Róże w doniczkach na balkonie
Róże na balkonie? Na każdym balkonie czy tarasie możemy mieć, wiele donic, mniejsze i większe. Mało tego, biorąc pod uwagę, że z roku na rok przybywa tych miniaturowych odmian, możemy je mieć nawet w skrzynkach balkonowych, albo długich donicach, typu „grządka podwyższona”. Nowe odmiany róż nie są tak kapryśne, jak ta, w której kochał się Mały Książę. Posadzone w doniczkach mogą zdobić balkony.



















Róże na balkon
- gatunki miniaturowe,
- ale także okazałe róże krzaczaste,
- okrywowe o przewieszających się pędach,
- pienne (czyli szczepione na pniu),
- a także pnące.
Jednak, aby okazy te pięknie rosły, trzeba przestrzegać zasad pielęgnacji.
Odmiany rabatowe i niewielkie parkowe spokojnie dadzą radę w donicach 30-40 litrowych. Rabatowe nawet w 20-litrowych, ale trzeba mniej więcej co dwa lata przesadzać do świeżej ziemi. Niektórzy szkółkarze i hodowcy róż, zalecają nawet co roku. Odmiany pnące i duże parkowe wymagają co najmniej 40-80 litrów ziemi, a może być i więcej, choć wg mnie nie potrzeba.
Warto tutaj wspomnieć, że wielu sprzedawców i hodowców róż w opisach danej odmiany pisze o tym, czy nadaje się ona do uprawy z pojemnikach. Jeśli przy danej odmianie o tym nie wspomnieli, to i tak warto spróbować.
Większość, poza odmianami miniaturowymi, wymaga wysokich donic - min. 45 cm. Donice mogą być wąskie - typ palmowy lub tower - najlepiej o pojemności 60-80 litrów. Zaletą takich donic jest to, że na małej powierzchni można ich ustawić całkiem sporo. Róże pnące, nawet jeśli są miniaturowe, dorastają do ok. 2 metrów, więc ich bryła korzeniowa też jest spora. Jeśli nie mamy ich gdzie przechować zimą, to donice powinny być mrozoodporne, ale gdy temperatura spadnie poniżej -12 st.C powinniśmy bryłę korzeniową róż w donicach zabezpieczyć tekturą, folią bąbelkową, agrowłókniną i innymi materiałami, czyli owinąć nimi donicę kilkoma warstwami. Można też dodatkowo zabezpieczyć donice od dołu, ustawiając je na styropianie.
Jakie róże na balkon?
Róże na balkon - odmiany
- biała 'Snow Ballet',
- różowa 'The Fairy' i 'Bonica',
- 'Sunny Rose'

Róże miniaturowe pnące (do ok. 2m):
- 'Nice Day'
- 'Summer Sweetheart'
- 'Nozomi'
- 'Lola'
- 'Carmen'
- 'Alina'






Róże rabatowe
- Róża 'Diamant Rose'
- Róża 'Maja Babylon Eyes'
- Róża 'Vesalius'

Róże parkowe
- różowa 'Abraham Darby',
- żółta 'Graham Thomas'
- 'Queen of the Musk'
- 'John Franklin'
- 'Liva Courtyard'
- 'Edith'
- 'Strawberry Hill'

Jakie róże pnące na balkon
- żółta 'Lichtkonigin Lucia',
- szkarłatna 'Flammentanz'
- dorastających do ok. 2-2,5 m. 'Melina',
- 'Zorba',
- 'Hella'
- 'Chateau de Cheverney'
- 'Amaretto'
- 'Jasmina'
- 'Cosmos'
- 'Aschermittwoch'
- 'Laguna'
- 'Eloise'
- 'Eisa '
- 'Sunny Siluetta'
- 'Sweet Siluetta'
- 'Coupe de Hebe'
- 'Marguerite Hilling'
- 'Rudolfina'
- 'Souvenir du Docteur Jamain'
- 'Geschwinds Nordlandrose I'
- 'Redova '
- 'Ghislaine de Feligonde'
- 'Dentelle de Malines'
- 'Heidetraum Plus'
- 'Elfe'
- 'Alfresco'
- 'Opal Brunner'
- 'So Much Love'
- 'Naranga'
- 'Francis E. Lester'
- 'Narrow Water'















Róże na balkon - kiedy kupować?
Róże na balkony i tarasy najlepiej kupować w sezonie, gdy w sprzedaży są już kwitnące krzewy. Można wtedy dokładnie obejrzeć kształty i kolory kwiatów oraz sprawdzić, czy pachną - oczywiście jeśli nam na tym zależy. Na niewielkie balkony znakomicie nadają się róże miniaturowe, okrywowe (o długich pędach, które będą ładnie się zwieszać z doniczek), wielokwiatowe (z masą kwiatów utrzymujących się przez cały sezon), pnące (wspinające się po podporach) oraz pienne (szczepione na pniu, wyglądające jak obsypane kwiatami małe drzewka).
Pachnące róże na balkon
Większość z wyżej wymienionych odmian bujnie kwitnie i pięknie pachnie.
Róża na pniu na balkon
Bardzo dużym zainteresowaniem kupujących cieszą się róże wielko- i wielokwiatowe w formie piennej. Kupując jednak jedną z nich na swój balkon należy mieć na uwadze, że jej opieka będzie bardziej wymagająca, gdyż są one bardziej wrażliwe od pozostałych róż.
Koneserom można polecić róże sztamowe, czyli szczepione na pniu, głównie wielkokwiatowe np.
- pomarańczowa 'Ambasador',
- ciemnoczerwona 'Erotica' o kwiatach osiągających średnicę kilkunastu centymetrów,
- lub wielokwiatowe, niemal do mrozów obsypane drobnymi kwiatami (np. różowa 'Queen Elizabeth').
Nowe odmiany róż do ogrodu, na taras i balkon. Róże odporne na choroby
Róże na balkon - sadzenie
Nowo kupioną różę koniecznie trzeba przesadzić do większego pojemnika, w którym będzie miała więcej wilgoci. Miniaturkom wystarczą płaskie donice lub nawet koszyki. Pamiętajmy jednak, że im mniejszy pojemnik, tym więcej troski wymagają rośliny. Warto więc łączyć je w grupy i sadzić w balkonowych skrzynkach lub obszernych donicach. Większe dobrze się czują w głębokich pojemnikach o średnicy przynajmniej 35 cm, z dużymi otworami w dnie.
Przed przesadzeniem umieśćmy róże wraz z doniczką na kilka godzin w wodzie. Podłoże dla róż powinno być średnio zwięzłe i żyzne. Po posadzeniu ziemię trzeba mocno podlać. Drzewkom dajemy mocne podpórki. Doniczkę wstawiamy do większej osłonki i obkładamy kamieniami, aby róży nie przewracał wiatr.
Jak sadzić róże na balkonie?
Róże na balkon - jaka doniczka?
Róże na balkon pielęgnacja
Kupioną roślinę przesadzamy do pojemnika o odpowiedniej wielkości. Na jego dnie należy wysypać warstwę drobnych kamyków lub keramzytu, czyli drenażu odprowadzającego nadmiar wody, a potem trochę ziemi (najlepiej żyznej, uniwersalnej). Po umieszczeniu w naczyniu różanego krzaczka wyjętego z plastikowej doniczki obsypujemy go ziemią - ostrożnie, by nie uszkodzić korzeni - i obficie podlewamy. Roślin posadzonych w świeżej ziemi, zasobnej w składniki odżywcze, w pierwszym roku nie nawozimy. Ale nie zapominamy o podlewaniu - podłoże powinno być stale wilgotne. Bardzo wrażliwe na przesuszenie są zwłaszcza odmiany miniaturowe; nie można jednak podlewać ich nadmiernie, bo wtedy z kolei mogą zacząć chorować korzenie.
- Wiosną młode okazy przesadzamy do nieco większego pojemnika, starszym wymieniamy wierzchnią warstwę ziemi. Do podłoża wkładamy nawóz długo działający lub przy każdym podlewaniu stosujemy rozcieńczony nawóz wieloskładnikowy, najlepiej specjalny do róż. Dbamy, by podłoże było stale wilgotne.
- Latem przekwitłe kwiaty usuwamy, by róże dłużej kwitły. Obserwujemy liście i kwiaty i w przypadku pojawienia się chorób lub szkodników stosujemy zabiegi ochronne. W czasie upałów stojące w pełnym słońcu rośliny przenosimy do półcienia.
- Jesienią od września rośliny przestajemy nawozić i ograniczamy ich podlewanie.
- Zimą róże sztamowe i miniaturowe najlepiej przenieść do pomieszczenia o temperaturze 0-5°C. Nie wymagają wówczas światła. Jeśli jednak temperatura jest wyższa, potrzebują go dużo. Dbamy, by stale w podłożu było nieco wilgoci.
Więcej o uprawie róż dowiecie się na stronie PTR >>>
Róże na balkonie - przycinanie
Róże na balkonie - ocieplanie
Róże na balkonie - zimowanie
Przed nadejściem mrozów donice owijamy grubą warstwą włókniny, folii pęcherzykowej lub matą kokosową.
- Więcej o: