Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kaktus wielkanocny (Hatiora gaentieri)

Alicja Gawryś

Kaktus wielkanocny pośród roślin doniczkowych, którymi zdobimy dom na Wielkanoc, wyróżnia się mnóstwem gwiazdkowatych kwiatów w żywych kolorach, które długo utrzymują się na pędach. Możemy je podziwiać każdego roku od kwietnia aż do czerwca.

Kaktus wielkanocny
Kaktus wielkanocny
Fot. Shutterstock/COULANGES

Kaktus wielkanocny to idealna świąteczna ozdoba!

Ten uroczy gatunek nosi długą i trudną do wymówienia nazwę rypsalidopsis Gaetnera, pochodzącą od łacińskiej Rhipslidopsis gaetnerii, bądź Hatiora gaentieri. Dlatego łatwiej nam używać określenia kaktus wielkanocny, które zresztą doskonale oddaje jego charakter. Rzeczywiście jest on kaktusem, ale szczególnym, bo epifitycznym, czyli rosnącym w koronach drzew, dlatego posiada słabo rozwinięty system korzeniowy. Występuje w tropikalnej, a więc wilgotnej i ciepłej dżungli, w południowej części Brazylii.

Jak wygląda kaktus wielkanocny?

Rypsalidopsis Gaetnera (rośliny doniczkowe) nie doświadcza w naturze ekstremalnej suszy, która dotyka kaktusy pustynne, nie tworzy więc kulistych pędów magazynujących wodę lecz płaskie owalne człony długości 4-7 cm, wyrastające jeden z drugiego i tworzące jakby zielony łańcuszek. Brzegi członów są karbowane i zwykle lekko zaczerwienione, wyrastają na nich tzw. areole i po kilka cierni – tak charakterystycznych dla kaktusów. Kaktus wielkanocny kwitnie na wiosnę – od marca do maja

U dużych okazów skórka na starych pędach szarzeje i pęka, a najmłodsze pędy rozgałęziają się i zaczynają zwisać. Czasem pojedyncze człony same się odrywają i ukorzeniają w podłożu.

Jak wyglądają kwiaty kaktusa wielkanocnego?

Wczesną wiosną na brzegach najmłodszych pędów rypsalidopsisa zawiązują się pąki kwiatowe. Są one wrażliwe na zmianę kąta padania światła, dlatego, by nie opadły, rośliny lepiej nie przestawiać.

W kwietniu stopniowo rozwijają się kwiaty o wąskich płatkach. Mają one kształt gwiazdek o średnicy 3,5-4 cm i– zależnie od odmiany –występują w różnych odcieniach czerwieni, różu oraz bieli, bywają też pomarańczowe i łososiowe.

Kaktus wielkanocny czemu nie kwitnie?

Gdy najwcześniej rozwinięte kwiaty opadają, rozwijają się kolejne, tak więc kwitnienie trwa około dwóch miesięcy. Po tym wysiłku roślina odpoczywa przez kilka tygodni, a latem wytwarza nowe człony, po czym znów odpoczywa aż do przedwiośnia. W taki zamyka się jej roczny cykl rozwojowy.

Kaktus wielkanocny to nie szlumberga ani grudnik

Wiele osób myli omawiany tu gatunek z podobną do niego szlumbergerą (Schlumbergera sp.). W istocie oba te kaktusy są do siebie podobne z wyglądu i kwitną w zbliżonej tonacji barwnej, jednak w zupełnie innych porach roku i mają nieco inne wymagania. Warto znać te różnice, by uniknąć pomyłek, zwłaszcza przy ich pielęgnacji.

W warunkach domowych kwiaty szlumbergery, zwanej też kaktusem Bożego Narodzenia, a także grudnikiem, rozwijają się w miesiącach zimowych, to jest od grudnia do lutego. Nie mają przy tym kształtu symetrycznych gwiazdek. Ich wąskie płatki układają się piętrowo, sprawiając, że kwiaty są wydłużone do 6-7 cm). Kwiaty grudnika są dłuższe (mogą mieć do kilku centymetrów długości) i składają się z kilku rzędów płatków.

Również w budowie członów zauważymy różnicę pomiędzy oboma gatunkami. U szlumbergery człony nie są zaokrąglone, lecz zakończone ostrymi wypustkami, przypominającymi szczypce raka, stąd jeszcze jedno popularne imię tej rośliny - raczek .

Jej ojczyzną jest także Brazylia, lecz występuje ona w północnej, bardziej suchej części kraju. Stąd szlumbergera wymaga mniejszej wilgotności powietrza i znosi nieco niższe temperatury niż rypsalidpsis.

Kaktus bożonarodzeniowy a wielkanocny

Świąteczne kaktusy? Kaktus Bożego Narodzenia i wielkanocny to dwa różne gatunki kaktusów, które zazwyczaj kojarzone są z dwoma różnymi świętami. Jak odróżnić kaktus wielkanocny od kaktusa bożonarodzeniowego? Wystarczy tylko spojrzeć na ich kwiaty!

