Wiosna w domu
Kiedy wreszcie rozwiną się pąki na drzewach? Niecierpliwi mogą ściąć kilka pędów, wstawić je do wody, a gdy zakwitną - udekorować nimi mieszkanie.
W naszym klimacie drzewa i krzewy liściaste zapadają w zimowy sen, dzięki czemu mogą przetrwać nawet silne mrozy. Na ogołoconych gałęziach pozostają jedynie osłonięte łuskami pąki z drzemiącymi w środku zawiązkami kwiatów i liści. Na przedwiośniu łatwo je jednak skłonić, by obudziły się w domu – wystarczy je, jak mawiają ogrodnicy, podpędzić.
Jeżeli gałązki zetniemy jesienią lub na początku zimy, to znajdujące się na nich pąki raczej się nie rozwiną, nawet w ciepłym pomieszczeniu. W tym okresie drzewa i krzewy są bowiem jeszcze głęboko uśpione. Pąki na ściętych gałązkach trudno obudzić, zwłaszcza gdy jesień była ciepła, a zima późna. Jednak już od połowy stycznia sytuacja się zmienia – ogrodowe rośliny zdążyły się na tyle wychłodzić, że są gotowe do pobudki. Na ich pełny rozwój w wazonie musimy jednak czekać około trzech tygodni (patrz ramka). Ale im bliżej wiosny, tym czas ten się skraca. Jeśli pędzenie rozpoczniemy pod koniec marca, kwiaty i liście pojawią się po kilku dniach.
Z kwitnących gałązek możemy tworzyć bukiety, wianuszki i inne cuda. A potem udekorujmy nimi mieszkanie, żeby już teraz poczuć tchnienie wiosny.
Pobudka w wazonie
Przyniesionym z ogrodu gałązkom skracamy końce (pod skosem) i umieszczamy je w wazonie, w temperaturze pokojowej, najlepiej przy oknie. Do wody dodajemy odżywkę dla roślin o zdrewniałych pędach lub do kwiatów ciętych. Gdy nie mamy takiego środka, zmieniajmy jak najczęściej wodę w wazonie, za każdym razem podcinając końce pędów, aby zapobiec zatykaniu się wiązek przewodzących wodę (gdy się zatkają, pędy zaschną). A potem czekajmy, aż wypuszczą liście i kwiaty.
Co pędzić w wazonie
Na przedwiośniu w wazonie mogą zakwitnąć gałązki tylko tych drzew i krzewów, które zawiązały pąki kwiatowe przed zimą. Należą do nich: brzozy, derenie, forsycje, kasztanowce, jabłonie, klony, krzewuszki, leszczyny, migdałowce, olchy, pigwowce, porzeczki, tarniny, tawuły (gatunki kwitnące wiosną), wierzby, wiśnie. Gatunki kwitnące późną wiosną lub latem, np. jaśminowce, rozwiną tylko delikatne liście.
Skomentuj:
Wiosna w domu