Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Piwonia (Paeonia)

Paeonia

12.06.2008 WARSZAWA SESJA BUKIETY 06-06-2008 PEONIE NA ZDJECIU BUKIETY WIAZANKI KOMPOZYCJE ROSLINNE , KWATY PEONIE STYLIZACJA EWA SZKUTNIK DLA CZASOPISMA BUKIETY FOT. ARKADIUSZ SCICHOCKI / AGENCJA GAZETA
Fot. Arkadiusz Ścichocki / AG

Kolor liści

zielone

Odczyn gleby

obojętny

Pora kwitnienia

wczesne lato, wiosna

Stanowisko

półcień, słońce

Wilgotność gleby

sucha, umiarkowanie wilgotna

Wysokość

do 1 m, do 2 m

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Piwonia, peonia to przepiękna roślina. Rodzaj obejmuje mrozoodporne krzewy lub byliny o zgrubiałych, tzw. marchwiastych korzeniach, które ukorzeniają się w ciągu 2 lat. Liście złożone, podwójnie trójdzielne lub pierzastosieczne, u niektórych gatunków i odmian przebarwiają się jesienią na żółto i czerwono, kwiaty duże, o barwie białej, różowej, czerwonej oraz rzadziej żółtej. Często stosuje się podział piwonii ze względu na budowę kwiatu:

 • piwonie pojedyncze (jeden okółek płatków),
 • japońskie (jeden lub kilka okółków, wewnątrz płatki pręcikowe- staminodia),
 • anemonowe (jeden lub kilka okółków,wewnątrz szerokie płatki pręcikowe, ułożone kuliście),
 • półpełne (wewnątrz kwiatów szerokie płatki i płodne pręciki)
 • i pełne (liczne płatki, wewnętrzne płatki pręcikowe duże, podobne do zewnętrznych płatków korony).

Ich wysoki status jest dodatkowo potęgowany przez tradycyjne uznanie ich za rośliny przynoszące szczęście.

Rozmiary piwonii

Piwonie bylinowe osiągają 30-100 cm wysokości, piwonie drzewiaste 50-200 cm wysokości.

Gatunki i odmiany piwonii

Peonie to jedne z najpiękniej kwitnących bylin. Nie wyobrażam sobie ogrodu bez ich kwiatów w różnych odcieniach różu, czerwieni i bieli – dużych, pojedynczych, pełnych lub półpełnych. Wczesne odmiany zakwitają na początku czerwca, zaraz po nich rozwijają się kwiaty odmian średnio wczesnych, a pod koniec miesiąca obsypują się kwiatami peonie późne. Mam w ogrodzie kilkanaście odmian, dzięki czemu mogę podziwiać je w rozkwicie przez cały czerwiec. Uprawa peonii nie jest trudna, trzeba jednak przestrzegać kilku zasad, a wówczas te piękne rośliny odwdzięczą się corocznym długim i obfitym kwitnieniem.

 • Piwonia chińska (Paeonia lactiflora) - bylina, o białych i różowych kwiatach, kwiaty pojedyncze i półpełne, pachnące, kwitnie V-VI. Wysokość 60-100 cm. Ciekawa odmiana 'Coral Sunset'
 • P. hybrida - mieszaniec, 'Le Printemps' - kwiaty kremowo-żółte
 • Piwonia lekarska (P. officinalis) - kwiaty czerwone, kwitnie w V, wysokość do 60 cm, roślina trująca, posiada właściwości lecznicze. 'Alba Plena' - kwiaty białe, 'Crimson Globe' - kwiaty pojedyncze, karminowe i błyszczące.
 • Piwonia delikatna (P. tenuifolia) - kwiaty ciemnoróżowe, błyszczące,liście bardzo delikatne pierzaste, kwitnie na początku V, wysokość 30-50 cm.
 • Piwonia żółta (P. lutea) - półkrzew, liście skórzaste i szarozielone, kwiaty żółte, kwitnie V-VI.
 • Piwonia drzewiasta (P. suffruticosa) - krzew, kwiaty bardzo duże i w różnych odcieniach różowego, kremowe i bordowe kwitnie V-VI, wysokość do 150 cm.
 • Piwonia Wittmanna ( Paeonia wittmanniana ), kwietniowo-majowa
 • Piwonia Młokosiewicza ( Paeonia Mlokosewitschii )
 • Późna odm. 'Ursynów' o wielkich, pękatych i pełnych kwiatach w różowym kolorze i oszałamiająco pięknym, różanym zapachu.

Dużą popularnością cieszą się też stosunkowo nowe odmiany dwubarwne.

Kwitnienie

Piwonie zakwitają od maja do czerwca i mają bardzo dekoracyjne kwiaty. Piwonie nie będą dobrze kwitły w miejscach cienistych lub jeśli będą miały zbyt dużą konkurencję o składniki pokarmowe z innymi wymagającymi roślinami, rosnącymi w ich pobliżu, np. z krzewami.

Uprawa piwonii – jak się za to zabrać?

Wymagania

Piwonie sadzi się na glebie żyznej lub gliniasto przepuszczalnej. Peonie mogą rosnąć na każdej glebie, ale idealna jest żyzna, średnio zwięzła, bogata w próchnicę, o ph 5-6, utrzymująca wodę w czasie suszy. Nie należy sadzić peonii na glebach podmokłych, gdyż nadmiar wody powoduje gnicie korzeni. Piwonie krzewiaste dobrze rosną na glebach suchych i próchnicznych. Stanowisko słoneczne lub półcieniste, osłonięte od wiatru.

Sadzenie piwonii

Rośliny sadzimy tak, by pąki znajdowały się tuż pod ziemią (głębokość sadzenia do 3-5 cm). Piwonie źle znoszą przesadzanie. Na zimę należy je lekko przykryć liśćmi lub słomiastym obornikiem. Piwonie dobrze uprawiane pozostają w jednym miejscu przez 10-15 lat. W większości przypadków najlepiej jest sadzić piwonie późnym latem lub wczesną jesienią, na przykład na przełomie sierpnia i września. 
Zgodnie z poradami mamy sadzę peonie pomiędzy 3 a 5 sierpnia. Umieszczam je płyciutko, tak by pąki były przykryte ziemią na 3-4 cm. Gdy starsze rośliny zaczynają kwitnąć mniej obficie, przesadzam je w inne miejsce. I znów kwitną jak szalone!

Rozmnażanie

Peonie rozmnażam przez podział karp, ale nadają się do tego rośliny przynajmniej pięcioletnie. Wykopuję je ostrożnie, by nie uszkodzić kruchych korzeni. Karpę dzielę ostrym nożem – tak, by każda część miała co najmniej 3 różowe pąki. Przed posadzeniem wykopuję dołek i wypełniam go kompostem. Sadzonki piwonii pozyskujemy przez podział roślin k. VIII - p. IX (korzeń powinien mieć 2-3 pąki), rzadko przez siew. Piwonie krzewiaste przez nasiona, odrosty boczne, szczepienie w klin na korzeniach P. lactiflora lub P. officinalis.

Cięcie Ścinamy jesienią obumarłe liście. Usuwamy przekwitłe kwiaty. Nadmierne cięcie kwiatów z całymi łodygami może spowodować słabsze kwitnienie w roku następnym. Krzewy formujemy po kwitnieniu, ale nie co roku.

Podlewanie i nawożenie W suche, upalne dni podlewamy rzadko -co 10 dni, a obficie (ok. 20 l/roślinę). Piwonie wymagają umiarkowanie wilgotnego podłoża. Roślinę najlepiej jest nawozić nawozami organicznymi. Raz w roku, w okresie wegetacji ściółkujemy piwonie dobrze rozłożonym obornikiem i zasilamy nawozami mineralnymi, co wpływa na obfite kwitnienie. Ja najchętniej sięgam po nawozy naturalne. Szczególnie wartościowa jest gnojówka z pokrzyw, która dostarcza roślinom potas, azot, fosfor, magnez, żelazo, wapń i cynk. Jesienią ściółkuję ziemię dobrze rozłożonym obornikiem i starannie przekopuję go z ziemią. Wiosną można wzmocnić peonie granulowanymi nawozami mineralnymi (powinny zawierać dużo fosforu, a mało azotu).

Zimowanie - Kłącza piwonii dobrze znoszą zimowanie i są mrozoodporne. Ta roślina ozdobna jest odporna na nawet silne mrozy. W październiku obcinam liście peonii, a przed nadejściem mrozów okrywam rośliny agrowłókniną lub stroiszem.

Choroby i szkodniki Szara pleśń (często przy przenawożeniu azotem), szara plamistość liści, choroby wirusowe. Nicienie (węgorek chryzantemowiec), larwy owadów.

Zastosowanie Rośliny ozdobne sadzone w grupach parkowych, na rabatach, w ogrodach przydomowych oraz uprawiane na kwiat cięty.

Piwonie bukiet Kwiaty piwonii nadają się znakomicie do wazonu. Ścinamy je, gdy mają już wybarwiony pąk.

1 z 212.06.2008 WARSZAWA SESJA BUKIETY 06-06-2008 PEONIE NA ZDJECIU BUKIETY WIAZANKI KOMPOZYCJE ROSLINNE , KWATY PEONIE STYLIZACJA EWA SZKUTNIK DLA CZASOPISMA BUKIETY FOT. ARKADIUSZ SCICHOCKI / AGENCJA GAZETA
Fot. Arkadiusz Ścichocki / AG
2 z 2Piwonia drzewiasta (krzewiasta). Ta odmiana ma różowe pełne kwiaty
Fot. junjun / Shutterstock