Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Ćma bukszpanowa. Jak się pozbyć niebezpiecznego szkodnika bukszpanu?

Katarzyna Jodłowska
Ćma bukszpanowa - Fot. Shutterstock

Ćma bukszpanowa (łac. Cydalima perspectalis) to bardzo groźny szkodnik, którego żarłoczne larwy w tym roku dokonują wyjątkowo dużo szkód. Zielone gąsienice doprowadzają do zamierania bukszpanów.

Ćma bukszpanowa pochodzi z Azji. W Europie pojawiła się wraz z importowanymi sadzonkami w Niemczech w 2006 r. Rozwojowi szkodnika sprzyja zmiany klimatu i podwyższenie temperatur. Obecność szkodnika w Polsce odnotowano w 2012 r, jego szybki rozwój i rozprzestrzenienie dziś możemy nazwać prawdziwą inwazją.

Jak wygląda ćma bukszpanowa

Nie wszystkie dorosłe osobniki wyglądają tak samo. Niektóre mogą mieć skrzydła (rozpiętość skrzydeł to 4 cm) białe z brązową obwódką lub jasnobrązowe, z fioletowym połyskiem i białą, półksiężycowatą plamą.

Bukszpan Buxus sempervirens

Ćma bukszpanowa występowanie

Szkodnik ten pojawia się i żeruje na bukszpanach od kwietnia do wrześni, a przy wysokich tempraturach nawet do października. To właśnie w tym czasie musimy codziennie dokładnie przeglądać krzewy. Warto rozchylać każdą gałązkę po gałązce - bo tam właśnie ukrywają się gąsienice. Jak tylko zobaczymy pierwsze osobniki trzeba zacząć ich eliminację, bo potrafią bardzo szybko rozmnażać i niszczyć roślinę.

Co warto wiedzieć o bukszpanie?

Ćma bukszpanowa zwalczanie

Ćmy dość nie dawno pojawiły się w Polsce i jeszcze nie wymyślono skutecznego sposobu jej eliminacji. W przydomowych ogrodach, gdzie nie mamy zbyt dużej ilości krzewów ogrodnicy stosują metodę mechaniczną. Ćmy kierują się w stronę światła i najlepszą porą na polowanie będzie wieczór przy włączonej latarni. Pod krzakiem należy rozłożyć folię i otrzepywać krzaki z dość dużych gąsienic - resztę zbieramy ręcznie. Wszystkie szkodniki należy szybko zniszczyć, najlepiej spalić.

Bukszpan - Buxus

Ćma bukszpanowa czym zwalczać

Wśród ogrodników popularne są pułapki feromonowe rozwieszane w ogrodzie. Są one skutecznych sposobem do wykrycia obecności szkodnika w ogrodzie i do eliminacji dorosłych osobników. Skuteczność tej metody jest połowiczna ponieważ pozbywamy się tylko części populacji szkodnika ponieważ do pułapek zlatują się tylko samce. Mamy jednak szanse na zahamowanie rozwoju kolejnych pokoleń ponieważ część zniesionych już jaj przez samice nie zostanie zapłodniona i nie rozwiną się z nich gąsienice.

Ćma bukszpanowa preparaty

Nie ma jeszcze potwierdzonego w 100 % skutecznego środka na ćmę bukszpanową, ale jest kilka preparatów pomocnych w walce ze szkodnikami:

Czy ćma bukszpanowa atakuje inne rośliny

Bukszpany są jedynymi roślinami żywicielskimi larw ćmy bukszpanowej,a także miejscem składania jaj.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Przesadzanie bukszpanu czyli czy można przesadzać stare bukszpany [Porada eksperta]
Jak pielęgnować peonie, borówki, klematisy i bukszpany przesadzone z doniczek do gruntu?
Formowanie bukszpanu. Kiedy przycinać bukszpany?

Skomentuj:

Ćma bukszpanowa. Jak się pozbyć niebezpiecznego szkodnika bukszpanu?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej