Dejnante niebieska. Uprawa i pielęgancja Deinanthe Caerulea
Dejnante niebieska to wyjątkowo rzadko spotykana bylina. A szkoda, bo świetnie rośnie w cieniu i dobrze komponuje się z innymi roślinami.
Deinanthe niebieska (Caerulea) w środowisku naturalnym
Na naturalnych stanowiskach dejnante (Deinanthe) można spotkać jedynie we wschodnich regionach Azji - od Chin po Japonię. Rośnie tam w cienistych lasach, pod koronami drzew, między kamieniami, tworząc małe kępki o wysokości 30-40 cm.
Roślina ma ładne, szerokie, piłkowane liście o wyraźnym unerwieniu. Kwitnie latem, w lipcu, sierpniu.
Dejnante niebieska a hortensja bylinową
Podobnie jak hortensja (obie rośliny należą do rodziny hortensjowatych) dejnante ma kwiaty płonne i płodne. Mają one średnicę ok. 1,5 cm i osadzone są na wystającej ponad liście łodydze, zebrane w tzw. wierzchotki. Ze względu na podobieństwo kwiatów dejnante zwane bywa również hortensją bylinową lub fałszywą hortensją.
Dejnante nioebieska - uprawa w Polsce
Co ciekawe, w Polsce tę oryginalną bylinę można uprawiać z powodzeniem w ogrodach, gdyż jest odporna na mrozy. Wystarczy tylko zapewnić jej odpowiednie warunki glebowe oraz siedlisko. Jedyne, co może uszkadzać ten gatunek, to późne wiosenne przymrozki.
Dejnante nadaje się do nasadzeń naturalistycznych, bardzo dobrze komponuje się z lubiącymi cień paprociami oraz funkiami. Można je również sadzić obok hortensji, różaneczników, azalii, kalmii i kiścieni. Szczególnie ładnie wygląda na tle mchu.
Dejnante nioebieska - sadzonki
Sadzonki najczęściej można kupić w sklepach internetowych. Są dosyć drogie, gdyż jedna sztuka kosztuje od 15 do nawet 100 zł (zależnie od wielkości). Dejnante oferują m.in. ogrodniczyraj.pl, kwietnik.com.pl, sadzonkikwiaty.pl.
Najładniejszym gatunkiem jest Deinanthe caerulea, szczególnie w odmianie ?Blue Wonder?. W sprzedaży znajdziemy również sadzonki Deinanthe bifida o rozdwojonych liściach.
Dejnante nioebieska - uprawa
Dejnante posadzone w dobrych warunkach będzie zdrowo rosło. Bylina ta jest bowiem odporna na szkodniki oraz choroby roślin.
- Stanowisko. Cieniste lub półcieniste, zaciszne
- Podłoże. Próchniczne, o odczynie lekko kwaśnym, zasobne w składniki pokarmowe. Latem oraz w czasie kwitnienia ziemia powinna być stale lekko wilgotna
- Sadzenie. Sadzonki dejnante dostępne są wiosną. Najlepiej kupować je i sadzić po 15 maja, gdy już minie ryzyko wystąpienia wiosennych przymrozków
- Pielęgnacja. Roślinę należy regularnie podlewać, szczególnie podczas upalnych dni.
- Jesienią podłoże pod dejnante można osłonić ściółką.
- Więcej o:
Achimenes. Uprawa i pielęgnacja kwiatu doniczkowego często mylonego z fiołkiem afrykańskim
Jesienne nowości róż od Łukasza Rojewskiego
Paprocie domowe łatwe w uprawie. Paprocie doniczkowe - uprawa i pielęgnacja
Krzewy ozdobne na pyszne przetwory i nalewki
Czym jest poplon? Jakie rośliny poplonowe wykorzystać w ogrodzie?
Z czym łączyć wrzosy na tarasie? Kompozycje na taras i balkon
Które byliny żyją najdłużej?
Kruszyna pospolita (Frangula alnus) uprawa. Ciekawe odmiany