podziwiam ich wytwornie wycięte liście zdobiące rabaty do pierwszych przymrozków. Byliny te nie są wymagające, ale lubią mieć spokój. Źle znoszą przesadzanie.Posadzone zbyt głęboko marnie kwitną.

Na zdjęciu powyżej: "Piwonia może rosnąć w jednym miejscu dziesiątki lat" - mówi Małgorzata Łączyńska

Fot. Shutterstock

Na zdjęciu powyżej: Piwonia bylinowa, zwana też peonią, przeważnie zakwita w 3. roku po posadzeniu

NIEBIESKIE KOKORYCZE (CORYDALIS) - Fot. Flora Press

Niebieskie kokorycze (Corydalis) - Alicja Gawryś

Cenię ich niezwykły kolor i delikatną budowę. N Wśród kokoryczy jest kilka gatunków o kwiatach w kolorze pogodnego nieba. Moje faworytki to: kokorycz odgięta (Corydalis flexuosa) i kaszmirska (C. cashmeriana). Obie dorastają do 25 cm, mają "koronkowe" liście i delikatne rurkowate kwiaty, dodające roślinom zwiewności. Kwitną od maja do wczesnego lata. Posadziłam je na skalniaku, w półcieniu, w lekko kwaśnym podłożu, lekko okrywam na zimę - czują się tam doskonale!

Na zdjęciu powyżej: "Cenię ich niezwykły kolor i delikatną budowę" - poleca Alicja Gawryś

Fot. Flora Press

Na zdjęciu powyżej: Kokorycz odgięta (Corydalis flexuosa) pięknie rozrasta się na rabacie w półcieniu

Hortensja - Fot. Shutterstock/Svetlana Foote

Hortensja i olcha

Hortensje ogrodową poleca Grażyna Rodziewicz. Naszej ilustratorce kojarzy się z ogrodami jej dzieciństwa. Kwiaty hortensji na kwaśnej glebie mogą zmieniać barwę z różowej na niebieską.

Fot. Shutterstock

" Olcha uwiodła mnie drobnymi owockami drżącymi na wietrze"  - poleca Zbigniew Pachulski. Olcha wyróżnia się też pięknymi liśćmi, popielatą korą i regularnym pokrojem.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Zielona aromaterapia
Kwiaty kwitnące zimą
Ukorzeniamy ananas

Skomentuj:

Kwiaty redaktorek

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej