Najlepsze pelargonie na balkon
Pelargonia wciąż króluje na naszych balkonach, lecz nie ma królewskich wymagań. Pelargonia urzeka urodą jako solistka i w zestawach.
Pelargonie na balkon
Pelargonia (Pelargonium), od wielu lat goszcząca w naszych domach i na balkonach, ma niezmiennie wiernych admiratorów – i to nie tylko ze względu na urodę kwiatów w bogatej gamie czerwieni, różu i bieli. Na jej korzyść przemawia wiele innych zalet – skromne potrzeby, odporność na choroby i szkodniki oraz wyjątkowo długotrwałe i obfite kwitnienie. Pelargonie na balkonie gwarantują ładny widok z okna przez wiele miesięcy, bo kwitną nieprzerwanie aż do pierwszych mrozów. Ale urodziwe są także ich liście, szczególnie efektowne u odmian rabatowych – o różnych kształtach i kolorach: w odcieniach zieleni, brązu, nawet bieli. A pelargonia pachnąca i jej odmiany pachną cytryną, brzoskwinią, czasem miętą.
Na uwagę zasługuje także ich zróżnicowany pokrój:
- pelargonie rabatowe (P. zonale) tworzą sztywne, proste pędy,
- bluszczolitne (P. peltatum) przewieszają się, „wypływając” z donic i skrzynek.
- Niezwykle efektowne są pelargonie wielkokwiatowe (P. grandiflorum), zwane też angielskimi, o wyjątkowo okazałych kwiatach i często barwnych liściach. Są jednak bardziej wymagające od pelargonii rabatowych i bluszczolistnych – przede wszystkim wymagają osłoniętego miejsca, gdyż źle znoszą kaprysy naszej aury.
Pelargonie mogą być też wdzięczną ozdobą mieszkań, zwłaszcza zimą. Za opiekę odpłacą powodzią kwiatów – a im bliżej wiosny, tym rodzą ich więcej.
Pelargonia rabatowa. Uprawa pelargonii przez cały rok
Kiedy sadzić pelargonie na balkon
Pelargonie to najbardziej popularne rośliny na balkon. W sklepach ogrodniczych dostępne są już od połowy kwietnia, ale nie należy ich wtedy sadzić na balkonie. Ze względu na ich ciepłolubność warto z sadzeniem na balkonie i tarasie czy ogrodzie poczekać do 15 maja, gdzie ryzyko przymrozków jest minimalne. Jeśli bardzo będziemy chcieli wystawić je przed tym terminem to należy je chować na noc do domu.
Pelargonia na balkonie pielęgnacja
Uprawa pelargonii
- Światło: pelargonie kochają słońce, w półcieniu słabiej kwitną.
- Gleba: podłoże dla pelargonii lub ziemia dla roślin balkonowych.
- Woda: znoszą suszę, ale najpiękniej kwitną podlewane codziennie.
- Nawożenie: co 7-10 dni nawozem dla perlagonii lub kwitnących roślin balkonowych.
- Rozmnażanie: przez wysiew albo z sadzonek. W temp. 18-20°C ukorzeniają się po 2-3 tygodniach.
Pelargonia na komary
Pelargonie odstraszają komary, a to za sprawą zawartych w liściach olejków eterycznych. Liście po zasuszeniu nadają się też do mieszanek zapachowych, czyli potpourri.
Wykorzystuje się je również w kuchni, przyprawiając nimi dania mięsne i sałatki. A intensywnie pachnące odmiany pelargonii stosuje się w przemyśle perfumeryjnym.
Skomentuj:
Najlepsze pelargonie na balkon