Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Polskie kapary, oliwki i rodzynki

dr Magdalena Narkiewicz
słonecznik - Fot. Shutterstock

Kawa, oliwki i rodzynki już nam spowszedniały. Większą atrakcją są zbierane w ogrodzie rośliny o podobnym smaku.

słonecznik - Fot. Shutterstock

Rodzime przyprawy

Dawniej napoje i przyprawy z rodzimych roślin, które przypominały sprowadzane z daleka rarytasy, były synonimem ubóstwa. Dzisiaj wręcz przeciwnie - świadczą o bogactwie kuchni, a przy tym dbałości o zdrowie. Ważne jest bowiem, by nasze pożywienie było jak najbardziej różnorodne, gdyż pozwala to uniknąć niedoborów i nadmiarów substancji, a jedne i drugie mogą okazać się szkodliwe dla organizmu. Nawet jeśli zamienniki smakują mniej wykwintnie niż oryginalny przysmak, warto się do nich przekonać ze względu na dodatkowe korzyści. Na przykład kubek "kawy" z bezkofeinowej cykorii wypity po obiedzie ograniczy przyswajanie tłuszczu, między posiłkami - stłumi głód, a przed położeniem się do łóżka - w przeciwieństwie do czarnej kawy nie przeszkodzi nam w zaśnięciu. Z kolei płatki nagietka dodane do potrawy zabarwią ją na pomarańczowo, ale są zdrowsze i sto razy tańsze od szafranu, a smakują łagodniej niż kurkuma.

Fot. Shutterstock

Słonecznik jak karczoch

Drobne koszyczki słonecznika zwyczajnego (Helianthus annuus), które rozwijają się pod wierzchołkowym kwiatostanem, zwykle przed pierwszym jesiennym przymrozkiem nie są w stanie wydać dojrzałych nasion. Młode, jeszcze przed kwitnieniem można jednak użytkować jako warzywo. Smakiem i wyglądem przypominają karczocha, są też proste do przyrządzenia. Przepis: Z koszyczków odetnij pozostałości łodygi i usuń zewnętrzny okółek zielonych listków (może być gorzkawy). Króciutko obgotuj w lekko osolonej wodzie. Podawaj z tartą bułką lub na gorąco, posypane tartym żółtym serem.

nasturcja - Fot. Shutterstock

Nasturcja jak kapary

Marynowane niedojrzałe zielone owoce nasturcji (Tropaeolum majus) są elegancką przyprawą podobną do pączków kwiatowych kapara ciernistego. Przepis: Pół kilograma owoców gotuj 10 min w osolonym wrzątku. Włóż je do małych słoików. Zagotuj 2 szklanki octu winnego, 10 dag cukru, 3 goździki, kawałek (2 cm) cynamonu. Zalewę przecedź i nalej do słoików. Pasteryzuj 15 min w 70°C.

Fot. Shutterstock

miechunki - Fot.Wikimedia commons

Miechunki jak rodzynki

Żółte jagody miechunki peruwiańskiej (Physalis peruviana), nazywane też jagodami Inków, rodzynkami brazylijskimi lub wiśniami peruwiańskimi, ważą 4-5 g, mają sporo drobnych nasion i kwaśno-słodki smak. Można je jeść surowe, ale lepsze są podgrzane w syropie i ususzone. Roślina ta w naszym klimacie uprawiana jest jako jednoroczna (nie mylmy ją z miechunką rozdętą o czerwonych kielichach i jagodach).

Fot. Shutterstock

cykoria - Fot. Shutterstock

Cykoria zamiast kawy

Z uprażonych i rozdrobnionych korzeni cykorii podróżnik (Cichorium intybus) uzyskuje się bezkofeinowy napój, który smakuje podobnie jak kawa inka. Ma wiele cennych właściwości prozdrowotnych, m.in. obniża poziom cholesterolu, a także pomaga zachować smukłą linię, bo utrudnia wchłanianie tłuszczów, przyspiesza ich spalanie oraz zmniejsza apetyt.

Fot. Shutterstock

nagietek - Fot. Shutterstock

Nagietek zamiast szafranu

Dawniej nagietek (Calendula officinalis) nazywany był różą szafranową, bo jego pomarańczowymi płatkami, czyli kwiatkami języczkowymi, zastępowano drogie słupki krokusa siewnego. Warto do tego wrócić i zabarwiać nim np. ryż lub ciasto, bo m.in. unieszkodliwia groźne dla zdrowia utleniacze.

Fot. Shutterstock

dereń - Fot. Wikimedia commons

Dereń jak oliwki

Marynata z derenia jadalnego (Cornus mas) niemal tak samo smakuje jak z oliwek, z tym że derenia się nie dryluje, bo ma miąższ zrośnięty z pestkami. Przepis: Rozcieńcz 300 ml octu w takiej samej ilości wody. Zalej nim pół kilograma zielonych owoców, dodaj 2 łyżeczki soli i 4 cukru, 10 goździków, 3 liście laurowe oraz 10 ziaren pieprzu i wolno doprowadź do wrzenia (już po krótkim gotowaniu dereń się rozpada!). Marynatę wlej do małych słoików i pasteryzuj je przez mniej więcej 10 min.

Fot. Shutterstock

 

Warto wiedzieć

Niektóre opisane produkty kupimy np. w sklepach zielarskich. Suszone płatki nagietka kosztują ok. 3 zł/10 g, suszone owoce miechunki peruwiańskiej - ok. 9 zł/10 dag, a korzeń cykorii podróżnik - ok. 7 zł/10 dag. Natomiast koszyczki słonecznika oraz owoce nasturcji i derenia można zbierać jedynie w ogrodach.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Zioła na stres
Rośliny na przeziębienie
Kapusta

Skomentuj:

Polskie kapary, oliwki i rodzynki

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej