Jak zbudować żywą bramkę do ogrodu? [Porada eksperta]
W pewnym ogrodzie widziałem żywą bramkę nad ścieżką wykonaną z modrzewia o zwisających pędach. Jak zbudować podobną? Jaka odmiana będzie do tego najlepsza?Pyta: Jakub Rybarczyk
ALICJA GAWRYŚ mgr inż.ogrodnictwa: Bazą i podporą dla żywej bramy może być konstrukcja z desek bądź palików wbitych w ziemię. Ich wysokość powinna wynosić minimum 2 m. Paliki łączymy na górze poprzeczną deską o długości nieco większej od szerokości ścieżki. Konstrukcja musi być stabilna, a jej dolne elementy zaimpregnowane.
Jako materiał roślinny posłużyć mogą młode okazy modrzewia japońskiego (Larix decidua) w odmianie zwisłej, np. ‘Puli’ lub 'Repens', bądź modrzewia japońskiego (L. kaempferi) 'Pendula' o podobnych cechach.
Wybierzmy egzemplarz zaszczepiony na pniu o wysokości co najmniej 1,5 m. Drzewko sadzimy przy jednym z palików. Pierwszej wiosny skracamy pędy 20-30 cm od miejsca szczepienia. Dzięki temu modrzew się zagęści. Wyrosłym w sezonie zwisłym pędom pozwalamy wydłużać się swobodnie.
Wczesną jesienią część młodych gałęzi oddzielamy od reszty i przywiązujemy na styku palika pionowego i poziomego (a jeśli są dość długie - dalej wzdłuż poziomego). Pędy na szczycie bramy prowadzimy tak, by się na niej kładły i częściowo zwieszały.
Skomentuj:
Jak zbudować żywą bramkę do ogrodu? [Porada eksperta]