Cukinia, kabaczek, tykwa i patison. Jak je odróżnić
Wydaje się, że cukinię doskonale znamy. Czy jednak potrafimy odróżnić ją od kabaczka albo tykwy, bo i ona czasami trafia do supermarketów? Natomiast patisona, który podobnie smakuje, nie sposób z nimi pomylić.
Cukinia jest odmianą botaniczną dyni zwyczajnej (Cucurbita pepo). Jej owoce są podłużne, mają zwężone nasady i delikatną skórkę. Kabaczka uważa się za jej pododmianę. Można go rozpoznać po beczułkowatych owocach o twardawej skórce i zwięzłym miąższu. Ponieważ jednak odmiany tych roślin mają coraz to inne kształty i zabarwienie, a w dodatku w czasie dojrzewania zmieniają kolor i smak, różnice między nimi się zacierają. Niektórzy uważają nawet, że kabaczek to po prostu... dojrzała cukinia.
Patison o owocach jak małe ufo wygląda odmiennie, ale też jest botaniczną odmianą dyni zwyczajnej. Wartości odżywcze tych trzech warzyw są podobne: ich owoce zawierają potas, wapń, magnez, witaminę C, a jeśli mają żółty miąższ, także sporo karotenu. Nie kumulują szkodliwych związków, są niskokaloryczne (100 g dostarcza ok. 20 kcal) i lekkostrawne. Podobnie smakują i w podobny sposób są wykorzystywane, choć mają swoje „specjalności”.
Skomentuj:
Cukinia, kabaczek, tykwa i patison. Jak je odróżnić