Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Róże w doniczkach na balkonie

Tekst dr Magdalena Narkiewicz, Katarzyna Jodłowska

Róże na balkonie? Nowe odmiany róż nie są tak kapryśne, jak ta, w której kochał się Mały Książę. Posadzone w doniczkach mogą zdobić balkony.

Róża na balkonie
Róża na balkonie
Shutterstock

Róże na balkon

Doniczkowe róże od lat należą do najchętniej kupowanych roślin, ale goszczą jedynie w mieszkaniach. Teraz to ma się zmienić, wchodzi bowiem moda na balkonowe różanki. Do uprawy w balkonowych donicach nadają się nie tylko gatunki miniaturowe, ale także okazałe róże krzaczaste, okrywowe o przewieszających się pędach, pienne (czyli szczepione na pniu), a także pnące. Jednak aby okazy te pięknie rosły, trzeba przestrzegać zasad pielęgnacji.

Jakie róże na balkon 

Nic nie stoi na przeszkodzie, by doniczkowe miniaturki o drobnych 2-3-centymetrowych kwiatach sadzić w balkonowych skrzynkach. Szczególnie dobrze sprawdzają się ich nowe odmiany, tworzące mniej kwiatów, ale za to dwukrotnie większych, np. seria Forever i Palace Patiohit. Jednak uwaga, miniaturki wymagają bardzo troskliwej opieki.

Róże na balkon odmiany

Chcąc mieć roślinę na kilka lat, lepiej wybrać róże okrywowe - tylko nieco większe, ale bardziej wytrzymałe (np. biała 'Snow Ballet', różowa 'The Fairy' i 'Bonica').
Koneserom można polecić róże sztamowe, czyli szczepione na pniu, głównie wielkokwiatowe (np. pomarańczowa 'Ambasador', ciemnoczerwona 'Erotica') o kwiatach osiągających średnicę kilkunastu centymetrów, lub wielokwiatowe, niemal do mrozów obsypane drobnymi kwiatami (np. różowa 'Queen Elizabeth').
Jeśli mamy do dyspozycji sporo miejsca i duży pojemnik, możemy uprawiać nawet silnie rosnące, odporne na choroby i mróz róże parkowe (np. różowa 'Abraham Darby', żółta 'Graham Thomas').

Jakie róże pnące na balkon

Odmiany pnące: 
  •  żółta 'Lichtkonigin Lucia',
  • szkarłatna 'Flammentanz'
  • dorastających do ok. 2-2,5 m. 'Melina',
  • 'Zorba',
  • 'Hella'

Pachnące róże na balkon

Większość z wyżej wymienionych odmian bujnie kwitnie i pięknie pachnie.

Róża na pniu na balkon

Bardzo dużym zainteresowaniem kupujących cieszą się róże wielko- i wielokwiatowe w formie piennej. Kupując jednak jedną z nich na swój balkon należy mieć na uwadze, że jej opieka będzie bardziej wymagająca, gdyż są one bardziej wrażliwe od pozostałych róż.

Nowe odmiany róż do ogrodu, na taras i balkon. Róże odporne na choroby

Róże na balkon - sadzenie

Różom najbardziej odpowiadają stanowiska umiarkowanie nasłonecznione, osłonięte przed silnym wiatrem. Takie warunki panują na balkonach usytuowanych od strony wschodniej oraz południowo-wschodniej.

Nowo kupioną różę koniecznie trzeba przesadzić do większego pojemnika, w którym będzie miała więcej wilgoci. Miniaturkom wystarczą płaskie donice lub nawet koszyki. Pamiętajmy jednak, że im mniejszy pojemnik, tym więcej troski wymagają rośliny. Warto więc łączyć je w grupy i sadzić w balkonowych skrzynkach lub obszernych donicach. Większe dobrze się czują w głębokich pojemnikach o średnicy przynajmniej 35 cm, z dużymi otworami w dnie.

Przed przesadzeniem umieśćmy róże wraz z doniczką na kilka godzin w wodzie. Podłoże dla róż powinno być średnio zwięzłe i żyzne. Po posadzeniu ziemię trzeba mocno podlać. Drzewkom dajemy mocne podpórki. Doniczkę wstawiamy do większej osłonki i obkładamy kamieniami, aby róży nie przewracał wiatr.
 

Jak sadzić róże na balkonie?

Latem różane krzewy kupuje się w pojemnikach, wiosną i jesienią - z tzw. gołym korzeniem, czyli z przyciętymi korzeniami i pędami, zapakowane w foliową torebkę. Niezależnie od tego, jaką roślinę kupiliśmy, zasady sadzenia są podobne. Na dnie donicy trzeba ułożyć kilkucentymetrową warstwę drenażu z kamyków, potłuczonych doniczek ceramicznych lub keramzytu (to ważne, bo nadmiar wody może korzeniom zaszkodzić). Roślinę umieszczamy w donicy tak, by miejsce szczepienia (zgrubienie na pniu, tuż przy korzeniach) znalazło się około 5 cm pod powierzchnią ziemi. Zasypujemy ziemią, najlepiej do róż albo roślin kwitnących. Podlewamy.
 

Róże na balkon - jaka doniczka?