Kaktus bożonarodzeniowy, znany również jako kaktus świąteczny, jest popularnym ozdobnym rośliną w okresie Bożego Narodzenia. Charakterystyczne dla tego kaktusa są jego zielone liście i czerwone kwiaty, które często pojawiają się w okolicach świąt Bożego Narodzenia.

Z kolei kaktus wielkanocny (roślina doniczkowa), znany również jako kaktus Wschodni, jest popularnym ozdobnym rośliną w okresie Wielkanocy. Charakterystyczne dla tego kaktusa są jego płaskie liście i kolorowe kwiaty, które zazwyczaj pojawiają się w okolicach Wielkanocy. Jego kwiaty są mniejsze od kaktusa bożonarodzeniowego, bo mają do 3 cm długości i średnicy.

Warto zaznaczyć, że choć kaktusy bożonarodzeniowy i wielkanocny różnią się od siebie, to oba gatunki są roślinami, które wymagają specjalnej opieki i dbałości, by przetrwać w dobrej kondycji przez dłuższy czas. Obydwa „świąteczne kaktusy” muszą mieć też przepuszczalną ziemię (ziemię kwiatową można przemieszać z grubym piaskiem).

Kiedy kwitną kaktusy wielkanocne?

Kaktus wielkanocny będzie co roku obdarzał nas kwiatami, jeśli chociaż w części spełnimy jego wymagania.

Światło. W okresie tworzenia pąków kwiatowych i kwitnienia, a więc zimą i wczesną wiosna zapewniamy roślinie jak najlepsze oświetlenie, ustawiając przy oknie. Latem zaś lepszy będzie półcień (moje okazy stawiam na tarasie osłoniętym przez duży krzew).

Temperatura. Od chwili pojawienia się pąków najkorzystniejsza jest pokojowa, więc 18-20 st. W takiej trzymamy roślinę aż do jesieni, a na zimę umieszczamy w pomieszczeniu chłodniejszym (ok. 10 st. C). Moje kaktusy wielkanocne od połowy maja do końca września stoją na zewnątrz, zimę spędzają na lekko ogrzewanym ganku.

Kaktus wielkanocny uprawa pielęgnacja

Aby uprawiać kaktus wielkanocny, należy zapewnić mu odpowiednie warunki. Roślina ta wymaga jasnego, ale nie bezpośredniego światła oraz regularnego podlewania, ale nie należy przemoczyć ziemi. Kaktus wielkanocny najlepiej rośnie w temperaturze między 15 a 20 stopni Celsjusza.

Podlewanie

 W okresie spoczynku wodę dawkujemy oszczędnie, jednak podłoże nie może wyschnąć zupełnie. Od chwili, gdy zaczną powstawać pąki, ziemia w doniczce powinna być stale lekko wilgotna. W takim stanie utrzymujemy ją przez cały okres wegetacji, a zwłaszcza, podczas wzrostu  młodych pędów. Uwaga! Używamy miękkiej wody, a więc bez dodatku wapnia.

Nawożenie i przesadzanie

Nawóz. W okresie wzrostu pędów rośliny podlewamy dwukrotnie co 2 tygodnie roztworem nawozu dla kaktusów.

Przesadzanie. Jest konieczne wtedy, gdy bryła korzeniowa roślina nie mieści się w doniczce. Przesadzamy ją zaraz po zakończeniu kwitnienia, do nieco tylko większej doniczki. Stosujemy przepuszczalne podłoże o kwasnym (pH 5) odczynie. Aby je uzyskać, możemy zmieszać ziemię dla kaktusów z kwaśnym torfem

Kaktus wielkanocny - rozmnażanie

Rozmnażanie kaktusa wielkanocnego nie jest trudne, ponieważ roślina łatwo się ukorzenia .Najłatwiej jest w maju lub w czerwcu odłamać kilka najmłodszych członów i posadzić je w piasku lub od razu we właściwym (wilgotnym) podłożu. Człony zagłębiamy w nim do 1/3 ich wysokości, podlewamy i na kilka tygodni nakrywamy słoikiem dla zapewnienia dużej wilgotności. Pędy ukorzenią się po kilku tygodniach. Wówczas słoik zdejmujemy , a rośliny traktujemy jak dorosłe okazy. 

Kaktus wielkanocny - cena w sklepie

W naszych kwiaciarniach kwitnące okazy pojawiają się wiosną i trudno je minąć obojętnie, bo spod licznego barwnego kwiecia zupełnie nie widać zieleni pędów. Sprzedawane rośliny tworzą niemal kuliste kępki o średnicy ok. 15 cm i mają zwykle niewygórowaną cenę (kilkanaście do 20 zł).

Skomentuj:

Kaktus wielkanocny (Hatiora gaentieri)