Najlepsze kwiaty na balkon. Jakie rośliny sprawdzą się na balkonie?
Gąszcz kwiatów, skrzynki jak kwitnący ogród... Na takim balkonie wypoczywa się najprzyjemniej. Są rośliny, które same zadbają o to, by balkon budził zachwyt. Przedstawione na zdjęciach gatunki błyskawicznie się rozrastają i kwitną cały sezon. Wszystko, czego potrzebują, to żyzna ziemia, regularne podlewanie i nawożenie.
Jak wybrać kwiaty na balkon? Piękny balkon
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na nasłonecznienie. Jeśli balkon jest dobrze nasłoneczniony, najlepiej sprawdzą się rośliny lubiące słońce, takie jak petunie, surfinie, lawenda czy pelargonie. Natomiast w półcieniu dobrze rosną fuksje, begonie, bluszcz i niecierpki, a w cieniu sprawdzą się paprocie, begonie i bluszcze.
Kolejnym ważnym aspektem są warunki pogodowe. Na wietrznych balkonach warto wybierać rośliny o silniejszych łodygach, takie jak pelargonie czy werbeny. Jeśli balkon jest osłonięty, można pozwolić sobie na delikatniejsze rośliny, na przykład surfinie czy fuksje.
Rodzaj doniczek również ma znaczenie. W wiszących donicach świetnie prezentują się rośliny pnące i zwisające, takie jak surfinie, pelargonie czy lobelie. Natomiast w skrzynkach balkonowych dobrze wyglądają petunie, begonie i werbeny.
Nie można zapomnieć o wymaganiach pielęgnacyjnych. Jeśli preferujesz rośliny łatwe w pielęgnacji, wybierz pelargonie, lawendę lub petunie. Dla osób gotowych na bardziej wymagające rośliny, dobre będą fuksje, surfinie i begonie.
Najpiękniejsze rośliny balkonowe
Najpiękniejsze rośliny balkonowe to te, które świetnie prezentują się w ograniczonej przestrzeni i są w stanie przetrwać w różnorodnych warunkach atmosferycznych. Oto kilka popularnych i pięknych roślin, które często wybierane są do dekoracji balkonów:
- Pelargonie (Geranium) - dostępne w wielu kolorach i odmianach, łatwe w pielęgnacji, kwitną przez całe lato.
- Petunie - znane z obfitych i kolorowych kwiatów, które mogą kwitnąć od wiosny do pierwszych przymrozków.
- Surfinie (odmiany wiszące petunii) - posiadają długie, zwisające pędy pokryte dużymi kwiatami; idealne do wiszących koszy.
- Begonie - oferują piękne, delikatne kwiaty i są dostępne w różnych kolorach i formach; dobrze radzą sobie w półcieniu.
- Bratki - charakteryzują się intensywnymi kolorami i są odporne na chłodniejsze temperatury; idealne na wiosenne i jesienne balkony.
- Lobelia - małe, intensywnie niebieskie lub białe kwiaty, doskonałe do wiszących koszy lub jako rośliny obwódkowe.
- Fuksja - posiadają wyjątkowe, dwukolorowe kwiaty, które pięknie prezentują się w wiszących doniczkach.
- Lawenda - przyciąga zapachem i odpornością na suszę, a jej fioletowe kwiatostany dodają uroku każdemu balkonowi.
- Milion Bells (Calibrachoa) - podobne do petunii, ale z mniejszymi kwiatami; obficie kwitną przez całe lato.
- Bazylia - nie tylko przydatna w kuchni, ale także atrakcyjna dzięki swoim zielonym lub purpurowym liściom i białym kwiatom.
Rośliny na balkon
Surfinia czyli petunia kaskadowa. Barwne kwiaty na balkon
Surfienie, to chyba najokazalsze z kwiatów balkonowych. Oprócz typowych odmian o kwiatach barwy cyklamenowej są także ciemno- i jasnofioletowe, białe, a ostatnio także jasnożółte i czerwone. Niektóre (głównie fioletowe) przyjemnie pachną. Surfinie dobrze rosną w słońcu (ewentualnie w lekkim półcieniu) i w żyznej ziemi. Uwaga, wymagają częstego nawożenia - najlepiej specjalnym nawozem do surfinii - i podlewania - podczas upałów nawet dwa razy dziennie! Raz zasuszona surfinia często pada ofiarą szkodników i chorób grzybowych. Źle znosi silne opady i wiatr, nie nadaje się więc na wysoko położone, nieosłonięte balkony.
Fot. Cohen
Kwiaty balkonowe. 10 hitów wśród roślin doniczkowych na balkon
Pelargonia bluszczolistna
To jej zawdzięczają urodę balkony domów w Szwajcarii czy Niemczech. U nas także jest coraz bardziej popularna. Tworzy bujne kaskady, nie śmieci przekwitłymi kwiatami i sprawdza się również w półcienistych miejscach. Wprawdzie kwitnie tam mniej intensywnie, ale i tak jest dekoracyjna dzięki lśniącym, ciemnozielonym liściom. Mniej wrażliwa na przesuszenie podłoża od innych roślin balkonowych. Uwaga, ma dość kruche pędy.
Pelargonie - kwiaty balkonowe lubiące słońce
Najpopularniejsze są pelargonie rabatowe o krzaczastym pokroju. Zaraz za nimi w rankingu znajdują się odmiany bluszczolistne o zwisających pędach oraz dostojne pelargonie angielskie o dużych kwiatach i pochodzące od nich drobnokwiatowe odmiany z serii Angeleyes. Dominują kwiaty o wielu odcieniach różu i czerwieni. To rośliny wytrzymałe i dobrze znoszące krótkotrwałe niedobory wody. Tylko angielskie arystokratki wymagają starannej opieki i regularnego dokarmiania pożywkami z fosforem i potasem. Pelargonie najlepiej rosną w miejscach słonecznych i w żyznym podłożu. Na zewnątrz wystawiamy je w maju, a pod dach zabieramy w październiku. Powinny tam mieć sporo światła i niezbyt wysoką temperaturę (ok. 15°C). Rozmnażamy je z sadzonek w lutym lub sierpniu.
Bidens, czyli uczep rózgowaty
Inaczej złoty deszcz - ta potoczna nazwa doskonale oddaje wygląd uczepu. Niech was tylko nie zmyli niepozorny wygląd sprzedawanych w sklepie sadzonek! Po kilku tygodniach przeobrażą się w prawdziwą złotą kaskadę. Szybko się rozrastają, więc w skrzynce o metrowej długości zmieszczą się dwie, góra trzy rośliny. Uczep kocha słońce. Podlewamy go tak, by ziemia nie wysychała. Niestraszny mu wiatr i deszcz
Lobelia przylądkowa, inaczej stroiczka
Ta piękna jednoroczna roślina ma drobne, ale bardzo liczne niebieskie, fioletowe rzadziej białe lub różowe kwiatki, które zdobią skrzynki aż do jesieni. Oprócz lobelii o wzniesionych pędach dorastających do 10-20 cm, są też bardzo atrakcyjne odmiany o długich zwisających pędach. Podstawą ich pielęgnacji jest regularne podlewanie . Palące słońce szybko wysusza ziemię w doniczkach co może doprowadzić do przedwczesnego zaschnięcia rośliny.
Wszystkie lobelie to amatorki półcienia i stale wilgotnej ziemi. Ładnie wyglądają zarówno w kompozycjach w skrzynkach, jak i posadzone oddzielnie w wiszących doniczkach.
Lobelia - kwiaty balkonowe na słońce
Chyba żadna z balkonowych roślin nie może poszczycić się odmianami o tak czysto niebieskiej barwie. Błękit świetnie pasuje do czerwieni, różów, bieli i żółci, a więc właściwie do kolorów wszystkich kwiatów sadzonych w skrzynkach. Są też lobelie o kwiatach różowych, fioletowych lub białych. Kiedyś rośliny te tworzyły tylko nieduże kępy drobnych kwiatów, dziś mamy również odmiany o dłuższych, przewieszających się pędach odpowiednie do wiszących koszy. Lobelia lubi podłoże żyzne i lekko wilgotne oraz słoneczne stanowiska. Gdy straci na urodzie, można ją przyciąć na wysokość 15-20 cm - wtedy powtórzy kwitnienie. Rozmnaża się ją przede wszystkim z nasion wysiewanych w styczniu i lutym w szklarni.
Wilec
Jest jednorocznym pnączem o dużych (do 4 cm) kwiatach barwy fioletowej, bladoliliowej różowej, białej lub czysto niebieskiej (odmiana 'Heavenly Blue') oraz liściach sercowatego kształtu. Rośnie błyskawicznie, osiągając nawet 4 m wysokości. Dobrze się czuje w słońcu i w półcieniu. Wilce bez trudu otrzymamy z nasion. Aby utworzyły kurtynę kwiatów, trzeba je posiać gęsto, w żyznej ziemi. Rośliny potrzebują obfitego podlewania (gdy podłoże przeschnie, od razu zwieszają liście).
To zachwycające pnącze, sprzedawane także jako mandevilla lub dipladenia, pojawiło się na rynku kilka lat temu. Już z daleka uwagę przyciągają wielkie (nawet 6 cm średnicy) lejkowate kwiaty w kolorze czerwonym, różowym lub białym. Pędy dorastają do 3 m. Sundaville dobrze rośnie w słonecznych, zacisznych miejscach. Wymaga regularnego podlewania i nawożenia. Przed nadejściem zimy roślinę należy przenieść do widnego, chłodnego pomieszczenia.
Ma drobne, delikatne, białe, różowe lub liliowe kwiaty i dość długie (ok. 40 cm) przewieszające się pędy. Wymaga wilgotnego podłoża i słonecznego lub półcienistego, przewiewnego miejsca. Doskonale sprawdza się w kompozycjach z innymi kwiatami.
Fot. Le Do/Shutterstock.com
Fuksja - kwiaty balkonowe zwisające
Ta nieco zapomniana roślina zwana ułanką była popularna przed wojną. Ostatnio, za sprawą nowych oryginalnych odmian, znowu wraca do łask. Jest rośliną wieloletnią. Zimą śmiało może stać w mieszkaniu. To świetna kandydatka na półcieniste balkony. W silnie nasłonecznionych miejscach bywa atakowana przez przędziorki.
Kiedyś królowały głównie w mieszkaniach jako rośliny pokojowe. Dziś tysiące odmian zarówno o niewielkich (20 cm), jak i pokaźnych rozmiarach (60 cm) zasiedla balkony i tarasy. W zależności od pokroju prowadzi się je w formie drzewek, sadzi w wiszących koszach lub dodaje do wielobarwnych kompozycji w skrzynkach. Ich kwiaty - w kolorach różu, czerwieni i fioletu, często dwubarwne - pojawiają się od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Fuksje lubią słoneczne stanowiska (w cieniu słabiej kwitną) i żyzne, wilgotne podłoże. Boją się przymrozków, więc wystawiamy je na zewnątrz w maju i chowamy do pomieszczeń pod koniec września. Przechowywane w chłodnym miejscu (15-18°C) przetrwają wiele lat. Aby zachowały ładny, zwarty pokrój, wiosną należy pędy przycinać o połowę.
Werbena - kwiaty balkonowe wiszące
Kwitnie od wczesnego lata do jesieni. Jej drobne, pięciopłatkowe kwiaty tworzą gęste kwiatostany o kształcie kuli. Bywają różowe, niebieskie, fioletowe, białe, czerwone, jednolite lub z oczkiem.
Do skrzynek i donic polecane są werbeny o zwieszających się, nawet półmetrowych pędach.
Werbeny wymagają próchnicznej, przepuszczalnej ziemi i słonecznego stanowiska.
