Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak pielęgnować peonie, borówki, klematisy i bukszpany przesadzone z doniczek do gruntu?

Odp. Piotr Syga

Kupiłam kilka nowych krzewów / roślin, które przesadziłam z doniczek do gruntu. Wiem, że należałoby je skrócić, ale nie mam odwagi. Czy to konieczne?

Piwonia, odmiana 'The Moor"
Piwonia, odmiana 'The Moor"
Fot. Aldona Zakrzewska
Kupiłam kilka nowych krzewów / roślin, które przesadziłam z doniczek do gruntu. Wiem, że należałoby je skrócić, ale nie mam odwagi. Czy to konieczne?

Np. peonia lekarska - sadzonka jest wysoka (60 cm), listki ma u wierzchołka łodygi. Kiedy ją skrócę - nie zostanie żaden liść. O ile powinnam ją skrócić? Do połowy, czy jeszcze więcej?

Podobnie z borówkami . Jeśli skrócę, to ogołocę je z listków. Czy skracać prawie do samej ziemi?

Clematis - wydaje mi się taki cieniutki, więc tu mam przekonanie, że trzeba go skrócić, bo listki zaczynają się już u dołu pędu i na pewno obcięcie go wzmocni.

Mam formowane bukszpany posadzone w sierpniu ubiegłego roku. Wyczytałam, że powinnam je obcinać w marcu i w sierpniu. Ale w marcu nie wiedziałam o tym, przeczytałam niedawno. Tymczasem one kwitną i znowu nie jestem pewna - czy należy je "przystrzyc" natychmiast, czy może po zakończeniu kwitnienia?

Czy warto kupować małe rododendrony za ca 15 zł, czy raczej większe i cierpliwie czekac, aż podrosną? Małe są kilkakrotnie tańsze...



Szanowna Pani,

nie trzeba skracać sadzonek piwonii lekarskiej.

Młodych borówek również nie tniemy po posadzeniu, należy im jednak zapewnić kwaśne podłoże.

Kupowane powojniki (Clematis ) prawie zawsze są bardzo wątłe. Zdrowych powojników nie tniemy podczas sadzenia. Skracamy jedynie pędy uszkodzone, np. połamane. Po posadzeniu pędy należy delikatnie rozplątać, rozłożyć na podporze i w kilku miejscach podwiązać. Powojnik tniemy dopiero w przyszłym roku w marcu. Roślinę skracamy do wysokości 20-40 cm nad ziemią, w miarę możliwości nad ładnymi pąkami. Cięcie to ma na celu wzmocnić powojnik i zmusić go do wypuszczenia z ziemi dodatkowych pędów (sprzyja temu nieco głębsze sadzenie i przysypywanie pędów od dołu ziemią). W następnych latach, również w marcu, skracamy pędy, które wyrosły w poprzednim sezonie mniej więcej nad drugim węzłem (drugą od dołu parą zdrowych, nabrzmiałych pąków). Uwaga!!! Dotyczy to gatunków i odmian, które zakwitają na pędach jednorocznych. Powojniki, które kwitną na pędach starych, przycinamy sporadycznie.

Bukszpanu nie powinno się przycinać w marcu (przynajmniej w naszym klimacie). Proszę poczekać do maja z pierwszym w sezonie formowaniem tego gatunku, do momentu kiedy miną wiosenne przymrozki.

Co do rododendronów to oczywiście, że warto kupować młodsze egzemplarze. Wprawdzie nie są tak dekoracyjne, ale sprawiają mniej kłopotu podczas sadzenia; łatwiej zapanować nad nimi podczas pierwszych lat pielęgnowania. Poza tym młode rośliny łatwiej przystosowują się do nowych warunków w ogrodzie. Pod warunkiem, że kupiliśmy je zdrowe i posadziliśmy w odpowiednim dla nich podłożu.



Jeśli masz jakiś kłopot ze swoim ogrodem i szukasz porady - zrób zdjęcie i przyślij opis do nas na adres:e-ogrody@agora.plPostaramy się pomóc.



Skomentuj:

Jak pielęgnować peonie, borówki, klematisy i bukszpany przesadzone z doniczek do gruntu?