Rabata w odcieniach purpury
Kolor symbolizujący władzę i bogactwo, tak materialne, jak i duchowe, zachwyca wielością odcieni. A rośliny utrzymane w takiej tonacji tworzą na rabatach iście królewskie kompozycje.
Purpura kojarzy się z władzą, ponieważ uzyskanie tego koloru wymagało bardzo rzadkich i drogich barwników, na co pozwolić mogli sobie jedynie możnowładcy. W naturze taka barwa jest zasługą antocyjanów. Barwniki te dają różne efekty w zależności od odczynu w tkankach roślin. Przy kwaśnym płatki, liście lub pędy są czerwone albo różowe, ale przy zasadowym te same części roślin zawierające antocyjany będą fioletowe. Odcienie wspaniale ze sobą współgrają, o czym warto pamiętać, komponując letnią rabatę. Co ciekawe, u niektórych roślin kolor jest przynależny do gatunku, u innych jest cechą odmiany uzyskanej w wyniku hodowli. Zwykle nie możemy go sami zmienić, ale są wyjątki. Zatem różowe kwiaty hortensji ogrodowej staną się niebieskie, gdy dodamy ałunu (podniesiemy pH), a niebieskie niezapominajki na mocno kwaśnej glebie się zaróżowią. Tworząc rabaty w tej palecie barw, korzystajmy z bogactwa różnych grup: bylin, krzewów i roślin jednorocznych.
Rośliny łatwe wuprawie
Przedstawione tutaj gatunki jednoroczne, jak kosmos i aster chiński, a także długowieczne byliny o różnej wysokości i pokroju oraz rośliny bulwiaste, jak dalia, nie mają dużych wymagań. Sadzimy je w przeciętnej glebie o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym, dbamy o podlewanie i nawozimy mieszanką dla roślin kwitnących.
Skomentuj:
Rabata w odcieniach purpury