Róże miniaturowe najlepiej czują się w niedużych i płytkich skrzynkach balkonowych. Rzadko rosną na większą wysokość niż 40 cm, słabiej się też rozkrzewiają niż inne róże, nie potrzebują więc dużych pojemników (im większe, tym lepiej), z otworem odpływowym w dnie. Większe okazy również można bez przeszkód hodować na balkonie, pod warunkiem że zapewnimy im dużą donicę (o średnicy co najmniej 50 cm). Powinna być też dość wysoka, bo róże mają długi system korzeniowy.
Najlepsze są pojemniki z terakoty i ceramiczne (porowata struktura ścianek pozwala korzeniom oddychać, a ciężki materiał zapewnia naczyniu stabilność). Dodatkowym atutem terakoty jest jej grubość, która daje korzeniom dobrą ochronę przed mrozem. W donicach z tworzyw sztucznych róże nie czują się dobrze - cienkie ścianki nie chronią korzeni ani przed mrozem, ani przed upałem.

Róże na balkon pielęgnacja

Kupioną roślinę przesadzamy do pojemnika o odpowiedniej wielkości. Na jego dnie należy wysypać warstwę drobnych kamyków lub keramzytu, czyli drenażu odprowadzającego nadmiar wody, a potem trochę ziemi (najlepiej żyznej, uniwersalnej). Po umieszczeniu w naczyniu różanego krzaczka wyjętego z plastikowej doniczki obsypujemy go ziemią - ostrożnie, by nie uszkodzić korzeni - i obficie podlewamy. Roślin posadzonych w świeżej ziemi, zasobnej w składniki odżywcze, w pierwszym roku nie nawozimy. Ale nie zapominamy o podlewaniu - podłoże powinno być stale wilgotne. Bardzo wrażliwe na przesuszenie są zwłaszcza odmiany miniaturowe; nie można jednak podlewać ich nadmiernie, bo wtedy z kolei mogą zacząć chorować korzenie.

  • Wiosną młode okazy przesadzamy do nieco większego pojemnika, starszym wymieniamy wierzchnią warstwę ziemi. Do podłoża wkładamy nawóz długo działający lub przy każdym podlewaniu stosujemy rozcieńczony nawóz wieloskładnikowy, najlepiej specjalny do róż. Dbamy, by podłoże było stale wilgotne.
  • Latem przekwitłe kwiaty usuwamy, by róże dłużej kwitły. Obserwujemy liście i kwiaty i w przypadku pojawienia się chorób lub szkodników stosujemy zabiegi ochronne. W czasie upałów stojące w pełnym słońcu rośliny przenosimy do półcienia.
  • Jesienią od września rośliny przestajemy nawozić i ograniczamy ich podlewanie.
  • Zimą róże sztamowe i miniaturowe najlepiej przenieść do pomieszczenia o temperaturze 0-5°C. Nie wymagają wówczas światła. Jeśli jednak temperatura jest wyższa, potrzebują go dużo. Dbamy, by stale w podłożu było nieco wilgoci.

Róże na balkonie - przycinanie

Na wiosnę różom wielkokwiatowym, miniaturkom i sztamowym skracamy pędy nad 2.-3. nabrzmiałym pąkiem. Krzaczastym i pnącym skracamy za długie gałęzie o 2/3.
 

Róże na balkonie -  ocieplanie

Różom pozostających na dworze ocieplamy pojemniki - tym troskliwiej, im są mniejsze. Kiedy nie ma mrozu, sprawdzamy, czy podłoże nie przesycha i w miarę potrzeby lekko je podlewamy. Pędy osłaniamy przed słońcem i wiatrem agrowłókniną.

Róże na balkonie - zimowanie

Po sezonie róże przestawiamy w zaciszne i zacienione miejsce. Róże są roślinami wieloletnimi; dobrze zabezpieczone przed mrozem przetrwają zimę i zakwitną w następnym roku. Pojemniki z roślinami pozostawiamy na zewnątrz, chroniąc przed przemarznięciem przede wszystkim korzenie. Donice opatulamy np. kilkoma warstwami agrowłókniny, workami jutowymi lub matą kokosową lub słomianą, a na ziemię sypiemy grubą warstwę kory lub suchych liści. Niestety, dość wrażliwe na przemarzanie są róże pienne; aby w jak najlepszej kondycji przetrwały zimne miesiące, można je okryć chochołem ze słomy lub owinąć grubo agrowłókniną (szczególnie miejsce szczepienia).
Korony róż piennych przycinamy i owijamy jutowym workiem lub włókniną (szczególnie starannie zabezpieczamy miejsce szczepienia). Róże powinno się podlewać także zimą, jeśli tylko słupek rtęci pokazuje temperaturę powyżej zera.

Przed nadejściem mrozów donice owijamy grubą warstwą włókniny, folii pęcherzykowej lub matą kokosową.

RÓŻE. Do niedużych donic balkonowych najlepiej nadają się róże miniaturowe lub okrywowe.
RÓŻE. Do niedużych donic balkonowych najlepiej nadają się róże miniaturowe lub okrywowe.
Fot. amnachphoto /Shutterstock.com

Róże na balkon - kiedy kupować?

Róże na balkony i tarasy najlepiej kupować w sezonie, gdy w sprzedaży są już kwitnące krzewy. Można wtedy dokładnie obejrzeć kształty i kolory kwiatów oraz sprawdzić, czy pachną - oczywiście jeśli nam na tym zależy. Na niewielkie balkony znakomicie nadają się róże miniaturowe, okrywowe (o długich pędach, które będą ładnie się zwieszać z doniczek), wielokwiatowe (z masą kwiatów utrzymujących się przez cały sezon), pnące (wspinające się po podporach) oraz pienne (szczepione na pniu, wyglądające jak obsypane kwiatami małe drzewka).

Skomentuj:

Róże w doniczkach na balkonie