Róże pachnące w Twoim ogrodzie. Najpiękniej pachnące odmiany róż: uprawa, pielęgnacja, kwitnienie
Róże pachnące? Jeśli chcesz zmienić ogród w krainę szczęśliwości, posadź w nim krzewy wonnych róż. Ich nowe odmiany zachwycają urodą i są łatwe w uprawie. A jesień to najlepsza pora, by posadzić je na rabatach.
Róże pachnące
Podziwiając urodę róży, zazwyczaj jednocześnie wtulamy twarz w płatki, by rozkoszować się ich wonią. Zapach królowej kwiatów bowiem upaja, rozmarza i uszczęśliwia. Jest też afrodyzjakiem. Nie bez powodu sypialnia Kleopatry tonęła w różach...
Róże w ogrodzie. Najdłużej kwitnące odmiany róż
Dlaczego róże pachną?
Olejek eteryczny, który powstaje w różanych płatkach, zawiera około 400 substancji. Do podstawowych należą citronellol, geraniol, nerol, ale są również związki występujące w konwalii, goździku, lilii, fiołku, jaśminie, hiacyncie, a nawet pachnące kamforą, terpentyną czy piżmem. Nic więc dziwnego, że aromat róż urzeka głębią i finezją.
Każdy gatunek i odmiana róży tworzą olejek według swoistej receptury. Jego ilość także jest zmienna (niektóre róże zawierają go niewiele).
Znawcy wydzielili aż 25 głównych grup różanych zapachów. Trudno je opisać, tym bardziej że każdy z nas odbiera je nieco inaczej. Wonny słodki bukiet z pikantną nutą mają zwykle płatki pąsowych lub różowych kwiatów. W białych i żółtych wyczuwa się także orzeźwiające tony nasturcji czy cytryny, a pomarańczowe są bogate w aromaty owocowe.
Im na roślinie jest więcej kwiatów, a w nich więcej płatków, tym krzew pachnie intensywniej. Obficie kwitnące okazy róż parkowych rozsiewają woń daleko wokół siebie. Natomiast róż wielokwiatowych na roślinach jest zwykle zaledwie kilka. Dlatego nawet do wyjątkowo mocno pachnących trzeba się pochylić, by poczuć pełnię ich aromatu.
Róże francuskie. Najlepsze odmiany do ogrodu
Róże najmocniej pachnące - odmiany
Walory zapachowe niełatwo połączyć z odpornością na choroby i wytrzymałością na mróz. Ale hodowcy i na tym polu osiągają sukcesy.
W naszych ogrodach świetnie rosną wonne róże przedstawione na zdjęciach, a także wielkokwiatowe mieszańce herbatnie:
- ciemoróżowa 'Parole' (ma kwiaty do 22 cm średnicy!),
- pomarańczowo-żółta 'Speelwar',
- żółta 'Valencia'
Róże pachnące - pnące
- ciemnoróżowa 'Laguna',
- pomarańczowo-żółta 'Moonlight',
- jasnoróżowa 'Jasmina'.
Róże pachnące - parkowe
Sprawdzają się również wonne róże parkowe:
- jasnoróżowa 'Cinderella'
- i żółta 'Rugelda',
Róża rabatowa - pachnąca
- żółta 'Bengali',
- czerwona 'Cherry Girl',
- bladoliliowa 'Novalis'
- i 'Gebrüder Grimm' (Bracia Grimm) o płatkach z wierzchu pomarańczowych, a różowych od spodu.
- Świetnie zapowiada się odporna oraz długo kwitnąca seria Parfuma z odmianami 'Gräfin Diana', 'Madame Anisette' i 'Rosengräfin'n
Różany olejek
Olejek różany otrzymuje się głównie z płatków róży damasceńskiej (Rosa×damascena). Z jej plantacji znany jest rejon Kazanłyk w Bułgarii, gdzie panują warunki sprzyjające powstawaniu wysokiej jakości olejku. Jako pamiątkę sprzedaje się tam drewniane flakoniki z jego fiolkami (zdjęcie po prawej). Na plantacjach zbierane są tylko świeżo rozkwitłe kwiaty, ręcznie, od 4 do 10 rano i tylko przez blisko miesiąc w sezonie. Następnie, w ciągu dwóch godzin, zanim płatki stracą świeżość, poddaje się je działaniu pary wodnej, by wydestylować olejek różany. Aby otrzymać jego 1 kilogram,
trzeba przetworzyć około 3,5 tony kwiatów! Rzadziej na olejek uprawiane są róża stulistna (R.×centifolia) i róża biała (R. ×alba).
Róże pachnące - uprawa
Kiedy róże pachną najsilniej?
Posadzone w dobrych warunkach - w miejscu słonecznym, w żyznej, próchnicznej ziemi o lekko kwaśnym odczynie (pH 6-6,5). Kwiaty słabowitych krzewów
tworzą mało olejku.
Na odpowiednio wilgotnym podłożu - umiarkowana, stała wilgotność ziemi sprzyja produkcji i uwalnianiu zapachów.
Tuż po rozwinięciu - kwiaty zapylone zmieniają zapach.
W parne dni, np. po deszczu. Najsłabiej pachną, gdy jest chłodno i deszczowo.
W zależności od pory dnia: jedne odmiany intensywnie pachną jedynie rano, inne późnym popołudniem i wieczorem.
Gdy są zdrowe - chore róże tracą zapach, podobnie jak kwiaty po opryskach ochronnych. Dlatego tak ważne jest, by uprawiać odmiany odporne na choroby.
Róże pachnące - cena
Odmiany pachnących róż możemy kupić u krajowych producentów w sklepach internetowych, np. rosacwik-sklep.pl, lub w szkółkach, jak Szkółka Roślin Ozdobnych Tadeusz Pałka w Końskowoli w tzw. zagłębiu różanym. Za dobrej jakości krzew nowej odmiany zapłacimy około 45 zł.
Skomentuj:
Róże pachnące w Twoim ogrodzie. Najpiękniej pachnące odmiany róż: uprawa, pielęgnacja, kwitnienie