Jak prawidłowo zabezpieczyć rośliny zimozielone?
Gatunki o liściach trwałych zimą, takie jak: laurowiśnie, różaneczniki i inne krzewy z rodziny wrzosowatych, irgi i ogniki, narażone są zimą na przemarznięcie, ale także na wyschnięcie. Wymagają więc szczególnej opieki.
Warto pamiętać, że zimą w pozostałych na krzewach liściach przebiega fotosynteza oraz wymiana powietrza przez aparaty szparkowe. Przez nie także paruje woda. Wprawdzie podczas mrozu procesy te przebiegają wolniej, ale liście i tak mogą zaschnąć, zwłaszcza, gdy w ciągu dnia słońce silnie operuje, a nocą ściska mróz. Najwrażliwsze są młode okazy, które jeszcze nie zdążyły dobrze się zakorzenić.
Do nawożenia jesiennego tej grupy roślin nadają się „nawozy jesienne dla gatunków zimozielonych”, a dla całej rodziny wrzosowatych ”nawozy jesienne dla różaneczników”.
Dobra rada!
Do okrywania krzewów nie używamy folii, która nie przepuszcza powietrza. Pod nią rośliny mogą się łatwo zaparzyć i zgnić.
Jak uchronić rośliny zimozielone przed suszą fizjologiczną
Występuje ona wtedy, gdy w ciągu dnia świeci słońce i zielone liście zaczynają fotosyntezę. Potrzebują wody, ale jednocześnie zamarznięta ziemia uniemożliwia jej pobranie. Jeśli więc tylko nastąpi odwilż, trzeba te krzewy koniecznie podlewać, a przed nadejściem silnych mrozów okryć ziemię wokół nich warstwą ściółki, która pozwoli zatrzymać zapas wilgoci w ramce „okrywanie” na str.14-16.
Jak uchronić rośliny zimozielone przed skokami temperatury
Duże różnice temperatur pomiędzy dniem i nocą powodują, że liście , a czasem także pędy przemarzają aż do granicy śniegu. Temu zjawisku możemy zapobiec zacieniając rośliny, np. zieloną bądź białą agrowókniną, która ogranicza dostęp światła, albo stawiając parawany przed niewielkimi okazami. Najlepiej jednak od razu sadzić takie gatunki np. pod osłoną gęstych żywopłotów bądź w cieniu domu.
Skomentuj:
Jak prawidłowo zabezpieczyć rośliny zimozielone?