Najwcześniej kwitnące kwiaty cebulowe. Pionierzy wśród kwiatów.
Oczywiście na przedwiośniu każdy ogrodnik wygląda zza szyb na swój ogród i niecierpliwie czeka na oznaki zadomowiającego się ciepła. Już chcemy ruszyć do pracy i chcemy jak najszybciej dostrzec jej owoce. A jeśli trudno nam znieść to oczekiwanie i lutowe chłody, zadbajmy, by w ogrodzie pojawiły się w tym czasie pierwsze wiosenne kwiaty. Będą naszym ogrodniczym kalendarzem, składającym obietnicę, że już niedługo wiosna. Pierwsi z pionierów zakwitną już w styczniu, w lutym w ogrodzie będzie już kolorowo. Podpowiadamy jakie rośliny najwcześniej zwojują nasz ogród.
Śnieżnik lśniący
Okres kwitnienia: Jego kwiaty pojawiają się już w lutym i kwitnie nieprzerwanie do czerwca.
Okres sadzenia: Cebulki sadzimy we wrześniu i październiku.
Maksymalna wysokość: Osiąga wysokość od 10 do 15 cm.
Stanowisko: Półcień lub słoneczne.
Kwiaty śnieżnika pojawiają się często jeszcze, gdy śnieg zalega w ogrodzie. One zdają się tym nie przejmować i pokazują swoje rozgwieżdżone płatki w odcieniach bieli, różu, fioletu i błękitu. Gdy przekwitną, pozostają po nich żółte uschnięte liście, które możemy delikatnie obciąć, by nie szpecić rabaty.
Cebulki sadzimy dość płytko - ok. 5 cm - a co pięć lat wykopujemy i zimujemy w pomieszczeniu, w którym temperatura nie przekracza 20 °C. Wtedy mamy też okazję do rozmnożenia kwiatów za pomocą podziału ich bulw. Miejsce, w którym posadzimy te kwiatki może być półcieniste - kiedy kwitną i tak na drzewach nie ma liści, więc dociera do nich mnóstwo wczesnowiosennego słońca. Lubią glebę wilgotną i przepuszczalną.
Krokus/Szafran
Okres kwitnienia: Krokusy wiosenne kwitną od lutego aż do kwietnia.
Okres sadzenia: Cebulki sadzimy jesienią we wrzesniu i w październiku.
Maksymalna wysokość: Są to kwiatki dość niskie, najczęściej osiągają 10 cm, rzadziej więcej.
Stanowisko: Urosną zarówno w słońcu jak i lekkim cieniu.
Jeszcze nie tak dawno amatorzy krokusów mogli zdecydować się na kwiaty w kolorze żółtym, białym lub fioletowym. Dzisiaj w sklepach możemy znaleźć wiele różnokolorowych odmian, które zachwycą nawet najbardziej wybrednych. Odmiana Prins Claus kwitnie kwiatem biało ciemno fioletowym, niemal czarnym. To kwiaty dla tych, którzy nie przepadają za jaskrawymi kolorami w ogrodzie. Odmiana Tricolor charakteryzuje się dużym żółtym środkiem z białą obwódką i liliowym brzegiem płatków, a Gipsy Girl ma płatki wewnętrzne jednolicie żółte, zaś zewnętrzne są ozdobione fioletowymi paskami. Dla wielbicieli pasteli odmiana żółta Cream Beauty oraz błękitna Blue Pearl będą najlepszym wyborem, zaś fani egzotyki zdecydują się na odmianę King of the Striped, ze względu na jego prążkowany biało fioletowy wzór oraz na odmianę Zwanenburg Bronze, która będzie tworzyć brązową rabatę z kwiatami takimi jak czekoladowy irys.
Te ostatnie odmiany należą do gatunku Szafranu złotego, który zakwita wcześniej niż Szafran wiosenny, więc chcąc przedłużyć kwitnienie tych kwiatów w ogrodzie warto decydować się na odmiany obu gatunków.
Z samych tylko krokusów możemy stworzyć wielobarwne łany w trawniku. Nie są to kwiaty wymagające, ale najlepiej rosną w słońcu. Potrzebują jednak żyznego i wilgotnego podłoża. Jeśli posadzimy je w słabej glebie, nie zakwitną. Jeśli jednak dostosujemy warunki do ich potrzeb będą się same rozmnażać przez bulwy przybyszowe i z czasem będą tworzyć coraz większe kępki.
Są to bardzo odporne kwiatki, które w poszukiwaniu słońca przebiją się nawet przez zalegający śnieg, ale jeśli posadzimy je w trawniku i skosimy ich liście po przekwitnięciu, nie pozwalając się im zasuszyć, możemy spowodować radykalne zmniejszenie bulw i słabsze kwitnienie w roku kolejnym. Dla niecierpliwych może lepiej więc będzie sadzić krokusy w pojemnikach i na rabatach.
Cyklamen dyskowaty
Okres kwitnienia: Kwitnienie wiosennego cyklamenu przypada na miesiące luty i marzec.
Okres sadzenia: Cebulki sadzimy do gruntu jesienią, we wrześniu.
Maksymalna wysokość: Jest to niewielka roślina, najczęściej osiąga 5 cm, w lepszych warunkach do 8 cm.
Stanowisko: Najlepiej czuje się w półcieniu.
Choć kwitnie już w lutym, jest to roślina wymagająca co do warunków glebowych. Potrzebuje stanowiska półcienistego i ciepłego. Odpadają więc miejsca, gdzie rano najdłużej chowa się mróz. Ziemia musi być zasobna w wapń, nie będą rosły w kwaśnych glebach. Musi być też przepuszczalna, by korzenie nie były narażone na stałe przebywanie w wodzie, ale zasobna w wodę, by małe rośliny nie musiały jej szukać.
Mimo, że cyklamen kwitnie tak wcześnie, nie jest w pełni odporny na zimę, wymaga zabezpieczenia przed mrozem, najlepiej w postaci ściółkowania. Posadzonych raz roślin nie przesadzamy, bo tego nie lubią.
Śnieżyczka Przebiśnieg/Śnieżyczka Elwesa
Okres kwitnienia: Pierwsze kwiaty pojawiają się już w styczniu. Kwitnie do marca.
Okres sadzenia: Cebulki sadzimy we wrzesniu i w październiku.
Maksymalna wysokość: Wyrasta do 20 cm.
Stanowisko: Śnieżyczki najlepiej czują się w półcieniu.
Śnieżyczki są drobne i na pierwszy rzut oka dosyć niepozorne, jednak należy oddać im palmę pierwszeństwa, gdyż w ogrodzie pojawiają się, kiedy zima przypuszcza jeszcze surowe ataki. Śnieżyczka Elwesa zakwita już w styczniu, a Śnieżyczka Przebiśnieg nieco później. One również należą do roślin drobnych, ale wytrwale zasiedlających kolejne połacie w naszym ogrodzie. Jeśli więc znajdziemy dla nich zaciszne miejsce, z roku na rok będziemy obserwować coraz więcej tych kwiatów.
Jeśli chcemy zmienić miejsce występowania przebiśniegów, możemy podzielić kępy po kwitnieniu i przenieść je w nowe miejsce. Śnieżyczki lubią, jak inne niskie wczesnowiosenne cebulowe, stanowiska półcieniste, ziemię żyzną i stale wilgotną, ale przepuszczalną.
Rannik zimowy
Okres kwitnienia: Ranniki rozpoczynają kwitnienie w lutym, a kończą w marcu.
Okres sadzenia: Kwiaty sadzimy we wrześniu i w październiku.
Maksymalna wysokość: Nie są to duże rośliny, ich siła mierzona jest w ilości, bo dorastają maksymalnie do 15 cm.
Stanowisko: Rannik, jak i inne wczesne cebulowe, lubi półcień, np. pod drzewami i krzewami w zacisznym miejscu w ogrodzie.
Bulwy rannika sadzimy do gruntu na odpowiedniej głębokości - od 4 do 8 cm. Posadzone zbyt płytko będa wysychać latem, a zbyt głęboko będą słabo rosły i miernie kwitły. Trzeba o tym szczególnie pamiętać w trakcie przesadzani, co trzy lata, bo ranniki pozostawione w gruncie będą zamierać, podobnie jak tulipany, więc co jakiś czas trzeba je wykopać i podzielić.
Warto zadać sobie trud, bo kwitną już w lutym, a przy temperaturach powyżej 10°C obumierają i zanikają. Rannik, jak wszystkie wczesne kwiaty, rośnie w ziemi żyznej, próchnicznej i przepuszczalnej. Jest rośliną światłolubną, ale o tej porze roku nie jest to wielkim wyzwaniem.
Warto zapamiętać, że roślina jest trująca, co może na kilka lat zniechęcić rodziny z małymi dziećmi. Poza tym wyjątkiem, każdy powinien postarać się o cebulki rannika, gdyż na zimowych jeszcze rabatach zapowiadają wiosnę, na którą czasem przyjdzie jeszcze poczekać dwa miesiące.
Narcyz
Okres kwitnienia: Zaczynają wcześniej, bo już w lutym. Jeśli chcemy przedłużyć kwitnienie do maja, kupmy narcyzy różnych grup gatunkowych.
Okres sadzenia: Cebule sadzimy na miejsce stałe we wrześniu i październiku.
Maksymalna wysokość: W zależności od odmiany od 10 cm do pół metra.
Stanowisko: Słońce lub półcień.
Najwcześniej, ze wszystkich odmian narcyzów, pojawiają się te, które należą do grupy narcyzów cyklamenowatych. Już w lutym ukazują się piękne białe kwiaty z lekko żółtym środkiem odmiany February Silver i nieco intensywniejsze żółte February Gold. Dopiero po nich zakwitają narcyzy o większych kwiatach - żonkile. Spośród nich najciekawsze odmiany to: Fortissimo - środek jest pomarańczowy, Golden Harvest - kwiat intensywnie żółty, środek karbowany. W tym czasie zakwitają też odmiany pełnokwiatowe, jak np. Geranium - Biały z lekkim żółtym muśnięciem bliżej środka kwiatu oraz drobnoprzykoronkowe i wielkoprzykoronkowe. Ciekawsze odmiany to Sinopel - białe płatki zewnętrzne, zielona trąbka z żółtym rantem, Dreamlight - znowu białe płatki, ale trąbka otoczona jest czerwoną linią.
Kwiaty te są idealne zarówno do nasadzeń pod drzewami i krzewami - tu sprawdzą się odmiany o drobnych kwiatach i najwcześniej kwitnące - jak również do nasadzeń na rabatach i skrzynkach na tarasie. Warto pamiętać, że choć narcyzy długo stoją w wodzie, nie powinniśmy ich mieszać z innymi kwiatami wiosennymi, bo są zaborcze i doprowadzą do szybkiego obumarcia towarzyszy w wazonie. Pozostawmy je raczej w spokoju, a mieszanki komponujmy z innych kwiatów.
Cebule narcyzów sadzimy do ziemi jesienią na głębokości ok 10 cm. Lubią słońce, ale zniosą również półcień, szczególnie, że, gdy kwitną, drzewa są ciągle jeszcze nagie.
Nie są wybredne co do ziemi, w której będą rosły, udadzą się także w piasku. Nie trzeba ich dodatkowo podlewać i są odporne na wszelkie warunki pogodowe. Jeśli chcemy rozmnożyć narcyzy, możemy to zrobić jesienią, wykopując cebule i dzieląc je.
Skomentuj:
Najwcześniej kwitnące kwiaty cebulowe. Pionierzy wśród kwiatów.