W skrzynkach najczęściej sadzi się odmiany o zwisających pędach. Na rynku dostępne są serie o drobnych (3 cm średnicy) lub większych (5 cm) kwiatostanach z kwiatami pojedynczymi lub pełnymi. Rośliny kwitną cały sezon. Dominują odmiany czerwone, różowe i fioletowe, ale są też łososiowe i białe. Niektóre przyjemnie pachną. Werbeny lubią żyzną ziemię, umiarkowane podlewanie i regularne zasilanie nawozem do roślin kwitnących. Jesienią można je przyciąć i przechować w jasnym, chłodnym miejscu do następnego sezonu.
Miniaturowe petunie
Mają drobne, ale bardzo liczne kwiaty w rozmaitych kolorach: żółtym, pomarańczowym, rdzawym, różowym, czerwonym, fioletowym. Bardziej wytrzymałe na zmienne warunki atmosferyczne oraz choroby niż petunie i surfinie. Jedną z grup są Million Bells i Calibrachoa. Miniaturowe petunie lubią słońce albo lekki półcień i średnio wilgotną ziemię. Nawozimy je zwykle co tydzień.
Jakie rośliny na balkon całoroczne
Las za oknem można mieć nawet w centrum miasta. Mały, ograniczony do rozmiaru balkonu, ale własny.
Skromna sosenka lub brzózka, kępa dzikich traw potrafi oderwać nasz wzrok od ekranu komputera, pozwala zapomnieć o zgiełku ulicy i znacznie bardziej sprzyja relaksowi niż feeria kwiatowych barw. Co prawda taki zagajnik trudno porównać do dzikich ostępów, a jednak nawet dla ptaków jest atrakcyjny. Wróble i sikory na gałązkach szukają pożywienia, czasem gołębie grzywacze, nie zważając na naszą obecność, wśród zieleni wiją gniazda.
Sosna zwyczajna 'Watereri' mocno się zagęszcza, ale dość szybko rośnie
Siewki przywiezione z wakacji
Bywają takie początki - drzewko samo wyrasta wśród balkonowych kwiatów lub małą siewkę przywozimy jako pamiątkę z wakacji. Ujmuje nas wolą przetrwania, bo gdy wracamy po dłuższej nieobecności, dalej jest zielone. Powiększa swe rozmiary, a wraz z nimi rośnie nasza sympatia do dzielnej rośliny. W końcu sprawiamy drzewku większy pojemnik, zaczynamy szukać odpowiedniego dla niego towarzystwa, jakiegoś krzaczka, trawy. Potem latami z dumą obserwujemy z ulicy nasz domowy zagajnik i każdą wolną chwilę spędzamy wśród zieleni. Kaskady surfinii i pelargonii wydają się nam banalne i zbyt krzykliwe.
Zieleń płaczącej brzozy 'Youngii' zlewa się z koronami ulicznych drzew. Dzięki temu można zapomnieć, że balkon jest bardzo malutki
Żywotnik zachodni 'Cloth of Gold' wygląda jakby przyciągał słońce.
Rośliny iglaste na balkonie
Jeśli świadomie planujemy założenie pojemnikowego zagajnika, warto stosować się do sprawdzonych zasad. Pojemniki Na początek, dla małych roślin mogą to być zwykłe doniczki. Półtorametrowe drzewko wymaga już jednak 7-10-litrowego pojemnika. Ważne, aby miał otwory odpływowe, nie był za ciężki i nie pękał od mrozu. Może to być drewniana skrzynia tarasowa, którą kupimy w każdym dużym centrum ogrodniczym. W idealnej sytuacji są mieszkańcy budynków, w których na balkony zaprojektowano odpowiednie pojemniki.
Świerk biały 'Laurin' (z prawej)to zgrabny półmetrowy karzełek
PODŁOŻE Do ziemi ogrodniczej dobrze jest domieszać nieco gliny, wtedy nie będzie tak łatwo wysychać. Można też dodać do niej nawóz o spowolnionym działaniu. Dokarmiać najlepiej również nawozami o spowolnionym działaniu.
OCIEPLENIE Korzenie roślin posadzonych w pojemnikach łatwo przemarzają. Dlatego trzeba pomyśleć o zabezpieczaniu na zimę. Można wyłożyć wnętrze pojemnika przed wsypaniem ziemi lub ocieplać go od zewnątrz co roku jesienią.
ROŚLINY Najlepiej sprawdzają się pospolite brzozy, sosny, świerki i jałowce. Gatunki te w naturze rosną czasem w warunkach gorszych niż na balkonie.
Te dwa iglaki to kosówka forma pumilio i świerk biały 'Alberta Globe'. Wyjątkowo wolno rośnie świerk - rocznie 3 cm
PIELĘGNACJA Przede wszystkim drzewka wymagają podlewania, zwłaszcza te stojące pod zadaszeniem. Iglaki nawilżamy także w okresie zimowego ocieplenia. Zasilanie powinno być umiarkowane. Wskazane są nawozy długodziałające, które wiosną dodajemy do podłoża. Przekarmione drzewko rośnie zbyt szybko, zagłodzone zaś przedwcześnie żółknie i traci liście.
PRZYCINANIE Lepiej co roku regularnie skracać młode pędy, by korona nie przerosła balkonu, aniżeli co kilka lat ciąć grube gałęzie. Mocne przycinanie zwykle bardzo okalecza i deformuje drzewo.
Zagajnik ukwiecony: pod pienną sosną gęstokwiatową przycupnęły goździki i werbeny, a pod rozpiętym na kracie dławiszem koleusy i jałowiec płożący
Jeśli ktoś myśli, że na balkonie lub tarasie od strony północnej nie może być kolorowo, to jest w błędzie. Wprawdzie do takich miejsc wybór gatunków pięknie kwitnących jest mniejszy, ale ten niedostatek możemy zrekompensować roślinami o barwnych liściach.
Często bywa tak, że północny balkon jest całkiem jasny, bo zewsząd oświetla go światło rozproszone. Ale jeśli wokół niego rosną gęste drzewa, to takie miejsce jest naprawdę zacienione i tu możemy posadzić tylko rośliny o dużej tolerancji na niedobór światła.
Rośliny na balkon północny
Może będą trochę słabiej kwitły, niż po słonecznej stronie budynku, ale na pewno poradzą sobie:
- wszelkie begonie (bulwiasta i jej formy o zwisłych pędach)
- oraz niecierpki (nowogwinejski i sułtański).
Begonia bulwiasta. To niewysoka roślina (30 cm), która szybko się rozgałęzia tworząc bardzo atrakcyjną kopułkę błyszczących sercowatych liści. Kwiaty pojawiają się od czerwca i utrzymują aż do pierwszych przymrozków. Begonie warto posadzić w sporej donicy w kwaśnej lekko przepuszczalnej ziemi. Podczas dużych upałów należy je często podlewać – nawet codziennie. Nie wolno dopuścić do zalania rośliny, gdyż wtedy szybko zgniją jej bulwy.
Niecierpki. Na balkonach sadzi się zwykle niecierpek nowogwinejski o wzniesionych pędach długości 30-40 cm i dużych kwiatach, a także sułtański o lekko przewisających łodygach i kwiatach o średnicy 2-4 cm. Oba gatunki silnie się rozkrzewiają i kwitną wytrwale przez całe lato. Kwiaty przybierają różne odcienie różu, bieli, fioletu i czerwieni. Rośliny te lubią ciepłe, zaciszne miejsca i wilgotne podłoże.
Jeśli postawimy na byliny, to wiosną zakwitnie tu:
- barwinek (niebieski, a w odmianach: biały bądź fioletowy),
- a także bergenie i miodunki (kwiaty w odcieniach różu i fioletu),
- brunnera (kwiaty niebieskie) i dąbrówka (kwiaty ciemnoniebieskie).
- Latem też możemy liczyć na ładne kwitnienie funkii (tworzące białe lub fioletowe dzwoneczki na długich pędach).
Funkie zwykliśmy nazywać królowymi cienia. W zależności od odmiany ich dekoracyjne liście mogą mieć jednolity zielony kolor, żółte pasy lub białe obrzeżenia i dorastać do różnej wysokości. Najwyższe odmiany rosną nawet do 1 m. Kwiaty pojawiają się w lipcu i są w kolorze fioletowym lub białym. Choć ich środowiskiem naturalnym jest cień to także w słońcu sobie poradzą. Pamiętajmy jednak wówczas o regularnym podlewaniu.
Jeśli nie chcemy wydawać pieniędzy, to zamiast kupować rozsadę, na północny balkon możemy wystawić z domu wszystkie
- trzykrotki,
- zielistki
- i bluszcze.
Te rośliny o dekoracyjnych liściach pięknie się tu rozrosną w ciągu całego lata. Co ważne, cała ta trójka może zdobić nawet dość mocno zacieniony balkon.
Rośliny sezonowe do cienia
Kto jednak woli rośliny sezonowe, to polecam koleusy (zwane też pokrzywkami), występujące w licznych odmianach o rozmaicie zabarwionych liściach, a także przebój ostatnich sezonów - wilec ziemniaczany (batat) o zwisającym pokroju. Jego liście są dość duże (jak np. u domowego syngonium) i - w zależności od odmiany: zielone, cytrynowe, fioletowe bądź brązowe.
Byliny o kolorowych liściach
Na północnym balkonie będą świetnie rosły byliny o kolorowych liściach. Sprawdzają się tu funkie o większych bądź mniejszych liściach - zielonych, niebieskawych, żółtawych, zielono- białych i zielono- żółtych. Te rośliny, ze względu na dobrą odporność na mróz, będą zdobić balkon przez wiele lat.
Świetne, chociaż niskie są też barwne odmiany dąbrówki (najczęściej w odcieniach fioletowych, biało-zielone lub w żółtawe wzory).
W barwnym mistrzostwie nic nie przebije żurawek. Na północny (chociaż dość jasny) balkon polecam głównie odmiany w złotawym lub pomarańczowym odcieniu (w pełnym słońcu ich liście ulegają przypaleniu), ale także czerwone, purpurowe, srebrzyste lub zielone z barwnymi nerwami.
Żurawka to niezbyt wysoka roślina (40 cm). Jej największą ozdobą są liście. W zależności od odmiany mogą być: kremowo-żółte z zielonym brzegiem i zielonymi plamami, ciemnozielone, jasnozielone, bordowe, purpurowe lub zielone ze srebrnymi plamami. Kwiaty mają kolor biały, czerwony albo różowy i pojawiają się od czerwca do lipca. Najlepiej czuje się na zacienionym balkonie. Roślinę należy systematycznie podlewać.
Podobnie ubawione są żóraweczki i tiarelle, choć mają trochę drobniejsze liście. Nie do pogardzenia jest płożący się, odporny na mrozy gajowiec - jego liście mają żółte lub srebrne wzory. On także nadaje się na bardziej zacienione balkony i tarasy.
A co Państwo sądzą o barwinkach? Nie dość, że zimozielone, to jeszcze ich odmiany stroją się w żółte lub białe wzory.
Na ciemnych balkonach "nie do zabicia" jest kopytnik - niska, zadarniająca roślina o lśniących liściach w nerkowatym kształcie. Podobne stanowisko lubi także niska runianka. Obie te rośliny nie tracą liści na zimę.
Zioła na balkon w cieniu
Mięta
Jeśli macie na swoim balkonie mało słońca to idealną rośliną będzie mięta. Nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Podczas sadzenia trzeba tylko pamiętać o drenażu co zapobiegnie gniciu korzeni. Roślina będzie lepiej rosła i krzewiła się jeśli co jakiś czas będziemy przycinać jej pędy i regularnie usuwać pojawiające się kwiaty. Lepiej znosi suszę niż przelanie.
Pnącza i krzewy na balkon do cienia
Jako alternatywę dla roślin sezonowych na północny balkon polecam coś trwałego, co będzie zdobiło to miejsce także zimą. Po drewnianej kracie warto "puścić" bluszcz - ten pospolity o ciemnozielonych liściach (odmiany barwne wymarzną na balkonie).
W podobnej roli może wystąpić zimozielony wiciokrzew Henriego o podłużnych, ciemnych liściach.
Jeśli ktoś woli krzewy o wzniesionym pokroju, może wybrać jedna z odmian cisa (np. kolumnowego 'Wojtka') lub cyprysik groszkowy 'Boulevard' o błękitnym kolorycie (jeden z bardziej odpornych na mróz), ewentualnie niską mikrobiotę, której zielone łuski przebarwiają się zima na rudo.
A teraz niech ktoś powie, że na północnym balkonie jest nudno!
Słońce operuje tu najmocniej, dlatego i rośliny kwitną tu najbujniej. Osoby, które mają balkon od południowej strony mogą na nim tworzyć najbogatsze kompozycje, bo wybór gatunków, które lubią takie miejsca, jest ogromny.
Mówimy oczywiście o balkonie z wystawą południową, który nie jest niczym zacieniony - nie rośnie przed nim żadne drzewo i nie stoi żaden budynek, bo wtedy panują tu zgoła inne warunki.
Warto pamiętać, że słoneczny balkon ma w sobie pewną pułapkę - pojemniki z kwiatami bardzo się tu nagrzewają i wtedy podłoże szybko wysycha. Dlatego podczas upalnej pogody rośliny wymagają niekiedy podlewania nawet dwukrotnie w ciągu dnia! Aby kwitły obficie powinniśmy je także co 7-10 dni zasilać nawozem dla gatunków balkonowych.
Jakie rośliny na balkon w pełnym słońcu
Można powiedzieć, że wszystkie rośliny sezonowe, bo nawet gatunki, które zwykle rosną w półcieniu, można przyzwyczaić do pełnego słońca.
Z najpopularniejszych gatunków sadzimy tu:
- pelargonie - rabatowe (odporne na suszę), bluszczolistne i angielskie (czyli wielkokwiatowe), a te ostatnie kwitną obficie tylko na bardzo dobrze oświetlonym stanowisku.
- Petunie i ich kuzynki o zwisających pędach - surfinie, kalibrachoa i Million Bells - także tu będą się miały świetnie.
- Wielobarwne werbeny o krótkich i długich pędach - jak najbardziej.
- Zwisająca bakopa - także. Zwisający uczep (są też odmiany o zwartej budowie) -też.
- Nie zapominajmy też o begonii stale kwitnącej - jednej z roślin najbardziej odpornych na brak wody, a także o rzadko sadzonej lantanie.
- Rośliny, które pięknie pachną, a więc heliotrop, smagliczka nadmorska - na takim właśnie balkonie pokażą co potrafią.
Pelargonia rabatowa. Ta najbardziej popularna roślina balkonowa jest bardzo odporna na przesuszenie. Występuje w dziesiątkach odmian. Do wyboru mamy odmiany różnej wysokości, o kwiatach w odcieniach czerwieni, różu i bieli. Kwitnie obficie do mrozów. By zwiększyć ilość kwiatów warto ją nawozić co 7-10 dni, regularnie podlewać, a co najważniejsze dokładnie obrywać zaschnięte kwiatostany.
Bakopa. Ta jednoroczna roślina idealnie będzie prezentować się w wiszących donicach lub skrzynkach. Ma delikatne i sercowate liście oraz pojedyncze, białe, różowe lub niebieskawe kwiaty od czerwca do września. Dobrze czuje się nasłonecznionym stanowisku lub w lekkim cieniu. By zwiększyć kwitnienie w okresie intensywnego wzrostu możemy zasilić ją nawozem dla roślin kwitnących.
Jakie rośliny na balkon od strony południowej?
- diascję,
- angellonię,
- sanwitalię,
- scewolę,
- złocień krzewiasty, zwany ostanio srebrzeniem (pojawiło się teraz sporo nowych odmian w różnych barwach),
- a także osteospermum - afrykańską stokrotkę.
Rośliny o dekoracyjnych liściach
Spośród roślin uznawanych za uzupełniające kompozycję - towarzyszące kwiatom (najczęściej są to gatunki i odmiany o dekoracyjnych pędach lub liściach) należy wymienić:
- wilczomlecz 'Diamond Frost', bo dzięki drobnym kwiatkom wprowadza do zestawu element lekkości
- plektarntus 'Variegata' o zielo-białych liściach,
- kalocefalus o srebrnych "patyczkowatych" pędach,
- bluszczyk kurdybanek 'Varirgata'
- kocanki włochate o srebrzystych bądź cytrynowych liściach
Rośliny jednoroczne na balkon południowy
Od wieków na balkonach (tu mówimy o południowym) gościły gatunki jednoroczne, ale za to długo kwitnące, takie jak:
- aksamitki w słonecznych kolorach,
- nasturcje zwane kogutkami - pnące, bądź o krótkich pędach,
- niebieściutkie bądź różowe żeniszki,
- szałwia błyszcząca,
- niskie odmiany cynii,
- nemezja,
- pnącza jednoroczne, takie jak fasola ozdobna, kobea, wilec
Aksamitki można wysiewać wprost do skrzynek w kwietniu albo w maju kupić gotową rozsadę. Są to jedne z najmniej kłopotliwych roślin balkonowych. Występują w licznych odmianach różniących się kolorem kwiatów: żółtym, pomarańczowym, rudym i brązowym. Rośliny gęsto się krzewią, tworząc kopułki o wysokości 15-30 cm. Kwitną od kwietnia do pierwszych mrozów. Jako jedne z nielicznych dobrze rosną na wietrznych balkonach.
