Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Projekt rabaty w fioletach

MAŁGORZATA WÓJCIK

Rabata w fioletach - plan nasadzeń
Rabata w fioletach - plan nasadzeń
Infografika: Małgorzata Wójcik
Wszystkie rosnące na tej rabacie gatunki będą rosły najbardziej okazale w zacisznym i ciepłym miejscu. Byliny posadzono w dużych, nieregularnych kępach. Na tle żywozielonego, strzyżonego żywopłotu dobrze widać pokrój i barwę roślin. Dominują chłodne kolory.

Z tyłu rabaty rosną wysokie przegorzany o kulistych niebieskich kwiatostanach. Obok nich - kępa wysokiej bokkonii sercowatej o dużych szaroniebieskich liściach (bylina ekspansywna, może osiągać nawet 2 m wysokości) i wiązówki błotnej (Filipendula ulmaria). Towarzyszą jej dwie kępy ciemnofioletowej szałwii 'Mainacht' oraz kępa jasnofioletowych dzwonków kremowych 'Pritchard's Variety', które dorastają do 75 cm wysokości.

Z przodu znajduje się kępa akantu kłującego o dużych fioletowych kwiatostanach. Dwie kępy kocimiętki - jasna 'Dawn to Dusk' i ciemna

'Walker's Low' - zostały oddzielone od siebie ciemnobrunatnym rozchodnikiem 'Matrona'. Dla kontrastu między fioletami umieszczono kępę żółtego srebrzenia.

Czy wiesz, że...

Pomiędzy bylinami w słonecznym i osłoniętym miejscu warto sadzić aromatyczne zioła, takie jak rozmaryn, szałwia oraz tymianek.

CO MOŻNA ZMIENIĆ

Nie wszystkie odmiany rosnące na tej rabacie są łatwo dostęp- ne na polskim rynku. W zamian na brzegu można posadzić lawendę (Lavandula) lub kocimiętkę Faassena (Nepeta ×faassenii); na biało kwitnie odmiana kocimiętki 'Alba'. Akant zastąpmy dyptamem jesionolistnym (Dictamnus albus). Popularnym ciemnym rozchodnikiem jest rozchodnik karpacki 'Vera Jameson'. Natomiast rośliną podobną do przegorzanu jest mało wymagający mikołajek płaskolistny (Eryngium planum). Ładnym i wysokim dzwonkiem, dobrze prezentującym się pośród bylin, jest dzwonek brzoskwiniolistny (Campanula persicifolia).

Rozchodnik karpacki 'Vera Jameson'

Dzwonek brzoskwiniolistny

Lawenda wąskolistna

Mikołajek płaskolistny

Kocimiętka 'Alba'

Dyptam jesionolistny

ROŚLINY NA RABACIE

1. Przegorzan pospolity (Echinops ritro)

2. Bokkonia sercowata (Macleaya cordata)

3. Wiązówka błotna (Filipendula ulmaria)

4. Dzwonek kremowy (Campanula lactiflora) 'Pritchard's Variety'

5. Szałwia omszona (Salvia nemorosa) 'Mainacht'

6. Akant kłujący (Acanthus spinosus)

7. Kocimiętka (Nepeta) 'Dawn to Dusk'

8. Rozchodnik (Sedum telephium) 'Matrona'

9. Srebrzeń (Argyranthemum frutescens)

10. Kocimiętka (Nepeta) 'Walker's Low'

Skomentuj:

Projekt rabaty w fioletach