Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Przesadzanie bukszpanu czyli czy można przesadzać stare bukszpany [Porada eksperta]

Wiesław Gawryś, KJ

Mam niewielki szpaler złożony z kilku starych bukszpanów. Sytuacja zmusza mnie do przesadzenia ich w inne miejsce. Czy dobrze to zniosą? Joanna Kosmala

Szpaler z bukszpanów ma ok. 1,5 m wysokości, ale krzewy są słabo rozgałęzione
Szpaler z bukszpanów ma ok. 1,5 m wysokości, ale krzewy są słabo rozgałęzione
Fot. Anna Ziemak

Przesadzanie bukszpanu termin

Bukszpany tworzą gęsty i dosyć płytki system korzeniowy, dlatego łatwo dają się przesadzać nawet w starszym wieku. Radzę to jednak zrobić na wiosnę - gdy ziemia już rozmarznie, ale zanim rozwiną się pąki pędowe.

Przesadzanie bukszpanu

Przystępując do przesadzania krzewów, należy każdy z nich okopać dookoła w promieniu co najmniej 30 cm od głównego pędu. Trzeba też przeciąć bryły korzeniowe sąsiadujących okazów. Następnie każdy krzew po kolei wciągamy na płachtę (np. z folii) i starając się nie uszkodzić bryły korzeniowej, przeciągamy na nowe miejsce. Tam wykopujemy rów na tyle głęboki i szeroki, by zmieściły się w nim bryły korzeniowe. Na spód dołka warto podsypać trochę kompostu. Wzdłuż środka rowka trzeba rozciągnąć sznurek przymocowany do wbitych w ziemię kołków. Będzie on wyznaczał linię środkową szpaleru. Teraz można ustawić wszystkie rośliny równo w rzędzie. Każda z nich musi trzymać pion i znaleźć się na tej samej wysokości, na której rosła dotychczas. Kolejny krok to przysypanie brył korzeniowych świeżą ziemią, lekkie jej udeptanie i podlanie krzewów. Jeszcze raz sprawdzamy, czy krzewy "trzymają linię", i dokonujemy koniecznych poprawek. Po przesadzeniu radzę skrócić krzewy na tej samej wysokości, a także wyrównać ich boki. Jeśli będziemy je często podlewać, powinny wznowić wzrost i się zagęścić, zarastając "łyse" miejsca.

    Więcej o:

Skomentuj:

Przesadzanie bukszpanu czyli czy można przesadzać stare bukszpany [Porada eksperta]