Cytrusy z doniczki. Jak uprawiać cytrusy w domu?
Drzewko cytrynowe sprawi, że w domu poczujemy się jak w słonecznej Italii. W dodatku rodzi nieskażone chemią owoce, zdrowsze od tych sklepowych.
Drzewko cytrynowe w domu
Kwiaty roślin z rodzaju cytrus (Citrus) nie są zbyt dorodne (o średnicy ok. 2 cm) i składają się z kilku płatków. Rozwijają się jednak w dużej liczbie i o dowolnej porze roku. A do tego roztaczają wspaniały zapach.
Cytrusy łatwo zawiązują owoce, nie wymagając przenoszenia pyłku z innych pokrewnych roślin (są samopylne - wyjątek to obcopylne odmiany mandarynek). Jeden okaz potrafi jednocześnie tworzyć kwiaty, małe zielone zawiązki oraz dojrzałe owoce.
Drzewko cytrusowe w domu
W doniczkach mogą rosnąć wszystkie gatunki cytrusów. Najobficiej kwitną i owocują wytrzymałe mandarynki kalamondyny pochodzące od kumkwata.
Kumkwat jest zaliczany obecnie do rodzaju Fortunella, chociaż dawniej też należał do cytrusów. Łatwo go rozpoznać po niewielkich jajowatych owocach. Tworzy je licznie, nie rośnie zbyt silnie, więc jest jednym z najlepszych gatunków do uprawy w donicy.
Mniej owoców, za to znacznie większych, tworzy cytryna zwyczajna. Rekordzistką jest jej odmiana 'Ponderosa' (zwana też skierniewicką), która nawet na parapecie rodzi okazałe, blisko kilogramowe owoce. Domowe egzemplarze zwykle zdrowo rosną bez zabiegów ochronnych, więc śmiało można jeść ich skórkę (w owocach ze sklepu zawiera ona sporo chemii).
Na zdjęciu powyżej: MŁODE GAŁĄZKI CYTRYNY są dosyć wiotkie. Jeśli ich nie przycinamy, to oplatamy je wokół podpórki.
DRZEWKA CYTRUSOWE KWITNĄ o różnych porach roku
Na zdjęciu powyżej: DRZEWKA CYTRUSOWE KWITNĄ o różnych porach roku. Wystarczy kilka ich kwiatków, by pokój wypełnił się słodkim aromatem.
Drzewko cytrynowe - uprawa
Cytrusom wystarcza typowa ziemia do kwiatów i nieduża głęboka donica z otworami w dnie.
Młode rośliny przesadzamy każdej wiosny, a starsze - co drugi rok, do niewiele większego pojemnika. Dużym okazom na początku sezonu wymieniamy wierzchnią warstwę ziemi. Ponadto co 3-4 lata robimy stożkowate nacięcia przy brzegu doniczki, usuwając część bryły korzeniowej. Otwory zasypujemy nową ziemią, by mogły powstać młode korzenie.
Wiosną cytrusom skracamy pędy. Jeśli chcemy utworzyć drzewko, przez 2-3 lata usuwamy boczne odrosty na głównym pędzie, a na jego szczycie kształtujemy koronę, regularnie przycinając jej gałązki.
- Światło: Cytrusy potrzebują go dużo, zwłaszcza w wysokiej temperaturze. Gdy wiosną wzrośnie ona powyżej 10°C, po zahartowaniu ustawiamy roś-liny na zewnątrz w słonecznym lub półcienistym miejscu albo w jasnym pomieszczeniu, na parapecie czy przy oknie. Zimą też nie powinno im brakować światła, by nie straciły liści.
- Temperatura: Upały cytrusom nie szkodzą. Ważne jest natomiast, by rośliny zimą stały w chłodzie (4-10°C) i były chronione przed mrozem. W cieple mocno się osłabiają, tracą liście, chorują i później nie kwitną.
- Podlewanie: Podczas wzrostu pędów i zawiązywania się pąków kwiatowych podłoże powinno być stale lekko wilgotne. Nadmiar wody usuwamy z podstawki, bo zalane korzenie gniją. Zimą, gdy jest chłodno, podlewanie ograniczamy, nie pozwalając, by ziemia całkiem wyschła.
- Wilgotność powietrza: Cytrusy lubią zraszanie miękką (np. przegotowaną) wodą, zwłaszcza gdy w domu jest sucho i ciepło. Szczególnie łatwo zasychają niezdrewniałe zielone pędy.
Nawożenie: Od kwietnia do września zasilamy cytrusy nawozem wieloskładnikowym lub biohumusem.
Pachnące kwiaty doniczkowe. 10 najpiękniej pachnących roślin domowych
Rozwój owoców cytryny
Na zdjęciu powyżej: ROZWÓJ OWOCÓW trwa wiele miesięcy, a dojrzałe mogą długie tygodnie wisieć na gałęziach, także gdy wokół nich ukazują się nowe kwiaty.
Drzewko cytrynowe w doniczce - uprawa, problemy
Kilkuletni okaz ładnie rośnie, ale nie zakwita - zapewne uprawiamy siewkę, która zawiąże pąki dopiero po wielu latach. Warto na niej zaszczepić gałązkę z owocującego już okazu.
Roślina tworzy pojedyncze kwiaty - zdarza się to, gdy zimuje w cieple.
Trzeba wstawić ją do chłodu.
Liście żółkną i opadają - cytrus został przesuszony lub zimą miał za ciepło, a wówczas często atakują go przędziorki. Musimy poprawić mu warunki, a szkodniki zwalczyć, np. preparatem Agricolle Spray.
Liście, choć zielone, opadają, pędy czernieją - ziemia była za wilgotna. Taką roślinę trudno uratować.
Do cytrusów należą:
- cytron (C. medica),
- mandarynka (C. reticulata),
- pomelo (C. maxima),
- cytryna zwyczajna (C. limon),
- grejpfrut (C. paradisi),
- pomarańcza słodka (C. sinensis)
- i kalamondyna (C. mitis).
Na zdjęciu powyżej: CYTRON - RĘKA BUDDY ma trzy lub kilkanaście "palców" bez miąższu i wspaniale pachnie.
Drzewko cytrynowe- nasiona czy sadzonki?
Popularne kalamondyny, mandarynki i cytryny kupimy w centrach ogrodniczych i kwiaciarniach, natomiast bardziej oryginalne, np. "rękę Buddy" lub kalamondynę 'Variegata' o zielono-białych liściach - raczej w sklepach internetowych (np. cytrusowe.otwarte24.pl, naszecytrusy.pl, cytrusik.pl). Jednak wiele osób wysiewa nasiona cytrusów w doniczkach. Siewki szybko kiełkują i rosną, ale kwitną dopiero w wieku ok. 10 lat, a owoce mogą się okazać niesmaczne. W takim wypadku późną wiosną lub latem roślinę warto zaszczepić. Mogą się na niej przyjąć nawet gałązki znajdowane w wystawionych w sklepie skrzynkach z owocami. Owocują już 2-3 lata po szczepieniu.
Drzewko cytrynowe - cena
Sadzonki kosztują ok. 20 zł, drzewka od 60 do ponad 100 zł.
Drzewko cytrynowe - właściwości
Owoce cytrusów zawierają kwas cytrynowy i dużo witamin: A, B i C (najwięcej wit. C, bo 50-80 mg/100 g, mają cytryna i grejpfrut), są też bogate w substancje bakterio- i grzybobójcze. Zwiększają odporność, zmniejszają ryzyko zawału, nowotworów i cukrzycy. Słodkie cytrusy zwykle jemy na deser, a kwaśną cytrynę dodajemy do potraw i napojów. Warto pamiętać też, że sok cytryny: rozcieńczony wodą leczy podrażnione gardło wcierany w skórę usuwa przebarwienia i ją wygładza zastosowany jako płukanka do włosów nadaje im połysk i miękkość zapobiega powstawaniu zapachu potu tłumi uczucie głodu pomaga usunąć z ubrań plamy z owoców.
Herbata z cytryną
Na zdjęciu powyżej: CYTRYNĘ LEPIEJ DODAWAĆ do lekko ostudzonej herbaty, by we wrzątku nie powstawały szkodliwe związki glinu, który może znajdować się w herbacie. Ponadto w wysokiej temperaturze owoc szybko traci witaminę C. Cytrynę najlepiej więc jeść na surowo.
Cytrusy - uprawa w gruncie
W naszym kraju jest możliwa tylko w przypadku krewniaka cytrusów - poncyrii, czyli pomarańczy trójlistkowej (Poncirus trifoliata). Może ona rosnąć w ogrodzie w ciepłych rejonach kraju.
- Więcej o:
Protea królewska - uprawa i pielęgnacja
Jak kwitnie zamiokulkas?
Zamiokulkas — jaka ziemia będzie najlepsza i dlaczego?
Zamiokulkas — jaką doniczkę wybrać? Poradnik
Zamiokulkas żółknie: co robić i dlaczego tak się dzieje?
Jesienne cebulki kwiatowe - które z nich warto posadzić w ogrodzie?
Kalatea nie podnosi liści na noc — co zrobić? Poradnik
Przelana monstera — jak ją uratować?