Pszczoły w ogrodzie. Jak powinien wyglądać ogród przyjazny pszczołom?
Pszczoły w ogrodzie pojawią jeśli nie tylko będzie prowadzony bez chemii, ale również w taki sposób, by stworzyć warunki jak najbardziej korzystne dla owadów zapylających. Przystrzyżona na wysokość kilku centymetrów trawa, bez żadnych dzikich kwiatów, być może ładnie wygląda na zdjęciach, ale dla owadów zapylających jest pustynią.
Pszczoły, a nasze ekosystemy i dobrobyt
Mimo, że sytuacja pszczół w Polsce zdaje się poprawiać, niestety nadal nie jest ona idealna. Obecny współczynnik napszczelenia (termin ten oznacza liczby rodzin pszczelich na km²), w 2021 roku średnio wynosił 6,4. Według ekspertów poprawny wynik to co najmniej 8.
Dlaczego jednak powinno nam zależeć na przerwaniu pszczół? Aż 80% roślin uprawnych w Polsce jest zapylana przez owady, a 90% tych stworzeń stanowią pszczoły. Co więcej, wedle danych Najwyższej Izby Kontroli pszczoły rocznie zarabiają dla polskiego rolnictwa od 4,1 do 4,7 miliarda złotych, a więc są bardzo ważne dla naszej gospodarki.
Mało tego, od zapylaczy zależnych jest około 300 tysięcy gatunków roślin. To oznacza, że zbyt niska ilość pszczół pozbawi nas nie tylko przyjemności z jedzenia, ale też wielu kluczowych źródeł składników odżywczych w diecie. To w końcu z warzyw i owoców czerpiemy najwięcej witamin, mikro i makroelementów. Smutna prawda jest taka, że bez pszczół stracilibyśmy większość tych zdrowych produktów, które jemy na co dzień, a produkcja mięsa i nabiału stałaby się trudniejsza, i co za tym idzie, droższa. Zadbajmy więc o pszczoły — jest to równoznaczne z troską o nas samych.
Wielki Dzień Pszczół 2023: Ty też możesz pomóc zapylaczom.
Pszczoły w ogrodzie
Najważniejsze, aby stworzyć zróżnicowane środowisko, zapewniające zapylaczom schronienie oraz pokarm od wiosny do późnej jesieni. Co możesz zrobić, by dla roju zapylaczy twój kawałek zieleni (nawet jeśli to tylko kilka skrzynek na balkonie) stał się rajem?
Czarne pszczoły czyli zadrzechnie fioletowe znów pojawiły się w Polsce
- Wysiewaj wiele różnych gatunków rodzimych roślin kwitnących. Najlepiej jeśli nasiona pochodzą od dzikich roślin lub z upraw ekologicznych.
- Hoduj odmiany wczesno, średnio i późno kwitnące, by zapewnić zapylaczom jedzenie przez jak najdłuższą część roku.
- Unikaj odmian z kwiatami pełnymi (łac. flore pleno, fl.pl.) − często nie dostarczają one nektaru i pyłku (tak wyhodowano m.in. większość nowoczesnych odmian róż, kamelii oraz goździków).
- W ogrodzie lub na działce zostaw obszar dzikiej łąki. Koś go najwyżej dwa razy w roku, przekopuj co 3−4 lata. Wiele dzikich zapylaczy mieszka w glebie.
- Jeśli w ogrodzie uprawiasz warzywa, wybieraj te, które są najbardziej miododajne – np. cukinie, ogórki, bób
- Nie sprzątaj liści, nie wypalaj trawy! To miejsca schronienia wielu zapylaczy (a także innych zwierząt).
- Stwórz w swoim ogrodzie miejsce, w którym zapylacze mogą znaleźć schronienie. Pszczoły pszczolinki i smukliki będą kopać norki w piasku, a wiele owadów, w tym pszczołowatych, będzie ci wdzięcznych za kawałek próchniejącego drewna i wiązki trzciny pospolitej.
- Pozwól zakwitać ziołom − ich nektar i pyłek są bardzo cenione przez zapylacze.
- Facelia, gryka, gorczyca, koniczyna to gatunki uwielbiane przez owady zapylające, a doskonałe również jako śródplon na grządkach z innymi uprawami.
- Stosuj płodozmian − nie tylko zminimalizujesz ryzyko chorób roślin, ale również zachowasz na dłużej składniki odżywcze w glebie
- buduj hotel dla dzikich zapylaczy
Pamiętaj, że przyciągając do swojego ogrodu owady zapylające, nie tylko dbasz o to, by miały co jeść i gdzie mieszkać, ale również zwiększasz plon ze swoich upraw!
Rośliny dla pszczół
W ogrodzie warto zaplanować uprawę roślin, w taki sposób by zapewnić pszczołom pokarm od wiosny do jesieni. Poniżej przykład wyboru roślin, które kwitną sekwencyjnie przez cały rok.
- śnieżyczka przebiśnieg
- leszczyna
- krokus wiosenny
- podbiał
- wierzba iwa
- smagliczka skalna
- wiśnia
- jabłoń
- mniszek lekarski
- mak wschodni
- malina
- chaber
- kończyna
- mięta
- wrzos
Jeśli tak dobierzemy rośliny by w naszym ogrodzie kwitło coś przez cały rok to na pewno uda nam się pomóc pszczołom, a i nasz ogród będzie piękniejszy.
Domki dla owadów
O ile największym zagrożeniem dla owadów zapylających jest stosowanie śmiertelnych dla nich środków owadobójczych, o tyle dzikie zapylacze mają dodatkowy problem ? człowiek zmienia środowisko naturalne, betonuje, strzyże trawniki, usuwa próchniejące drzewa. W naszych miastach, ale także na terenach wiejskich, jest coraz mniej miejsc, w których mogą mieszkać dzikie pszczoły. Dlatego ? jeśli to możliwe ? stwórz zapylaczom warunki mieszkaniowe i zbuduj hotel dla owadów.
Skomentuj:
Pszczoły w ogrodzie. Jak powinien wyglądać ogród przyjazny pszczołom?