Wilec: Jednoroczne pnącze ma duże (do 4 cm) kwiaty barwy fioletowej, bladoliliowej różowej, białej lub niebieskiej oraz dekoracyjne liście w sercowatym kształcie. Rośnie błyskawicznie, osiągając nawet 4 m wysokości. Dobrze się czuje w słońcu i w półcieniu. Wilce bez trudu otrzymamy z nasion. By stworzyć z nich ścianę zieleni, trzeba je gęsto posiać, w żyznej ziemi. Nie można zapominnać o ich częstym podlewaniu. Gdy podłoże przeschnie, od razu liście zaczną więdnąć.
Na balkony, na których słońce praży niemiłosiernie szczególnie warto polecić gatunki z południa Afryki: portulakę, dorotkę, dimorfotekę i gazanię.
Rośliny wieloletnie na balkon południowy
Osoby, które wolą stałe kompozycje i sadzą je w dużych pojemnikach, na południowy balkon powinny wybrać krzewy:
- pięciornik krzewiasty,
- niskie odmiany tawuły japońskiej (np. 'Golden Princess' lub 'Golden Carpet'),
- berberys Thunberga 'Bagatelle'
- oraz karłowe odmiany drzewek iglastych, takie jak np. świerk czarny 'Nana', cyprysik tępołuskowy 'Nana Gracilis', jałowiec płożący 'Wiltonii'.
Byliny na słoneczny balkon
- rozchodniki - wszystkie gatunki dostępne w sprzedaży, a najbardziej odmiany o kolorowych liściach
- macierzanki - także kolorowe,
- niskie trawy, np. kostrzewy.
Takie miejsce jest wprost stworzone dla roślin, które potrzebują dużo światła, ale niezbyt palącego. Już z samych i begonii niecierpków można tu stworzyć przepiękne kompozycje, a przecież gatunków o podobnych wymaganiach jest więcej. Ale oczywiście na wschodnim balkonie udają się także popularne pelargonie, petunie i lobelie.
Latem słońce wschodzi o 4 lub 5 rano i oświetla wschodni balkon aż do południa. A przy tym promienie jeszcze nie palą, za to sprzyjają kwitnieniu roślin trochę bardziej delikatnych, które mogłyby nie wytrzymać na balkonie południowym czy zachodnim.
Niecierpki i begonie idealna na balkon wschodni
Słońce do południa uwielbiają niecierpki nowogwinejski o dużych, nawet 5-centymetrowych kwiatach i ładnych sporych liściach, jak i niecierpki sułtańskie, o nieco drobniejszych kwiatach. Oba kwitną bardzo obficie i bardzo wytrwale - oczywiście przy właściwym nawożeniu. Niecierpki występują w niezliczonej liczbie serii, grup odmianowych i odmian, różniących się siłą wzrostu i kolorami. Ich kwiaty bywają różowe - w licznych odcieniach tej barwy - czerwone, amarantowe, białe. Niektóre mają barwne liście.
Innym kwiatowym samgrojem na wschodnie okna są begonie - bulwiaste, stale kwitnące oraz cała gama różnych ich mieszańców, obecna na naszym rynku (chociaż nie wszędzie w równym natężeniu). Otóż mamy begonie o pokroju wniesionym, lekko zwisającym i tworzące długie kwietne kaskady, pełne i pojedyncze, o kwiatach 2-3 -centymetrowych i 15-centymetrowych. Kolory trudno zliczyć, bo u begonii jest zarówno gama obecna u niecierpków, jak i ciepłe żółcie, pomarańcze, kremy. Wschodnie stanowisko jest o tyle korzystne, że tu rzadziej padają tak silne deszcze jak od zachodu.
Rośliny które potrzebują słońca do kwitnięcia i wybarwienia liści
Podczas , gdy przy południowej wystawie fuksja mogłaby czasem ulegać poparzeniu, to na wschodnim ma wprost idealne warunki. Dlaczego ją tak polecam? Bo przez całe lato tworzy niezliczone ilości dzwoneczkowatych kwiatów - różowych w różnych odcieniach, fioletowych, czerwonych, białych lub dwubarwnych. Wszystkie - pojedyncze i pełne, przypominają tańczące laleczki, Odmian jest poro - i takich o wzniesionym pokroju i zwisających.
Koleus kwitnie nieciekawie, ale jego liści - to paleta szalonego malarza. W cętki, paski, kropki - w co chcecie i w jakich chcecie kolorach (no, z wyjątkiem niebieskiego). Koleusy war warto często podcinać, by się zagęszczały.
Wilec ziemniaczany ma niepoetyczna nazwę, ale super kolorowe (zielone, cytrynowe, żółte, brązowe lub purpurowe liście), wyrastające na zwisających pędach. Można je sadzić jako dodatek do innych roślin, ale też same tylko różnobarwne wilce w większym pojemniku prezentują się super.
Jakie rośliny na balkon od wschodu?
- Miałam kiedyś w skrzynce skrętnik o błękitnych kwiatach, lekko zwisających pędach i drobnych liściach. Cacko na wschodni balkon! Szukajcie go w sklepach pod nazwą Stretocarpus saxorum.
- Hibiscus mochatus to roślina o dużej urody i o dużych kwiatach. Ta kuzynka róży chińskiej rośnie dość silne. Na balkonie już jeden okaz daje mocny efekt.
- Ciągle mało znany kuzyn barwinka - katarantus (Cataranthus) kwitnie na różowo lub amarantowo, przez całe lato. Także lubi wschodnią wystawę.
Zioła i warzywka na balkon wschodni
Na balkon, na którym najjaśniej jest rano, można wystawić skrzynki z wszelkimi ziołami. Odmiany o kolorowych liściach będą tu pięknie się wybarwiać, a nie przypali ich słońce.
Spośród warzyw najlepiej się udają miniaturowe (koktajlowe) pomidory, papryczki, pietruszka naciowa oraz szczypiorek.
Bazylia
Bez tej aromatycznej rośliny nie wyobrażam sobie życia. Tym bardziej mnie cieszy że jej uprawa jest bardzo przyjemna i ogranicza się do regularnego podlewania, ścinania gałązek z aromatycznymi liśćmi i szybkiego usuwania kwiatów. Takie traktowanie bazylii sprawi, że będzie szybko i zdrowo rosła i krzewiła się. Ostatnio pojawiło się wiele ciekawych odmian bazylii np. cytrynowa. Kwiaty pojawiają się w lipcu.
Pnącza na balkon wschodni
Kto chce swój balkon otoczyć żywą przesłoną, polecam kobeę, która silnie rośnie i tworzy niesamowicie oryginalne fioletowe kwiaty aż do października. Roślina ta wymaga dużego pojemnika.
Czarnooka Zuzia pod taką nazwą na całym świecie uprawia się tunbergię - pnącze o pomarańczowych lub żółtych, trąbkowatych kwiatach z czarną plamką w środku. Gatunek ten lubi półcień.
Wilec purpurowy i błękitny tworzą dość duże kielichowate kwiaty, które rozchylają się na powitanie słońca.
Jakie kwiaty wybrać na słoneczny balkon by móc się nimi długo cieszyć? Na balkonie skierowanym na zachód, podczas letnich popołudni, słońce leje się z nieba gorącym strumieniem. I to do późna. Ale są oczywiście rośliny, które to wytrzymają.
Na balkonie skierowanym na zachód, podczas letnich popołudni, słońce leje się z nieba gorącym strumieniem. I to do późna. Ale są oczywiście rośliny, które to wytrzymają.
Doświadczyłam uprawy roślin na oknie od zachodniej strony i wiem, że na takim stanowisku najlepiej sprawdzają się gatunki sukulentowe. Jestem gorącą zwolenniczką kompozycji z bylin, które wręcz kochają słońce i jednocześnie dobrze znoszą suszę. Większość z nich ma zwarty pokrój, będą więc umiały dać opór wiatrowi, który często hula na zachodnich balkonach, zwłaszcza położonych na wyższych piętrach. Gdy owe sukulenty posadzimy w szerokim pojemniku i postawimy na rozgrzanej patelni zwanej balkonem zachodnim, poranna lub wieczorna porcja wody wystarczy im na cały dzień. Jeśli zaś ktoś woli klasyczne rośliny sezonowe w skrzynkach, warto by założył choćby najprostszy system nawadniania. W upalne dni podłoże w pojemnikach nagrzewa się bardzo mocno i szybko wysycha, a kwiaty więdną. Jedno podlewanie dziennie może nie wystarczyć, a system nawadniania automatycznego dostarcza ją stale i w odpowiednich dawkach.
Rośliny na słoneczny balkon
Można je też nazwać miniogródkami skalnymi, bo sadzimy tu gatunki typowe dla skalniaków, takie jak rozchodniki (wyższe i płożące) i rojniki. Warto wybrać odmiany o barwnych liściach, które nie tracą atrakcyjności do końca sezonu. W takiej kompozycji może się też znaleźć trawa kostrzewa sina - o ładnym srebrnym kolorycie i bardzo odporna, a obok zawciąg nadmorski o zwartym pokroju, kolorowe odmiany macierzanek. Zapewniam, że kompozycje z takich roślin, zwłaszcza posadzone w ciekawym naczyniu i uzupełnione np. drobnymi kamykami, wyglądają bardzo ładnie, a nie przysparzają kłopotów w czasie upałów.
Jakie rośliny sezonowe na balkon od strony zachodniej?
Cóż innego, jeśli nie gatunki pochodzące z Afryki, poradzi sobie na nagrzanym balkonie. Gazanie i dimorfoteki oraz portulaki wręcz wymagają słońca, by rozwinąć kwiaty. Wałeczkowata budowa ich liści, bądź szare włoski na ich blaszkach i ogonkach to dobre zabezpieczenie przed utratą wody z tkanek.
Podobne przystosowania ma delosperma, zwana stokrotką z Południowej Afryki - roślina wprawdzie wieloletnia, ale ze względu na trudności z jej utrzymaniem przez zimę, często traktowana jako sezonowa.
Na zachodni balkon polecam też lawendy i roczną smagliczkę nadmorską. która kwitnie i pachnie ... właściwie do mrozów. A dla tych, którzy szczególnie lubią zapachy - heliotrop o fioletowych baldachach.
Rośliny domowe na słonecznym balkonie
Na zachodnim balkonie mogą spędzić lato rośliny doniczkowe, które pochodzą z Europy Południowej lub tam rosną w gruncie jako ozdobne rośliny wieloletnie. Mam na myśli pięknie kwitnący oleander i pnącą bugenwillę, szarozieloną oliwkę oraz wszelkie rośliny cytrusowe. Ich owoce będą tu miały świetne warunki do dojrzewania w słońcu i nabierania słodyczy.
Większe okazy lepiej przywiązać do balustrady (wiatr!).
Wiatr potrafi zniszczyć nawet tak silne rośliny jak pelargonie rabatowe o sztywnych pędach. Dlatego w takim miejscu jak Pani balkon lepiej zrezygnować z gatunków wysokich (jak np. srebrzeń) i o długich wiotkich łodygach (np. surfinia i uczep).
Odpowiedniejsze będą kwiaty niezbyt wysokie, o zwartym pokroju, niemal przycupnięte do podłoża, takie jak:
- karłowe aksamitki,
- smagliczka,
- żeniszek,
- begonia stale kwitnąca
- i portulaka.
Rośliny skalne na wietrzny balkon
Na silnie nasłonecznionym wietrznym balkonie można urządzić mini- ogródek skalny w płaskim pojemniku. Sadzimy tu niskie rośliny odporne na suszę, takie jak:
- rozchodnik,
- rojnik,
- macierzanka,
- zawciąg nadmorski.
Rośliny sezonowe
Z gatunków sezonowych mogą im towarzyszyć przypołudnik, niska dorotka (Dorotheanthus) i delosperma.
Rośliny na wietrzny balkon w cieniu
Na zacienionym wietrznym balkonie sprawdzą się barwinek i bluszcz, które płożą się po ziemi, oraz niskie, również zimozielone gatunki: runianka i kopytnik. Jeśli chce Pani jednak koniecznie uprawiać wyższe rośliny, to balkon trzeba osłonić od strony najsilniej wiejących wiatrów przezroczystą ścianką, wykonaną na przykład z pleksiglasu.
Dodatkowo pędy roślin warto w kilku miejscach przywiązać do balustrady. Aby wiatr nie przewracał pojemników, lepiej wybrać te ciężkie, np. ceramiczne lub drewniane, i obciążyć je kamieniami.
Na zdjęciu powyżej: Żeniszek tworzy ukwiecone kulki o średnicy 15-20 cm.
Wytrzymałe rośliny na balkon
Tym, którym ze względu na brak czasu i funduszy zależy na jednorazowym obsadzeniu skrzynek, polecamy gatunki kwitnące najdłużej, to znaczy od chwili posadzenia (najczęściej w połowie maja) do przymrozków, a nawet mrozów. Do takich rekordzistów należą:
- pelargonie rabatowe i zwisające, które zdobią balkon nawet przy listopadowych szarugach.
- Nie mniej wytrwałe są drobnokwiatowe lobelie i bakopy (zobacz zdjęcie),
- a także dostojna Sundaville i wdzięczna fuksja.
- Rekordy bije też aksamitka.
- Do pierwszych przymrozków wytrzymują niecierpki
- i begonie.
Wszystkim tym roślinom do obfitego kwitnienia potrzebne jest regularne nawożenie.
Kwiaty balkonowe wieloletnie -Begonia
W skrzynkach sadzi się dziś głównie mieszańce pochodzące od begonii bulwiastej i zimowej. Rośliny te są zwykle okazalsze od swoich przodków i kwitną nieprzerwanie od maja do jesieni. Wyhodowano całe serie odmian o pokroju krzewiastym (kępy mają 40-50 cm wysokości) lub zwisającym. Te ostatnie mogą osiągać nawet 60 cm długości. Większość odmian ma pełne kwiaty w różnych odcieniach różu, czerwieni i żółci. Wiele jest też białych. Begonie te bez szwanku znoszą cień, więc są cenne na balkonach o wystawie północnej i wschodniej. Potrzebują żyznej, wilgotnej ziemi i regularnego nawożenia. Nowe odmiany wykazują dużą odporność na niesprzyjające warunki atmosferyczne i choroby grzybowe. Jednak wszystkie są wrażliwe na mróz i można je sadzić w skrzynkach dopiero po ustąpieniu przymrozków. Bulwy odmian pochodzących od begonii bulwiastej można przechowywać i w marcu wznowić uprawę.
Kwiaty balkonowe do cienia - Niecierpek
W pojemnikach uprawia się dwa gatunki - niecierpek nowogwinejski o dużych kwiatach (4-6 cm średnicy) i ciemnych lancetowatych liściach oraz niecierpek Wallera zwany też sułtańskim. Ten drugi wydaje mniejsze kwiaty (2-3 cm średnicy) i ma jasnozielone sercowate liście. Niecierpki osiągają 30 cm wysokości. Najlepiej rosną w miejscach półcienistych lub jasnych, ale niezbyt gorących. Lubią żyzną, lekko wilgotną ziemię i zasilanie nawozem do gatunków kwitnących. Najnowsze odmiany mają dwubarwne liście i paskowane lub pełne kwiaty. Oba gatunki łatwo rozmnożyć z sadzonek.
Kwiaty balkonowe nazwy - Nemezja
W zależności od odmiany rośliny te mają wzniesiony lub zwisły pokrój. Ich kępy osiągają około 50 cm średnicy. Kwiaty (około 1,5 cm) w kolorze żółtym, pomarańczowym lub czerwonym pojawiają się w ogromnej obfitości przez cały sezon. Nowe propozycje hodowców mają podniesioną odporność na wysoką temperaturę. Roślina najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym w żyznym, wilgotnym podłożu. Jej okazy nie nadają się do przechowania na przyszły rok. Ogrodnicy rozmnażają ją in vitro z sadzonek w laboratoriach.
Kwiaty balkonowe, pnącza. Mandewilla
Jest silnie rosnącym pnączem (do 1 m w sezonie). Występuje pod trzema nazwami: sundaville, dipladenia i mandewilla. Ma kielichowate kwiaty w różnych odcieniach różu i czerwieni oraz białe, a niekiedy dwubarwne lub pełne. Mogą one osiągać aż 6-8 cm średnicy. Podlewana umiarkowanie roślina (nie znosi zalania!) kwitnie obficie od wiosny do pierwszych przymrozków, najlepiej na stanowiskach słonecznych. Służy jej zasilanie słabym roztworem nawozu do gatunków kwitnących. Wymaga podpór.
Kwiaty balkonowe. Pielęgnacja
...większość kwiatów sezonowych trzeba sadzić w maju, bo nie znoszą przymrozków.
Kwiaty balkonowe potrzebują co roku świeżego podłoża - po kilku miesiącach intensywnej uprawy w ziemi zaczyna brakować składników pokarmowych, poza tym przestaje ona dobrze wchłaniać i utrzymywać wilgoć.
- Więcej o:
- Ogród na balkonie
Nie mogę domyć donic!
Petunie kaskadowe - Surfinie, Million Bells, Sylvana i in.
Petunie i surfinie. Kwiaty na tarasy i balkony
Najlepsze kwiaty na balkon. Jakie rośliny sprawdzą się na balkonie?
Rośliny egzotyczne na balkon
Drzewka na balkon lub na taras. Jakie wybrać?
Poczuj lato z radosną kolekcją IKEA BRÖGGAN inspirowaną stylem retro!
Mały balkon w bloku — jak go urządzić? Aranżacje