Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Cytryna. Uprawa i pielęgnacja

dr Magdalena Narkiewicz, biolog
WIOSNA: Coraz dłuższe dni sprawiają, że na gałązkach pojawiają się nowe liście, a wraz z nimi białe słodko pachnące kwiaty (ok. 3 cm średnicy). - Fot. Mak Media Agency

Czy zimą można czuć się jak pod niebem Italii? Oczywiście, że tak. Nawet przez cały rok. Wystarczy, że w donicach złocą się owoce cytryn i pachną ich kwiaty.

Cytryna roślina - pochodzenie

Cytryna pochodzi z południowo-wschodniej Azji. Jest niedużym (do 5 m) drzewkiem, atrakcyjnym ze względu na wiecznie zielone liście i kwiaty o upajającej woni i oczywiście pełne soku złociste owoce. Roślina nie jest jednak odporna na mrozy, więc w rejonach o zimnym klimacie od wieków uprawiano ją w pojemnikach. Od wiosny do jesieni okazy o mocno przycinanych koronach zdobiły dziedzińce i ogrody, a zimowały w oranżeriach. Nie trzeba jednak być posiadaczem szklarni, żeby zbierać własne cytryny – na zimowe lokum dla drzewek nadaje się np. jasny, chłodny korytarz lub weranda.

Cytryna roślina - kwiaty i owoce

Kiedy dojrzewają cytryny? Przez.. cały rok! Poza tym dojrzałe, złociste owoce długo utrzymują się na gałęziach. O dziwo, jednocześnie obok nich rozkwitają kwiaty.
Jeśli jest za zimno, za ciemno albo za sucho, roślina traci liście, kwiaty oraz zawiązki owoców i przechodzi w stan spoczynku. Kiedy jednak warunki się poprawiają, od razu znowu rozpoczyna kwitnienie.
W naszym klimacie zwykle najwięcej pąków kwiatowych pojawia się na gałęziach wiosną. Jeśli są zbyt liczne, opadają i pozostaje tylko tyle zawiązków, ile roślina zdoła wyżywić. W gorącym klimacie owoce dojrzewają po trzech miesiącach, a na okazach w mieszkaniu – dopiero po roku.

Cytryna - uprawa na tarasie lub parapecie

Żeby dochować się plonów, cytrynę trzeba odpowiednio dokarmiać (np. nawozem do roślin kwitnących) i dbać, aby ziemia była zawsze lekko wilgotna. Ważny też jest jej odczyn – powinien być lekko kwaśny (pH 6-6,5), bo tylko wtedy korzenie mogą przyswajać wszystkie potrzebne im związki pokarmowe.
Cytryny wiążą owoce zapylone własnym pyłkiem, ale ponieważ w domu nie ma wiatru ani owadów, warto go przenosić na słupki np. pędzelkiem. No i jeśli chcemy mieć szybko kwiaty, nie ścinajmy wierzchołków pędów, bo to opóźnia zawiązywanie się pąków.

Cytryna roślina - rozmnażanie

Drzewko można uzyskać z pestki. Wyjętą z dojrzałego owocu od razu posadźmy w wilgotnej, torfowo-piaszczystej ziemi. W temperaturze około 23°C kiełek powinien ukazać się po 3-4 tygodniach. Roślina zakwitnie i wyda owoce po 5-7 latach.

Cytryna roślina - cena

Ww sklepach ogrodniczych bez problemu dostaniemy polską odmianę 'Citrus ponderosa' nazywaną skierniewicką. Można ją uprawiać w donicy. Nie ma dużych wymagań i dorasta do 1,5 m. Ma duże owoce mniej kwaśne od tych cytryn dostępnych w sklepach spożywczych.  Jak wszystkie cytrusy lubi słońce, ale poradzi sobie  w półcieniu . Cena , 28 zł

 

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Zdrowie z natury: owoce pełne witamin
Cytrusy z doniczki. Jak uprawiać cytrusy w domu?
Z cytrusami na szkodniki [Porada eksperta]

Skomentuj:

Cytryna. Uprawa i pielęgnacja

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej