9 prostych dekoracji świątecznych
Nie trzeba wielkiej techniki ani dużych pieniędzy, żeby nadać świętom magiczną oprawę. Wystarczy przez chwilę poczuć się dzieckiem, które z radością oczekuje Gwiazdki.
Choinka z drewnianych drążków z przyssawkami
Zamiast kupować choinkę, a potem szukać dla niej miejsca w ciasnym mieszkaniu, może lepiej zdecydować się na takie rozwiązanie? Oto drzewko zbudowane z dwóch drewnianych drążków (mogą być też listewki) związanych na szczycie drutem zamaskowanym kokardą (która służy też za szczytową gwiazdę). Konstrukcja przymocowana jest do szyby za pomocą przyssawek. Między drążkami przeplatamy pędy bluszczu, gałązki wierzby czy derenia, ozdabiamy szeroką wstążką, zawieszamy na nich kolorowe bombki i inne ozdoby. Całość oplatamy sznurem lampek.
Na zdjęciu powyżej: Przyssawki mocno przytwierdzą się do szyby, jeśli przetrzemy je (oraz miejsca przyczepu na szybie) spirytusem salicylowym. Zwilżamy je i przytykamy do szkła.
Drzewko z igieł
Takie malutkie drzewko może być niebanalną ozdobą stołu czy parapetu. Efekt będzie jeszcze ciekawszy, jeśli stworzymy kilka bliźniaczych "choinek". Przygotujmy: kilka kijków, pęczki długich igieł (najlepiej sosnowych), drucik, wstążkę, doniczki wypełnione ziemią, szyszki i odrobinę mchu. Igły związujemy na szczycie kijka drutem, który maskujemy kokardą. Kijek wtykamy w podłoże w doniczce, maskujemy ziemię mchem i szyszkami.
Szyszkowy krasnal
Wybieramy podobnej wielkości szyszki sosnowe. Z filcu wycinamy kwadrat - po zwinięciu w rożek i sklejeniu będzie czapeczką. Nakładamy ją na głowę z szyszki tak, by wystawała spod niej "twarz" krasnala (spód szyszki). Doklejamy brodę z waty, a "głowę" przyklejamy do czubka drugiej szyszki. Przez filc przewlekamy nitkę do zawieszenia zabawki na gałązkach.
Kieszonkowa choinka
Zadanie jest proste i nie zajmuje dużo czasu. Wycinamy z papieru (na zdjęciu - zielonego) trójkąt i zwijamy go w harmonijkę. Po złożeniu ma on kształt paska, który wsuwamy w szczelinę dziurkacza i robimy dziurki. Przewlekamy przez nie zwiniętą wstążkę i lekko ją ściągamy, żeby podkreślić karbowaną fakturę choinki. Takie "drzewko" świetnie sprawdza się w roli ozdoby prezentu, można je też zawiesić na choince.
Ozdoby z papieru
"Produkcja" ozdób z papieru to doskonałe zadanie dla dzieci. Wystarczy oddać im we władanie papier do pakowania prezentów i klej do papieru. Zręczne palce malucha w okamgnieniu zwiną arkusz w harmonijkę, skleją jej dwa brzegi klejem do papieru (tak, by powstało koło), a potem przewloką przez papier uchwyt z nitki.
Wysokie szklane naczynie wypełniamy darami ogrodu. Na dno wsuwamy iglaste gałązki, na tyle sztywne, by służyły za "stelaż" dla umieszczonej na nich świecy. Świecę obsypujemy czerwonymi owocami żurawiny lub ozdobnych krzewów, np. derenia. Naczynie można oczywiście wypełnić innymi materiałami pasującymi do dekoracji świątecznego stołu.
Świeca zapachowa
Wyjmujemy miąższ z połówki pomarańczy, tak by powstała miseczka. W środku umieszczamy knot - kawałek sznurka przymocowany do drucika delikatnie wbitego w skórkę. Całość zalewamy woskiem (roztopionym w wodnej kąpieli) - koniec sznurka powinien wystawać pośrodku świecy. Brzeg "miseczki' ozdabiamy aromatycznymi przyprawami, np. goździkami.
Błyskawiczne ozdoby
Błyskawiczna ozdoba z lekkich elementów zawieszonych na konopnym sznurku i przyczepionych klamerkami do bielizny. To świetny patent w sytuacjach, gdy święta spędzamy w podróży, w prowizorycznych warunkach. Taki przenośny świąteczny akcent zmieści się w każdej walizce i natychmiast wprowadzi ciepłą, domową atmosferę.
Puchata bombka
Wycięte z kartonu, złożone razem dwa pierścienie z tektury owijamy włóczką - kłębek musi być mały, by przechodził przez otwór (1). Gdy warstwa włóczki jest już gruba, przecinamy ją na brzegach między tekturowymi pierścieniami (2). Przez środek przeciągamy włóczkę i mocno związujemy (3). Przecinamy i usuwamy tekturowe pierścienie (4) i przystrzygamy zbyt długie nici, by powstała kształtna kula (5).
Skomentuj:
9 prostych dekoracji świątecznych