Trójlist (Trillium L). Kwietnie wiosną - jak go uprawiać?
Trzy proste w zarysie liście, trzy działki kielicha oraz trzy płatki wystarczają, aby trójlisty prezentowały się oryginalnie i elegancko.
W naszych lasach wiosną ukazują się łany zawilców gajowych, zaś na północy Stanów Zjednoczonych i w Kanadzie runo leśne rozkwita kobiercami trójlistów (Trillium). Niektóre z ich gatunków występują też na zboczach Himalajów.
Potrójnie złożone
Zamiast pędu rośliny te tworzą trójblaszkowy liść. Ma on sztywny ogonek o długości 30-50 cm i sercowate lub jajowate trzy listki - jednolicie zielone albo we wzór „moro”. W jego centrum rozwija się kwiat - albo tzw. siedzący, albo na kilkucentymetrowej szypułce - z trzema zielonkawymi działkami kielicha i trzema płatkami, zwykle białymi lub purpurowymi. Białe płatki, łatwo zauważalne wśród zieleni, przyciągają pszczoły i trzmiele. Natomiast płatki purpurowe pachną piżmem, czyli trochę jak psujące się mięso, i wabią muchy oraz chrząszcze. Bywają też kwiaty żółte i różowe, a do kolekcjonerskich perełek należą odmiany pełne lub o biało-zielonych płatkach.
Pod koniec wiosny z zapylonych przez owady kwiatów rozwijają się czerwone jagody lub żółtawe torebki. Dojrzewają latem, a nasiona zaopatrzone w tzw. ciałko tłuszczowe roznoszą mrówki (po zjedzeniu pożywnego wyrostka wyrzucają nasiona z mrowiska).
Latem, gdy dno lasu staje się mroczne, zielone części giną, a ukryte pod ziemią kłącza trójlistów wchodzą w okres spoczynku. Budzą się wczesną wiosną. Wówczas też kiełkują ich nasiona.
Rosną bez pośpiechu
Trójlisty rozwijają się bardzo wolno. Rośliny wyrosłe z nasion tworzą tylko pojedynczy listek, kolejne dwa wydają w następnych sezonach, a kwitną dopiero po 7-10 latach. Jeżeli do rozmnażania użyjemy nie nasion, lecz oddzielonych z kępy pod koniec lata bulwkowatych kłączy, skrócimy nieco oczekiwanie na pierwszy kwiat.
Tajniki uprawy
Trójlisty idealnie nadają się na leśne działki o próchnicznym podłożu lub na cieniste rabaty w naturalistycznym stylu.
Stanowisko: Pod koronami drzew i krzewów lub w cieniu murów i płotów.
Gleba: Z grubą warstwą próchnicy, średnio zasobna, o lekko kwaśnym odczynie.
Nawożenie: Wiosną, najlepiej nawozami organicznymi.
Podlewanie: Pod zwartymi koronami drzew wiosną mogą wymagać podlewania, nawet w czasie deszczowej pogody.
Inne zabiegi: Trójlisty dobrze zimują, ale wczesną wiosną po ukazaniu się liści warto je okryć stroiszem, bo silne przymrozki mogą je nieco "osmalić".
Warto wiedzieć: Istnieje około 50 gatunków trójlistów. Wiele z nich można kupić w sklepach internetowych (sadzawka.pl, pi-ma.pl, ogrodkroton.pl). Kosztują od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Najdroższe są odmiany pełne - ich cena może przekraczać nawet 100 zł.
Skomentuj:
Trójlist (Trillium L). Kwietnie wiosną - jak go uprawiać?