Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Urlopowe podlewanie kwiatów - sprawdzone sposoby

AG, Aldona Zakrzewska

Co zrobić, by kwiaty doniczkowe przeżyły nasz urlop? Zobaczcie sprawdzone sposoby na zdalne podlewanie kwiatów podczas urlopu.

Wszystkie kwiaty należy zgromadzić w półcienistym miejscu. Stworzą korzystny, wilgotny mikroklimat - Fot. Łukasz Zandecki / AG

Podlewanie roślin na urlopie - praktyczny poradnik

Dłuższy wyjazd domowników to trudny okres dla kwiatów doniczkowych, często pozostawianych samym sobie bez zapasu wody, w nie wietrzonych wnętrzach. Aby nasz urlop wyszedł im na zdrowie, najprościej wręczyć klucze do mieszkania (i konewkę) sąsiadom. Koniecznie wraz z instrukcją, jak podlewać rośliny - może im bowiem zaszkodzić zarówno zbyt mała ilość wody, jak i jej nadmiar.

Jeżeli jednak jesteśmy skazani na własne siły, pamiętajmy, że kwiaty lubią spędzać urlop w grupie, a nie osobno - dzięki wodzie parującej z liści powstaje wówczas wilgotny mikroklimat i ziemia w doniczkach wolniej wysycha. Dlatego przed wyjazdem na wakacje warto przenieść je w jedno, najlepiej półcieniste, miejsce. Osoby często wyjeżdżające powinny też zapewnić swym roślinom (najlepiej już w trakcie wiosennego przesadzania) tzw. podłoże urlopowe, utrzymujące optymalną wilgotność nawet przy rzadkim podlewaniu. Może to być uniwersalna ziemia dla roślin doniczkowych wymieszana z preparatem zatrzymującym wodę (np. Terra Cotem, Super Absorbent), kupionym w sklepie ogrodniczym. Dobrym pomysłem jest tez automatyczna konewka, która samoczynnie podleje rośliny aż w 36 doniczkach, i to w wybranym przez nas czasie! Włącznik wbudowany w transformator uruchomi ją codziennie (na jedną minutę), dostarczając do doniczek stałe, określone przez nas porcje wody. Urządzenie można kupić w centrum ogrodniczym w wersji podłączonej do kranu albo do pojemnika z wodą. Najważniejszy jest jednak odpowiedni zapas wody; im dłuższy wyjazd, tym większe powinno być naczynie, z którego kwiaty będą mogły ją czerpać.

Urlopowe podlewanie - Fot. Shutterstock

Kąpiel w wannie, czyli nawadnia roślin podczas urlopu

Przed wyjazdem mocno podlewamy rośliny i zwilżamy ich liście. Najlepiej wstawić je wszystkie do wanny i urządzić im porządny prysznic letnią wodą, tak by solidnie zmoczyć zarówno podłoże, jak i całe rośliny. Jeżeli w łazience jest okno, pozostawmy kwiaty w wannie aż do naszego powrotu z wakacji.

 

DEKORACYJNE POIDEŁKA Ceramiczne poidełka w górnej części z otworem pokryte są szkliwem. Dolny odcinek, który wbija się w ziemię, jest porowaty. Gdy wlejemy wodę, sączy się ona do podłoża przez kilka dni. Podobnie działające szklane lub plastikowe kule mają długą wąską nóżkę z otworem na końcu. Napełnia się je, odwraca i wbija w ziemię. Cena 5-20 zł za sztukę w zależności od materiału i wielkości. Dostępne w wielu sklepach ogrodniczych. - Fot. Set Rechner

Ceramiczne poidełka

DEKORACYJNE POIDEŁKA Ceramiczne poidełka w górnej części z otworem pokryte są szkliwem. Dolny odcinek, który wbija się w ziemię, jest porowaty. Gdy wlejemy wodę, sączy się ona do podłoża przez kilka dni. Podobnie działające szklane lub plastikowe kule mają długą wąską nóżkę z otworem na końcu. Napełnia się je, odwraca i wbija w ziemię. Cena 5-20 zł za sztukę w zależności od materiału i wielkości. Dostępne w wielu sklepach ogrodniczych.

BUTELKA Z WODĄ Napełnioną wodą butelkę zakręcamy (w nakrętce robimy dziurkę), odwracamy i wkładamy w podłoże. Woda sączy się powoli w miarę wysychania ziemi. Na rynku dostępne są też specjalne zakrętki z sączkiem. Cena ok. 10 zł/6 sztuk, Jula. - Fot. Anna Białek

Odwrócona butelka lub specjalna bańka pomoże podlać rośliny doniczkowe podczas urlopu

W ziemię wtykamy odwróconą do góry dnem butelkę z wodą lub specjalne, kupione w sklepie poidełko (np. szklaną bańkę). Można też zagłębić w podłożu, tym razem dnem do dołu, nieszkliwione gliniane naczynie (np. niewielką doniczkę z zatkanym otworem odpływowym) lub ceramiczny rożek kupiony w sklepie ogrodniczym. Woda będzie się stopniowo przesączać do ziemi przez porowate ścianki.

BUTELKA Z WODĄ Napełnioną wodą butelkę zakręcamy (w nakrętce robimy dziurkę), odwracamy i wkładamy w podłoże. Woda sączy się powoli w miarę wysychania ziemi. Na rynku dostępne są też specjalne zakrętki z sączkiem. Cena ok. 10 zł/6 sztuk, Jula.

POJEMNIK Z KAMYKAMI Doniczkę ustawiamy na kamykach (najlepiej porowatych) leżących na dnie miski z wodą. Korzenie nie sięgają do niej, wilgoć zaś podsiąka spomiędzy mokrych kamieni do podłoża. Woda w misce uzupełniana jest z butelki ustawionej do góry dnem (w butelce powstaje podciśnienie, dlatego woda wypływa powoli). - Fot. Anna Białek

Doniczka w tacy z wodą dobrze nawodni rośliny

Jeżeli na dnie doniczki jest drenaż, wstawiamy ją do płaskiego naczynia z wodą - roślina będzie "pić" przez otwór odpływowy. Żeby korzenie nie zgniły, lustro wody powinno sięgać niewiele wyżej niż warstwa drenażu. Woda będzie wolniej parować, jeżeli naczynie wyścielimy np. mchem lub tkaniną łatwo chłonącą wodę.

fot. 5 Nawadnianie roślin na urlopie. Foliowa torebka nałożona na roślinę - Fot. Krzysztof Duklas / AG

Rośliny w szklarni potrzebują mniej wody

Podlaną roślinę osłaniamy przezroczystą folią lub wstawiamy do zamykanego szklanego naczynia. Większości roślin trzeba zapewnić dostęp powietrza - zrobić w folii kilka otworów albo nieco uchylić pokrywkę. Tylko gatunki wymagające wilgotnego powietrza (np. cibora, sit, widliczki, większość paprotek) można osłonić bardzo szczelnie.

FOLIA NA DONICZCE Aby zmniejszyć parowanie wody z podłoża, doniczkę możemy owinąć folią. Wcześniej roślinę podlewamy, a w folii robimy kilka dziurek, by ułatwić dostęp powietrza do korzeni. Roślinę ustawiamy w cienistym miejscu. Ten sposób jest skuteczny przez 3-4 dni, w zależności od temperatury otoczenia i wielkości rośliny. - Fot. Anna Białek

Folia na doniczce

Aby zmniejszyć parowanie wody z podłoża, doniczkę możemy owinąć folią. Wcześniej roślinę podlewamy, a w folii robimy kilka dziurek, by ułatwić dostęp powietrza do korzeni. Roślinę ustawiamy w cienistym miejscu. Ten sposób jest skuteczny przez 3-4 dni, w zależności od temperatury otoczenia i wielkości rośliny.

Fot. 3. Nawadnianie roślin na urlopie. Hydrożel wymieszany z glebą utrzymuje wilgoć - Fot. Krzysztof Duklas / AG

Preparaty magazynujące wilgoć w doniczkach

Podłoże mieszamy z absorbentem mineralnym lub specjalną odżywką. Preparaty te magazynują wodę, a potem stopniowo ją oddają, w miarę wysychania podłoża. Dzięki nim ziemia w doniczce nawet dwa razy dłużej zachowuje wilgotność. W ziemię można też wetknąć tabletki nawozowe z mineralnym stabilizatorem wilgoci.

Jaką doniczkę samopodlewającą się wybrać?

Knot zanurzony w wodzie

W ziemi umieszczamy koniec knota z łatwo nasiąkającego, grubego sznura (np. konopnego, sizalowego). Drugi koniec zanurzamy w naczyniu z wodą ustawionym wyżej niż doniczka. Po knocie woda będzie stopniowo przesiąkać do podłoża. Aby wolniej parowała, sznur warto owinąć folią na całej długości.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Podlewanie na balkonie
Jak podlewać rośliny doniczkowe?
Inteligentne donice - efektowne, praktyczne, samoobsługowe

Skomentuj:

Urlopowe podlewanie kwiatów - sprawdzone sposoby

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej