Paeonia
Piwonia, peonia to przepiękna roślina. Rodzaj obejmuje mrozoodporne krzewy lub byliny o zgrubiałych, tzw. marchwiastych korzeniach, które ukorzeniają się w ciągu 2 lat. Liście złożone, podwójnie trójdzielne lub pierzastosieczne, u niektórych gatunków i odmian przebarwiają się jesienią na żółto i czerwono, kwiaty duże, o barwie białej, różowej, czerwonej oraz rzadziej żółtej. Często stosuje się podział piwonii ze względu na budowę kwiatu:
Ich wysoki status jest dodatkowo potęgowany przez tradycyjne uznanie ich za rośliny przynoszące szczęście.
Piwonie bylinowe osiągają 30-100 cm wysokości, piwonie drzewiaste 50-200 cm wysokości.
Peonie to jedne z najpiękniej kwitnących bylin. Nie wyobrażam sobie ogrodu bez ich kwiatów w różnych odcieniach różu, czerwieni i bieli – dużych, pojedynczych, pełnych lub półpełnych. Wczesne odmiany zakwitają na początku czerwca, zaraz po nich rozwijają się kwiaty odmian średnio wczesnych, a pod koniec miesiąca obsypują się kwiatami peonie późne. Mam w ogrodzie kilkanaście odmian, dzięki czemu mogę podziwiać je w rozkwicie przez cały czerwiec. Uprawa peonii nie jest trudna, trzeba jednak przestrzegać kilku zasad, a wówczas te piękne rośliny odwdzięczą się corocznym długim i obfitym kwitnieniem.
Dużą popularnością cieszą się też stosunkowo nowe odmiany dwubarwne.
Piwonie zakwitają od maja do czerwca i mają bardzo dekoracyjne kwiaty. Piwonie nie będą dobrze kwitły w miejscach cienistych lub jeśli będą miały zbyt dużą konkurencję o składniki pokarmowe z innymi wymagającymi roślinami, rosnącymi w ich pobliżu, np. z krzewami.
Piwonie sadzi się na glebie żyznej lub gliniasto przepuszczalnej. Peonie mogą rosnąć na każdej glebie, ale idealna jest żyzna, średnio zwięzła, bogata w próchnicę, o ph 5-6, utrzymująca wodę w czasie suszy. Nie należy sadzić peonii na glebach podmokłych, gdyż nadmiar wody powoduje gnicie korzeni. Piwonie krzewiaste dobrze rosną na glebach suchych i próchnicznych. Stanowisko słoneczne lub półcieniste, osłonięte od wiatru.
Rośliny sadzimy tak, by pąki znajdowały się tuż pod ziemią (głębokość sadzenia do 3-5 cm). Piwonie źle znoszą przesadzanie. Na zimę należy je lekko przykryć liśćmi lub słomiastym obornikiem. Piwonie dobrze uprawiane pozostają w jednym miejscu przez 10-15 lat. W większości przypadków najlepiej jest sadzić piwonie późnym latem lub wczesną jesienią, na przykład na przełomie sierpnia i września.
Zgodnie z poradami mamy sadzę peonie pomiędzy 3 a 5 sierpnia. Umieszczam je płyciutko, tak by pąki były przykryte ziemią na 3-4 cm. Gdy starsze rośliny zaczynają kwitnąć mniej obficie, przesadzam je w inne miejsce. I znów kwitną jak szalone!
Peonie rozmnażam przez podział karp, ale nadają się do tego rośliny przynajmniej pięcioletnie. Wykopuję je ostrożnie, by nie uszkodzić kruchych korzeni. Karpę dzielę ostrym nożem – tak, by każda część miała co najmniej 3 różowe pąki. Przed posadzeniem wykopuję dołek i wypełniam go kompostem. Sadzonki piwonii pozyskujemy przez podział roślin k. VIII - p. IX (korzeń powinien mieć 2-3 pąki), rzadko przez siew. Piwonie krzewiaste przez nasiona, odrosty boczne, szczepienie w klin na korzeniach P. lactiflora lub P. officinalis.
Cięcie Ścinamy jesienią obumarłe liście. Usuwamy przekwitłe kwiaty. Nadmierne cięcie kwiatów z całymi łodygami może spowodować słabsze kwitnienie w roku następnym. Krzewy formujemy po kwitnieniu, ale nie co roku.
Podlewanie i nawożenie W suche, upalne dni podlewamy rzadko -co 10 dni, a obficie (ok. 20 l/roślinę). Piwonie wymagają umiarkowanie wilgotnego podłoża. Roślinę najlepiej jest nawozić nawozami organicznymi. Raz w roku, w okresie wegetacji ściółkujemy piwonie dobrze rozłożonym obornikiem i zasilamy nawozami mineralnymi, co wpływa na obfite kwitnienie. Ja najchętniej sięgam po nawozy naturalne. Szczególnie wartościowa jest gnojówka z pokrzyw, która dostarcza roślinom potas, azot, fosfor, magnez, żelazo, wapń i cynk. Jesienią ściółkuję ziemię dobrze rozłożonym obornikiem i starannie przekopuję go z ziemią. Wiosną można wzmocnić peonie granulowanymi nawozami mineralnymi (powinny zawierać dużo fosforu, a mało azotu).
Zimowanie - Kłącza piwonii dobrze znoszą zimowanie i są mrozoodporne. Ta roślina ozdobna jest odporna na nawet silne mrozy. W październiku obcinam liście peonii, a przed nadejściem mrozów okrywam rośliny agrowłókniną lub stroiszem.
Choroby i szkodniki Szara pleśń (często przy przenawożeniu azotem), szara plamistość liści, choroby wirusowe. Nicienie (węgorek chryzantemowiec), larwy owadów.
Zastosowanie Rośliny ozdobne sadzone w grupach parkowych, na rabatach, w ogrodach przydomowych oraz uprawiane na kwiat cięty.
Piwonie bukiet Kwiaty piwonii nadają się znakomicie do wazonu. Ścinamy je, gdy mają już wybarwiony pąk.