Rośliny wielkanocne
Jakie rośliny na Wielkanoc? Z tym wspaniałym Świętem kojarzymy wiele różnych roślin. Wierzbowe bazie, narcyzy i hiacynty zdobią nasze stoły, a hortensje - Groby Pańskie w kościołach. Ale Wielkanoc otaczają też inne roślinne symbole. Warto poznać ich znaczenie.
Hortensje - symbol niewinności
W tym roku Dzień Zmartwychwstania obchodzimy wyjątkowo wcześnie, rośliny powoli budzą się do życia. Wierzby w naturze już rozkwitły i pięknie prezentują się w wielkanocnych palemkach. Mamy hiacynty i pięknie prezentujące się w wazonach forsycje. Na półkach sklepowych królują żółte narcyzy, zwane popularnie żonkilami. To wszystko wiosenne rośliny i z tej racji związane z Wielkanocą. A jakie gatunki mają coś więcej wspólnego z tym najważniejszym świętem chrześcijan?
Rośliny, które ozdobią Twój wielkanocny stół. Dekoracje wielkanocne
Cierniste krzewy - tarnina
W Jerozolimie rośnie wiele roślin uzbrojonych w ostre ciernie lub kolce. Nie ustalono jednak, który z nich posłużył oprawcom jako korona cierniowa. Pod uwagę brana jest głożyna cierń Chrystusa, dwukolczak śródziemnomorski, krwiściąg ciernisty i kilka innych.
U nas w wielką Sobotę przed kościołem rozpalane jest ognisko z krzewów cierniowych. Ich funkcję pełnią u nas gałęzie tarniny, krzewu o bardzo kłujących cierniach. Rośnie on na wilgotnych łąkach i właśnie teraz kwitnie na biało.
Chrystus modlił się przed śmiercią w Ogrodzie Oliwnym. W basenie Morza Śródziemnego drzewa oliwne występują powszechnie, są długowieczne i odporne na suszę. Oliwa z ich owoców także nieraz pojawia się w Ewangelii, bo wczasach Chrystusa była bardzo cenna, używano jej nie tylko do potraw, ale także do namaszczania i leczenia ran.
U nas oliwkę możemy uprawiać w doniczce . Latem może gościć na tarasie, zimą w chłodnym, jasnym pomieszczeniu. Czasem kwitnie i zawiązuje owocki.
Już sama jej nazwa wiąże się ze słowem Pasja, czyli Męka Pańska, a jej polskie tłumaczenie, męczennica, mówi samo za siebie. Ta roślina została odnaleziona za Oceanem, a odkrywcy ujrzeli w niej atrybuty ukrzyżowania: liczne pręciki przypominają koronę cierniową, pylniki to rany na Ciele Chrystusa, znamiona słupka to wielkie gwoździe, wąsy czepne zaś, to bicze. Na całym świecie passiflora jest więc powszechnie znanym symbolem Wielkanocy.
Passiflorę - pnącze o pięknych kwiatach, możemy uprawiać w mieszkaniu. Wymaga sporo światła.
Donice z okazami wspaniale kwitnącymi na różowo, biało lub niebiesko, zdobią w okresie wielkanocnym Groby Pańskie w kościołach. Dlaczego? Bo hortensja, oprócz świetnych walorów dekoracyjnych, ma też znaczenie symboliczne - przedstawia niewinność.
Wiele osób kupuje mniejsze egzemplarze tej rośliny do ozdoby domu podczas tych świąt, a potem latem wystawia je na balkon lub taras.
Hortensja wymaga żyznej, kwaśnej gleby i dużo rozproszonego światła. Nie znosi przesuszenia.
Któż nie wysiewa przed Wielkanocą jej mocno pachnących nasiona na mokrą ligninę lub watę. Gdy siewki podrosną, tworzą zwartą łączkę dla święconego baranka. A potem zjadamy ją na zdrowie w sałatkach lub na kanapkach. Bo też właśnie rzeżucha symbolizuje zdrowie i siły witalne. Dlatego pojawia się na naszych stołach podczas tych Świąt.
Rosliny wiecznie zielone -bukszpan...
Gatunki, które nie tracą liście na zimę - barwinek, bukszpan, borówka - symbolizują trwałość życia i nieśmiertelność. Stąd ich obecność w uroczystościach Wielkiej Nocy. Bukszpan to wolno rosnący krzew, doskonały na żywopłoty. Barwinek jest naszą rodzimą rośliną o płożących pędach, doskonałą jako gatunek zadarniający w cienie miejsca. Obie rośliny wkładamy do koszyczka ze święconką, ale uwaga, sa trujace i nie wolno ich np. wbijać w jajko.
Do koszyczków chętnie wkładamy też zimozieloną borówkę, ale ja jej nie kupuję, bo sposób w jaki jest pozyskiwana w lasach, budzi grozę. Co roku wiosną borówka wyrywana jest masowo z korzeniami na handel i niszczone jest w ten sposób runo leśne na dużych połaciach. Gdybyż choć były ścinane, to by odrosły...
Wierzba - kotki
Obowiązkowo występuje w każdej palemce, świeconej w Niedzielę Palmową i ... w naszej tradycji poniekąd zastępuje palmy rzucane Chrystusowi - Królowi pod nogi. Wierzbowe witki, zdobne w mięciutkie kotki (czyli pąki kwiatowe, na wpół okryte łuską) u nas też mają ważne znaczenie. Symbolizują życie, które potrafi odrodzić się w trudnych warunkach. Wszak wierzbowe gałązki, wetknięte w ziemię szybko się zakorzeniają, dając początek nowym roślinom.
Zawsze jest dylemat, czy bazie w wazonie trzymać w wodzie (wtedy w pełni się rozwijają i nawet pylą), czy na sucho (bo wtedy zachowują forme na wpół otwartych kotków). Jak kto woli.
Wesołych Świąt!
Skomentuj:
Rośliny wielkanocne