Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

30 pomysłów na ozdoby adwentowe

Małgorzata Szymczykiewicz, Katarzyna Jodłowska

Ozdoby adwentowe warto zrobić czekając na Święta Bożego Narodzenia. Ozdabianie stołu wieńcem z czterema świecami to wspaniały pomysł na ciekawe ozdoby świąteczne.

Ozdoby adwentowe

Zwyczaj ten pochodzi z Niemiec, gdzie w 1839 r. pastor prowadzący przytułek dla sierot wpadł na pomysł, aby wieńcem przystroić świetlicę dla dzieci. Razem z wychowankami w I niedzielę adwentu zapalił pierwszą świecę. Następne, mniejsze dwadzieścia cztery świece podopieczni zapalali każdego dnia aż do Wigilii, gromadząc się na śpiew i modlitwę. Później drewniane koło przystrojono gałązkami jodły. Z czasem liczbę świec zmniejszono do czterech, a zwyczaj ten szybko rozszedł się po wielu krajach. W Polsce zwyczaj ten pojawił się po pierwszej wojnie światowej.
 

Ozdoby do wieńca adwentowego

Wieniec wykonuje się z gałązek drzew iglastych. Na wieńcu są umieszczone cztery świece symbolizujące cztery niedziele adwentowe. Świece zapala się w kolejne niedziele Adwentu (najpierw jedną, potem dwie itd). Zapalanie świec oznacza czuwanie i gotowość na świętowanie Bożego Narodzenia

Zobacz inne wieńce adwentowe>>
Kliknij, by obejrzeć galerię
 

Ozdoby adwentowe na okno

Przez ostatnie lata z czasem oczekiwania na święta bardziej kojarzy się bardziej szaruga i plucha niż piękne zimowe krajobrazy. By wyglądanie przez okno nie przestało być przyjemnością warto pomyśleć o adwentowych dekoracjach w ujęciu horyzontalnym. Zimowy nastrój możemy łatwo wyczarować, zdobiąc okno drobiazgami w kolorze białym i błękitnym. Pięknie będą wyglądać też dekoracje z szyszkami i gałązkami roślin iglastych. Warto wybrać sosnę by pięknie pachniało.
 
Kalendarz adwentowy
Kalendarz adwentowy
Fot. Stars for Europe

Ozdoby adwentowe z papieru

Kiedy szukam pomysłu na adwentową dekorację z papieru zaraz na myśl przychodzi mi myśl o kalendarzu adwentowym. Pozwoli on 1 grudnia rozpocząć odliczanie dni do świąt, przy okazji nagradzając cierpliwość upominkiem. Pomysłów na kalendarze adwentowe jest bez liku. Oto jeden z najprostszych.

Jak zrobić ozdoby adwentowe

Najbardziej popularną ozdobą adwentową jest wieniec- przybiera on różne formy - zależy to od naszej fantazji. Wieńce bywają skromne lub bogato dekorowane. Pamiętajmy jednak, że wieniec adwentowy nie jest ozdobą, ale widomym znakiem, który ma kierować nasze myśli ku temu, co jest istotą adwentu: refleksji nad sobą i porządkowaniu życia duchowego.

Świąteczne dekoracje z szyszek

    Więcej o:

Skomentuj:

30 pomysłów na ozdoby adwentowe