Rośliny w odcieniach błękitu i fioletu - w stylu śródziemnomorskim
Fioletowe kwiaty? Kwitnące zioła to nieodłączny element rozgrzanych słońcem zakątków śródziemnomorskich i romantycznych ogrodów angielskich. Przywołują wspomnienia z wakacji. Zatrzymajmy te wspomnienia we własnym ogrodzie - wśród rabat wypełnionych kępami wonnych ziół, delektując się zapachem lawendy i szałwii
Fioletowe kwiaty
Warto mieć w ogrodzie zakątek, w którym poczujemy pełnię lata . Oprócz dobrze znanej lawendy i szałwii można wykorzystać inne rośliny o podobnych wymaganiach i kolorystyce, takie jak delikatne kocimiętki i coraz modniejsze perowskie.
Fioletowe kwiaty ogrodowe
Lawendę najlepiej sadzić po kilka sztuk, na brzegach rabat lub pomiędzy kamieniami suchych murków. W większych ogrodach możemy ulokować ją wzdłuż ścieżek, utworzyć z niej obwódkę rabat lub niski żywopłot. W sklepach znajdziemy wiele odmian różniących się wysokością, wielkością kwiatostanów i intensywnością zabarwienia. Do najpopularniejszych należą fioletowe 'Hidcote Blue', 'Munstead', 'Dwarf Blue' oraz biała 'Alba'.
Fioletowe kwiaty podobne do lawendy
Coraz większą popularnością ze względu na intensywnie fioletowe kwiaty cieszy się bylinowa szałwia omszona (Salvia nemorosa). Jej kępy o wyprostowanych niczym kandelabry kwiatostanach (40-60 cm) pojawiają się od czerwca do sierpnia. Do najpiękniejszych odmian należą klasyczna, mocno fioletowa 'Superba', żywoniebieskie: 'Amethyst', 'Mainacht' i 'Lubecca', a także ciemnofioletowa 'Ostfriesland'. W szkółkach znajdziemy również odmiany o kwiatach różowych - 'Rose Queen' i 'Rosenwein' oraz białych - 'Adrian'. Wszystkie odmiany szałwii omszonej (liście, jak i łodygi roślin) wydzielają ciekawy aromat przypominający zapach owoców czarnej porzeczki.
Poza tym ze względu na piękne fioletowe kwiaty warto uprawiać szałwię łąkową (Salvia pratensis), zaś z uwagi na wysokość - szałwię muszkatołową (S. sclarea), która jest okazałą byliną dorastającą do 1 m.
Kocimiętka: Na słonecznych ciepłych rabatach wspaniale sprawdza się kocimiętka Faassena (Nepeta x faassenii). Ta atrakcyjna bylina w pełni kwitnienia przypomina nieco lawendę. Ma drobne, szarozielone liście i tworzy poduchowate kępy. Kwitnie wyjątkowo obficie, wydając latem (czerwiec - wrzesień) niezliczoną ilość drobnych fioletowych kwiatków. Najpopularniejszą odmianą jest wysoka 'Six Hills Giant' (90 cm). Mniej miejsca potrzebuje niższa (30-50 cm) kocimiętka Mussina (Nepeta mussini).
Perowskia: Kiedy lato ma się już ku końcowi (sierpień - wrzesień), zakwita perowskia łobodolistna (Perovskia atriplicifolia) 'Blue Spire' i mniejsza 'Little Spire'. Posadzone w dużej masie rośliny te dają wspaniały efekt podobny jak łany lawendy.
Ich delikatne srebrzyste ulistnienie o gorzkawym, żywicznym aromacie wspaniale kontrastuje się z szerokimi wiechami intensywnie fioletowych kwiatków. Z czasem perowskie rozrastają się w szerokie i wysokie (120 cm), malowniczo przewieszające się kępy. Efektownie prezentują się posadzone przy żwirowych lub kamiennych ścieżkach. Doskonale komponują się z kwitnącymi o tej samej porze jeżówkami purpurowymi (Echinacea purpurea) i rudbekią błyskotliwą 'Goldsturm'.
Fioletowe kwiaty- uprawa
Lawenda, szałwia, perowskia i kocimiętka mają zbliżone wymagania. Warto sadzić je w miejscach w pełni nasłonecznionych i ciepłych, osłoniętych od wiatru. Najlepiej rosną na glebach umiarkowanie żyznych i bardzo przepuszczalnych, o neutralnym lub zasadowym odczynie. Na wzrost roślin korzystnie działa domieszka wapnia lub dolomitu.
Po przekwitnięciu kwiatostany lawendy, szałwii lekarskiej i kocimiętki przycinamy wraz z kilkoma parami liści, nadając roślinom półkulisty kształt. Podobnie traktujemy szałwię omszoną, choć by zakwitła ponownie, warto ściąć pędy aż do samej ziemi. Na wiosnę skracamy przemarznięte pędy lawendy i szałwii lekarskiej. Martwe gałązki wycinamy w całości. Pędy perowskii na ogół przemarzają, dlatego wiosną ścinamy je nisko, 10 cm nad ziemią.
Co pasuje do fioletowych kwiatów?
Ogród środziemnomorski
Nieodłącznym elementem śródziemnomorskich ogrodów są również zimozielone krzewy. Lawendy i szałwie wspaniale wyglądać będą na tle ciemnej zieleni strzyżonych w kule bukszpanów, a także laurowiśni bądź mahonii. Wczesnym latem nasz śródziemnomorski zakątek mogą urozmaicać kosaćce bródkowe typowe dla ogrodów Południa.
Ogród angielski
Niebo na rabacie - najpiękniejsze niebieskie kwiaty
- Więcej o:
Zimozielone - jak je pielęgnować?
Srebrne rośliny [Przegląd roślin]
Rozchodniki - majestatyczna ozdoba rabat i skalniaków
Projekty ogrodów - rabata w stylu śródziemnomorskim
Czym jest poplon? Jakie rośliny poplonowe wykorzystać w ogrodzie?
Z czym łączyć wrzosy na tarasie? Kompozycje na taras i balkon
Które byliny żyją najdłużej?
Kruszyna pospolita (Frangula alnus) uprawa. Ciekawe odmiany