Róże w doniczkach na balkonie

Tekst dr Magdalena Narkiewicz, Katarzyna Jodłowska

Róże na balkonie? Nowe odmiany róż nie są tak kapryśne, jak ta, w której kochał się Mały Książę. Posadzone w doniczkach mogą zdobić balkony.

Róża na balkonie
Róża na balkonie
Shutterstock

Róże na balkon

Doniczkowe róże od lat należą do najchętniej kupowanych roślin, ale goszczą jedynie w mieszkaniach. Teraz to ma się zmienić, wchodzi bowiem moda na balkonowe różanki.

Jakie róże na balkon 

Nic nie stoi na przeszkodzie, by doniczkowe miniaturki o drobnych 2-3-centymetrowych kwiatach sadzić w balkonowych skrzynkach. Szczególnie dobrze sprawdzają się ich nowe odmiany, tworzące mniej kwiatów, ale za to dwukrotnie większych, np. seria Forever i Palace Patiohit. Jednak uwaga, miniaturki wymagają bardzo troskliwej opieki.

Róże na balkon odmiany

Chcąc mieć roślinę na kilka lat, lepiej wybrać róże okrywowe - tylko nieco większe, ale bardziej wytrzymałe (np. biała 'Snow Ballet', różowa 'The Fairy' i 'Bonica'). Koneserom można polecić róże sztamowe, czyli szczepione na pniu, głównie wielkokwiatowe (np. pomarańczowa 'Ambasador', ciemnoczerwona 'Erotica') o kwiatach osiągających średnicę kilkunastu centymetrów, lub wielokwiatowe, niemal do mrozów obsypane drobnymi kwiatami (np. różowa 'Queen Elizabeth'). Jeśli mamy do dyspozycji sporo miejsca i duży pojemnik, możemy uprawiać nawet silnie rosnące, odporne na choroby i mróz róże parkowe (np. różowa 'Abraham Darby', żółta 'Graham Thomas').

Jakie róże pnące na balkon

Odmiany pnące: 
  •  żółta 'Lichtkonigin Lucia',
  • szkarłatna 'Flammentanz'
  • dorastających do ok. 2-2,5 m. 'Melina',
  • 'Zorba',
  • 'Hella'

Pachnące róże na balkon

Większość z wyżej wymienionych odmian bujnie kwitnie i pięknie pachnie.

Róża na pniu balkon

Bardzo dużym zainteresowaniem kupujących cieszą się róże wielko- i wielokwiatowe w formie piennej. Kupując jednak jedną z nich na swój balkon należy mieć na uwadze, że jej opieka będzie bardziej wymagająca, gdyż są one bardziej wrażliwe od pozostałych róż.

Nowe odmiany róż do ogrodu, na taras i balkon. Róże odporne na choroby

Róże na balkon sadzenie

Różom najbardziej odpowiadają stanowiska umiarkowanie nasłonecznione, osłonięte przed silnym wiatrem. Takie warunki panują na balkonach usytuowanych od strony wschodniej oraz południowo-wschodniej.

Nowo kupioną różę koniecznie trzeba przesadzić do większego pojemnika, w którym będzie miała więcej wilgoci. Miniaturkom wystarczą płaskie donice lub nawet koszyki. Pamiętajmy jednak, że im mniejszy pojemnik, tym więcej troski wymagają rośliny. Warto więc łączyć je w grupy i sadzić w balkonowych skrzynkach lub obszernych donicach. Większe dobrze się czują w głębokich pojemnikach o średnicy przynajmniej 35 cm, z dużymi otworami w dnie.

Przed przesadzeniem umieśćmy róże wraz z doniczką na kilka godzin w wodzie. Podłoże dla róż powinno być średnio zwięzłe i żyzne. Po posadzeniu ziemię trzeba mocno podlać. Drzewkom dajemy mocne podpórki. Doniczkę wstawiamy do większej osłonki i obkładamy kamieniami, aby róży nie przewracał wiatr.

Róże na balkon pielęgnacja

  • Wiosną młode okazy przesadzamy do nieco większego pojemnika, starszym wymieniamy wierzchnią warstwę ziemi. Do podłoża wkładamy nawóz długo działający lub przy każdym podlewaniu stosujemy rozcieńczony nawóz wieloskładnikowy, najlepiej specjalny do róż. Dbamy, by podłoże było stale wilgotne.
  • Latem przekwitłe kwiaty usuwamy, by róże dłużej kwitły. Obserwujemy liście i kwiaty i w przypadku pojawienia się chorób lub szkodników stosujemy zabiegi ochronne. W czasie upałów stojące w pełnym słońcu rośliny przenosimy do półcienia.
  • Jesienią od września rośliny przestajemy nawozić i ograniczamy ich podlewanie.
  • Zimą róże sztamowe i miniaturowe najlepiej przenieść do pomieszczenia o temperaturze 0-5°C. Nie wymagają wówczas światła. Jeśli jednak temperatura jest wyższa, potrzebują go dużo. Dbamy, by stale w podłożu było nieco wilgoci.

Róże na balkonie - przycinanie

Na wiosnę różom wielkokwiatowym, miniaturkom i sztamowym skracamy pędy nad 2.-3. nabrzmiałym pąkiem. Krzaczastym i pnącym skracamy za długie gałęzie o 2/3.
 

Róże na balkonie ocieplanie

Różom pozostających na dworze ocieplamy pojemniki - tym troskliwiej, im są mniejsze. Kiedy nie ma mrozu, sprawdzamy, czy podłoże nie przesycha i w miarę potrzeby lekko je podlewamy. Pędy osłaniamy przed słońcem i wiatrem agrowłókniną.

Skomentuj:

Róże w doniczkach na balkonie