Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Czarne pszczoły czyli zadrzechnie fioletowe znów pojawiły się w Polsce

Katarzyna Jodłowska

Czarne pszczoły mogą wzbudzać strach, ale nie bójmy się ich. Zadrzechnie fioletowe to bardzo rzadki i cenny gatunek pszczół, który poza oryginalnym wyglądem niczym nie różnią się od tych które już znamy.

Czarna pszczoła
Czarna pszczoła czyli zadrzechnia fioletowa
Fot. Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Pojawienie się zadrzechni fioletowej potocznie nazywanej czarną pszczołą to powód do radości a nie strachu. Owad nie jest groźny i nie wolno go zabijać!

Zadrzechnia fioletowa jest największym reprezentantem pszczołowatych. Ich ponowne pojawienie się na terenie Polski bardzo cieszy ponieważ w 2002 gatunek został uznany za wymarły. Powrót ich siedlisk w kilku miastach w ostatnich latach spowodowało, ze w 2014 r. czarne pszczoły zostały objęte ochroną. 

"Według ekspertów przyczyną ich wyginięcia miał być niedostatek starych próchniejących drzew i pomniejszanie się terenów stepowych" - Wirtualna Polska.

Stowarzyszenie Natura i Człowiek, które zajmuje się śledzeniem nowych siedlisk zadrzechni fioletowej, poinformowało, że w ubiegłym roku zaobserwowali na terenie Polski 26 siedlisk tego owada. To bardzo optymistyczna wiadomość. Być może „czarne pszczoły” na dobre do nas wrócą.

Skomentuj:

Czarne pszczoły czyli zadrzechnie fioletowe znów pojawiły się w Polsce